"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Facebook Live ile Sosyal Varlığınızın Etki Gücünü Arttırın

Tüm insanların neredeyse üçte biri, yani bir milyardan fazla kişi tarafından kullanılmakta olan Youtube üzerinden her gün yüz milyonlarca video izleniyor. Youtube, ayrıca ev alıcılarının araştırma yaptığı en popüler platform olarak da biliniyor. Bu rakamlar gerçekten çok büyük, ancak Youtube artık video alanında tek değil.

6 Nisan itibariyle Facebook, kendi kullanıcıları için Facebook Live adında bir platform başlattı. Facebook Live, Facebook üzerinden video oluşturmak, paylaşmak ve keşfetmek için yeni bir yol sunuyor. iOs ve Android telefonlarınızı kullanarak anlık olarak bir canlı yayın yapabiliyor ve bunu Facebook takipçileriniz ile paylaşabiliyorsunuz.

Facebook Live, hizmete sunulduğu an itibariyle gayrimenkul sektöründekiler için de büyük bir fayda sağladı. Hizmetlerini pazarlayabileceğiniz bir alan haline gelen Facebook Live ile çok farklı türdeki potansiyel müşterileri kendinize bağlı tutmayı da başarıyorsunuz.

Ortaya çıkarılan bazı istatistikler, Facebook Live’in faydasını gözler önüne seriyor. Ev sahiplerinin yüzde 73’ü, video özelliğini aktif olarak kullanan emlakçıları daha çok takip ettiklerini söylüyor.

Peki, nasıl kullanılır bu Facebook Live? Ve Facebook Live ile nasıl etkili gayrimenkul pazarlaması yapılır?

Open House Gösterimi

Sürekli müşteri gösterimine açık olan satılık veya kiralık evler (Open House), Facebook Live’ı kullanmanız için mükemmel bir fırsattır. Gösterime açık olan evlerinizi çok daha geniş müşteri kitlelerine ulaştırmanızı sağlayan Facebook Live, gerçek zamanlı olarak bu gösterimlere yorumlar yapılmasına ve sorular sorulmasına da olanak tanır.

Özellikle metropolde hizmet veren bir gayrimenkul firmasıysanız, Facebook Live üzerinden yapacağınız Open House canlı yayını, buraya taşınmak isteyen ama ziyaret etme şansı bulamayan alıcıların yoğun ilgisini çekecektir.

Eğer yayınınız bittikten sonra Facebook hesabınızda aktif kalırsanız, yayın sonrasında hemen gösterimini yaptığınız mülke dair promosyon ve pazarlama bilgilerini sunmanız faydanıza olacaktır. Bu gösterimi yaptıktan sonra kimlerin sayfanızı ziyaret ettiğine göz attığınız zaman, o kişiler üzerine yoğunlaşarak bir pazarlama tekniği oluşturabilirsiniz.

Soru Cevap Yönetimi

Potansiyel müşterilerin bir ev almak veya satmak için nereden başlayacağı ne yapacağı konusunda kafası karışıktır ve bilgi sahibi değildir. Bu nedenle bilgi almak için çeşitli yöntemlere başvururlar. Bu yöntemlerden biri de sosyal medya üzerinden araştırdıkları gayrimenkul firmalarına sorular yöneltmektir.

Siz de bir gayrimenkul profesyoneli olarak onların bu ihtiyaçlarına cevap vermelisiniz. Bunu yaparken de Facebook Live’ı kullanmanız en etkili yollardan biridir. Facebook Live üzerinden yapacağınız bir soru-cevap yayını ile potansiyel müşterilere her türlü konuda canlı canlı bilgi verebilirsiniz. Böylece onların gözünde bir uzman görünümü kazanarak güven tazeleyebilir ve onları kendinize alım-satım işleri için çekebilirsiniz.

Örneğin spesifik bir konu başlığı seçin ve bu konu üzerine gelen soruları cevaplandırın. Bu işinizi çok daha kolaylaştıracaktır. İlk defa ev alacak olanlara yönelik veya evini ilk defa satacak olanlara yönelik benzer başlıklar oluşturabilirsiniz.

Ortaklık Sunumu

Bu yöntem, soru-cevap yöntemi ile benzerdir. Ancak bu yöntemde kendi ağınızın dışına çıkmanız gerekir. Facebook takipçilerinize ek olarak, ortaklık yapabileceğiniz hesapların Facebook takipçileri de hedef kitlenize eklenir.

Örneğin yayın yapacağınız konu mevcut ipotek oranları hakkındaysa, bu konuda uzman bir kişiden destek alarak yayınınızı gerçekleştirebilirsiniz. Böylece hem yayınınızın içeriği daha profesyonel olur ve kendi hesabınızla birlikte ortaklık yaptığınız kişinin hesabındaki Facebook takipçilerini de kendi yayınınıza çekersiniz.

İlgili: EMLAK UZMANLARI İÇİN PERİSCOPE’UN KULLANIMINA DAİR ÖNERİLER

Emlakbroker.com Tavsiyesi: Facebook Live özelliğinden yararlanmayı düşünüyorsanız, hesabınızdaki kişileri yayınınız boyunca yorum yapmaya ve soru sormaya teşvik etmelisiniz. Bu nedenle yayına başlamadan önce ne konuda yayın yapacağınızı duyurun ve takipçilerinizi soru sorabilecekleri yönünde bilgilendirin.

DİĞER HABER
19 Şubat 2018