"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Evlerde Bilgisayar Dönemini Başlatan Ünlü Mucit Clive Sinclair Hayatını Kaybetti

Evde bilgisayar ve cep hesap makinelerinin öncüsü olan Sir Clive Sinclair 81 yaşında aramızdan ayrıldı. İngiliz mucit, bilgi teknolojisinin demokratikleşmesinin arkasındaki kişi olarak tarihe ismini altın harflerle yazdırdı. 1972'de ilk elektronik cep hesap makinesini icat ettikten sonra, perakende olarak satılan ilk PC olan Sinclair bilgisayar ZX80 ile evde bilgisayarlar devrimini başlattı. 

O zamanlar Apple gibi diğer ev bilgisayarları çok daha pahalıydı. Sinclair bir milyondan fazla ev bilgisayarı satan ilk şirket olarak tarihe geçti. Bu başarıyı 1982'de oyun ve programlama devrimini hızlandıran daha güçlü ve daha kullanıcı dostu ZX Spectrum gibi modeller izledi. 

Özlenen yıllar :)

Oyun endüstrisinin birçok oyuncusu, onun ZX modellerinden biriyle oyun dünyasına adım attı. O zamanlar belli bir oyuncu nesli için tercih edilen bilgisayar ya ZX Spectrum 48K ya da rakibi Commodore 64 idi.

Tesla ve SpaceX başkanı Elon Musk, Twitter'da ZX Spectrum'un babası Sir Clive'ı öven bir makale hakkında yorum yaptı: "RIP, Sir Sinclair. O bilgisayarı sevdim.”

80 yıllar bilgisayarların sadece büyük şirketler ve bankalar tarafından kullanıldığı bir dönemdi. Bilgisayara o dönemde ilgi duyan (azınlık topluluğu oluşturan) ayrıcalıklı biri olarak kendimi, "Sinclair Spectrum 128 K" bilgisayara sahip olmakla ne kadar şanslı olduğumu hissettim. Herkes gibi bende ilk kodlamayı kendi kendime sadece 128 Kilobayt hafızaya sahip olan bu bilgisayarda öğrendim. Teknolojiye olan tutkumun kaynağı buradan geliyor :)

Teknolojinin bu günlere gelmesinde öncülük eden ve teknoloji dünyasına heyecan verici fikirleriyle ilham veren bu efsaneyi saygıyla anıyoruz.

Ve onun günümüz dünyasının mucitlerine yani girişimci ruhlara ilham veren tarihe geçen bu sözünü sizlerle paylaşıyoruz:

 'Birisinin bunu isteyip istemediğini sormanın bir anlamı yok, çünkü hayal edemezler'

 

DİĞER HABER
17 Eylül 2021