"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Evinizi Satıyor musunuz? İstediğiniz Fiyat Her Zamankinden Daha Önemli

Konut piyasasının son iki yılda gördüğümüz çılgınlıktan bugüne yavaşladığına dair hiçbir şüphe yok. Ama evinizi satmayı düşünüyorsanız, bu sizin için ne anlama geliyor?

Çoğu pazarda ev fiyatları hala değer kazanırken ve uzmanlar bunun devam edeceğini söylese de, yükselen ipotek oranları daha az alıcı talebi yarattığı için daha yavaş bir tempoda tırmanıyor. Bu nedenle, piyasada daha fazla ev var. Ve bunun gibi bir senaryoda, evinizi nasıl fiyatlandırdığınız her zamankinden daha önemli.

Bugünün Konut Piyasası Neden Farklı?

Salgın sırasında, talep çok yüksek ve arz çok düşük olduğu için satıcılar evlerini daha yüksek fiyatlandırabilirdi. Bu yıl işler değişiyor ve bu, evinizi fiyatlandırma yaklaşımınızın da değişmesi gerektiği anlamına geliyor.

Şimdi piyasada daha az alıcı talebi gördüğümüz için satıcılar bunun pandemi sırasında olduğundan farklı bir pazar olduğunu kabul etmek zorunda. 

Evinizi Piyasa Değerine Göre Fiyatlandırma Neden Önemlidir?

Eviniz için belirlediğiniz fiyat, potansiyel alıcılara mesaj gönderir. Çok yüksek fiyat verirseniz, alıcıları caydırma riskiniz vardır.

Bu olduğunda, mülkünüz bir süre piyasada oturduğunda, evinize olan ilgiyi yeniden canlandırmaya çalışmak için fiyatı düşürmeniz gerekebilir. Ancak, bunun ev hakkında ne anlama geldiğini veya aslında hala pahalı olup olmadığını merak edecek bazı alıcılar için bir fiyat düşüşünün kırmızı bayrak olarak görülebileceğini unutmayın. Bazı satıcılar beklentilerini günümüz piyasasına göre ayarlamıyor.

İlan sitelerinde fiyat indirimi olan mülklerin payı, pandemi öncesi seviyelerin oldukça altında kalmasına rağmen, bir yıl önceki seviyesinin neredeyse iki katı seviyesine gelmiş durumda.

Fiyatınızı düşürmek zorunda kalmanın baş ağrısından kaçınmak için, en baştan evinizi fiyatlandırmak isteyeceksiniz. Bir emlak danışmanı bu mükemmel fiyatı nasıl belirleyeceğini bilir. Emlakçı, doğru fiyatı bulmak için mahallenizdeki evlerin değerini, mevcut piyasa trendlerini ve alıcı talebini, evinizin durumunu ve daha fazlasını dengelerler.

Bu işin en doğru yolunu söylememiz gerekirse, evinizi piyasa koşullarına göre adil bir şekilde fiyatlandırmak, onu satın almak isteyen daha fazla alıcıya sahip olma şansınızı artırır. Doğru fiyat, daha güçlü tekliflere yol açmaya ve daha hızlı satma olasılığını artırmaya yardımcı olur.

Bugün Satarken Neden Hala Bir Fırsatınız Var?

Emin olun, bu hala bir satıcı piyasasıdır ve buna göre plan yaparsanız ve fiyatınızı mevcut piyasa değerine göre ayarlamak için bir emlakçı ile çalışırsanız yine de büyük avantajlar elde edersiniz. 

Doğru fiyatlı evler çok hızlı satılıyor, ancak çok yüksek fiyatlı evler potansiyel alıcıları caydırıyor.

Sonuç olarak

Günümüz emlak piyasasında doğru fiyatlanan evler hızla satılmaktadır. Satış potansiyelinizi en üst düzeye çıkarabilmeniz ve değişen bir pazarda güçlüklerinizi en aza indirebilmeniz için evinizi mevcut piyasa koşullarına göre fiyatlandırdığınızdan emin olmak için bir emlak uzmanıyla çalışın.

DİĞER HABER
12 Ağustos 2022