"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Facebook F8 2017 Konferansı

Bir anlamda dünyadaki tüm sınırları ortadan kaldıracak teknolojilere hazır olun!

Facebook'un Sanal Gerçeklik Gözlüğü

Emlak sektöründe yıkıcı bir yeniliğe çok az kaldı. Siz bu değişime hazır mısınız?

 

Facebook F8 Konferansında Tanıtılan Yeniliklerin Emlak Pazarlamasına Yıkıcı Etkileri [Hazır Olun]

18-19 Nisan tarihlerinde Kaliforniya'da düzenlenen Facebook F8 Konferansı ile birlikte adeta yepyeni bir Facebook platformu tanıdık. Dört binden fazla kişinin katıldığı konferansta Mark Zuckerberg, teknolojinin küresel çapta yeni topluluklar oluşturma anlamındaki etkisine dikkat çeken bir konuşma yaptı. Sosyal amaçlı bir platform olarak ortaya çıkan Facebook'un günümüzde bu işlevini yeni teknolojiler sayesinde ne boyutlara ulaştırdığını herkese gösterdi. Peki, küresel çapta insanların yaşamlarını ve iş dünyalarını değiştirebilecek bu yeni teknolojiler neydi?

Son teknolojileri takip ederek bunları platformun içine en etkili şekilde entegre edebilen Mark Zuckerberg, sanal gerçeklikten geliştirilmiş kameralara ve sohbet yazılımlarına kadar pek çok yeniliğe imza attı. Özellikle sanal gerçeklik teknolojisinde getirilen yeniliklerin, duygusal robotların ve sanal asistanların gelecekte akıllı telefonların yerini alacağının söylendiği bu günlerde, Facebook platformuna neden bu teknolojilerin entegre edildiğini anlamak çok zor olmasa gerek.

Emlak Pazarlamasında Facebook Yeniliklerinin Önemi

Bildiğiniz gibi pazarlamacıların yüzde 90'ı, aktif bir şekilde Facebook platformunu kullanıyor. Dolayısıyla Facebook'un geliştirdiği hemen hemen her yenilik, pazarlamacılar için büyük önem arz ediyor. Buna emlak pazarlamacıları da dâhil. Gerek satılık evlerin listelenmesinde gerek canlı ev gösterimlerinin sunulmasında gerekse reklamcılık anlamında olsun, Facebook pek çok açıdan emlak pazarlamasının bel kemiğini oluşturuyor.

Emlak pazarlamasında emlak profesyonellerinin geldiği son nokta, Facebook Live özelliği sayesinde müşterilere canlı ev gösterimlerinin yapılabiliyor olmasıydı. Ancak F8 Konferansında tanıtılan yeni özellikler sayesinde emlak pazarlamacılarının çok daha fazla imkâna sahip olabileceğini görüyoruz. 

Nasıl mı? Gelin F8 konferansında tanıtılan yeni özelliklerin emlak ile ilişkili olarak nasıl kullanılabileceğine bir göz atalım.

Facebook Spaces [Geleceğin Platformu]

Facebook'un gelecekte de insanların kullandığı bir platform olmasını sağlayacak en önemli yeni özelliği sanal gerçeklik üzerine oldu. Oculus VR sanal gözlüklerini satın aldıktan sonra bu alanda kendini geliştiren platforma eklenen Facebook Spaces özelliği sayesinde pek çok şey yapılabilecek. Bir anlamda dünyadaki tüm sınırları ortadan kaldırmış olacak.

 

Facebook Spaces üzerinden 360 derece video ve fotoğraf yayınlayarak bir yerin ziyaret edilmesi sağlanabilecek. Örneğin bir emlak profesyoneli olarak Facebook üzerinden müşterilerinize göstermek istediğiniz evlerin 360 derece sunumlarını yapabileceksiniz. Yeni kamera teknolojisi, videonun içinde dolaşmanızı ve içeriği farklı açılardan görmenizi sağlıyor. Bu, başınızı çevirip sanal dünyayı farklı açılardan görebilmeniz anlamına geliyor. Bu sayede derinlik ve sanal ortamın içine girme hissi yeni bir seviyeye taşınıyor. Ayrıca videonun 33. saniyesi biz emlak profesyonellerini yakından ilgilendiriyor. 

Arttırılmış gerçekliğin kamerayla buluşmasını sağlayan bir başka teknolojide ise sanal bir kalem kullanarak hayal edebileceğiniz her şeyi havaya çizebileceksiniz.

Mark Zuckerberg arttırılmış gerçekliği kullanarak fiziksel ve dijital dünyayı birleştirerek karıştırılmış gerçeklikler sunacağını ve çevremizde gördüğümüz şeyleri, fiziksel dünyayı daha güzel bir hale getirmek istediğini belirtiyor. Teknolojinin geleneksel işlerde çalışan insanları daha üretken yapacağını düşünüyor ve insanların sanat ile topluma daha çok şey katacağına inanıyor.

Bu heyecan verici teknolojik gelişmeler çok kısa bir süre içerisinde emlak pazarlama stratejilerinde yıkıcı bir yeniliğin başlangıcı olacak.

Facebook Spaces pazarlama dünyasında yıkıcı yeniliğin bir başlangıcı
Facebook Spaces, emlak pazarlama dünyasında yıkıcı yeniliğin bir başlangıcı. Hazır olun!

Facebook Messenger Platform

Chatbot adı verilen sohbet yazılımı teknolojisine geçiş yapan Facebook'ta artık sohbet botları sayesinde daha fazla etkileşim mümkün olacak. Daha önce de emlakbroker.com üzerinden çoğu kez sizlere açıkladığımız bot teknolojisi, Facebook platformu ile birleşince ortaya daha kullanışlı bir özellik çıkmış oldu.

Facebook Messenger Bot teknolojisini ilk kullanmaya başlayan CNN, Burger King ve eBay gibi platformlar çok önemli düzeyde geri bildirim almayı başardılar. Örneğin emlak işletmeniz için bir Facebook Sohbet Bot'u hazırlayarak müşterilerin sorularını daha hızlı cevaplama şansı elde edebilirsiniz. Mesela müşteriler Messenger'da sizin sayfanıza "Yeni Listeler" yazdığında, sizin hazırladığınız bot, onlara satılık listelerinizin linklerini sıralayan bir liste gönderebilir.

Facebook M Sanal Asistan

Facebook'un sanal asistanı M, artık sohbetler kapsamında öneriler yaparak insanların hayatını kolaylaştıracak. Randevularınızı size hatırlatan, kolayca ödeme yapmanızı sağlayan ve size öneriler sunan sanal bir asistan hayal edin. Tüm müşteri randevularınızı size hatırlatan bir asistanınız olsa güzel olmaz mı?

Aynı şekilde müşteriler açısından da düşünebilirsiniz. Müşteriler bir ev alımı esnasında aradıkları evin özelliklerine uygun emlak işletmelerini aramak istese ve sizin işletmeniz onlara sanal asistan tarafından önerilse nasıl olur? İşte tüm bunlar Facebook sanal asistanı ile mümkün olabilecek.

Son Söz

Facebook F8 Konferansında duyurulan yeni özellikler elbette ki bunlarla sınırlı değil, ancak emlak pazarlaması ile ilişkili olarak kullanılabilecek özellikleri sizlere sunmaya çalıştık. Teknolojinin hızlı bir şekilde ilerlediği bilgi çağında, Facebook platformu işimize entegre etmemiz gereken en önemli araç desek yanlış olmaz. Bu nedenle Facebook'taki gelişmeleri yakından takip etmeye ve sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

DİĞER HABER
09 Mayıs 2017