"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Facebook’un Yeni Chatbotları Müzakere Yollarını Öğreniyor

Teknolojinin geldiği noktaya bakar mısınız? Çok yakın bir zamanda muhtemelen bir insanla değil de bir robotla konuşuyor olduğunuzu bilemeyeceksiniz!

Facecook’taki chatbot yani yapay zeka destekli, kullanıcılardan gelen sorulara en doğru yanıtları vermeye programlanmış sohbet kutucukları yakın bir zamanda, satılık ürünlerin fiyatı üzerinden sizinle pazarlık etmeye başlayabilir. Şirketin duyurduğu yeni chatbot çalışmasında karşınızdakinin bir canlı ya da akıllı asistan olduğuna ilişkin herhangi bir belirteç yer almazsa, muhtemelen bir insanla değil de bir robotla konuşuyor olduğunuzu bilemeyeceksiniz.

Bildiğiniz gibi Facebook Messenger’de alıcılar ve satıcılar arasında iletişim sağlamak için kullanılan sohbet kutucukları yeni değil. Bu, Facebook’un robot geliştirme alanındaki üçüncü adımı. Geçen yıl itibarıyla, Messenger’da, geliştiricilerin kendi imkanlarını kolayca oluşturmasına izin veren  11 bin sohbet botu vardı.

Fakat Facebook’un geliştirdiği bu son sohbet botu, diğer akıllı asistanlara daha şimdiden neredeyse bir ışık yılı fark attı. ‘Gözetimli Öğrenme’ adı verilen bir süreç dahilinde Facebook araştırmacıları botları, insanlar arasındaki müzakere diyalogları üzerinden, insan davranışlarını taklit etme konusunda eğitiyor.

Eğitimde botlardan, her biri farklı bir sayı değeri ile ilişkilendirilen belli sayıdaki objeyi paylaşmaları istendi. Robotlar, nesneleri mümkün olan en yakın değerde paylaşma konusunda birbirleri ile müzakere etmeyi başardı.

Botlar, eğiticilerinin beklediğinden de öteye geçerek, Facebook’un ‘zeki manevralar’ olarak adlandırdığı şekilde blöf yapmayı bile çözdü. İstemedikleri bir sanal nesneyi önemsiyormuş gibi yaparak bir sonraki aşamada üstünlük elde etti. İlginç olan, insanların bir müzakere taktiği olarak sıklıkla kullandığı bu davranışın, araştırmacılar tarafından programlanmamış olmasıydı. Robotlar bunu, hedefe ulaşmada kullanılacak bir metot olarak bizzat kendileri keşfetti.

Müzakere yolunu başarıyla öğrenen sohbet botları, iş arkadaşları ya da ortaklar arasındaki toplantı zamanlamalarını ayarlamak gibi ticari olmayan aktivitelerde de kullanılabilir.

Asıl marifet Yapay Zeka'yı hipnoz etmekte!

Henüz Matrix boyutunda bir yapay zekaya ulaşamamış olsak da, Facebook, insanların karşılarında bir insan mı yoksa bir bot mu olduğunu ayırt edemeyeceğini, bunun da botların akıcı şekilde İngilizce konuşmayı kavradığını gösterdiğini açıkladı. Bu gelişme ile, sınıflandırılmış uygulama üstünlüğü savaşında, Facebook rakipleri OfferUp ve Letgo’dan bir adım daha öteye geçmiş görünüyor. 

11 Mayıs 2017’de EBay, müşterilere fiyatları evlerinden takip etme ve dükkana gittiklerinde, belirledikleri ürünleri kolayca bulma desteği sağlayan alışveriş robotunu duyurmuştu. EBay’ın benzer bir müzakere botu üzerinde çalıştığına artık inanmak zorundayız. Ve her çeşit akıllı asistan Apple, Google ve Amazon gibi teknoloji devleri için artık işlevsel bir gereklilik halini alıyor.

Yapay zeka botlarının müzakere etme konusunda insanlardan daha iyi durumda olmadığını vurgulayan bazı yorumlara göre araştırmacılar botları spesifik senaryolar üzerine eğitiyor. Farklı durumlarda aynı yöntemi uygulayıp uygulayamayacakları ise bilinmiyor.

Facebook’un müzakere edebilen sohbet robotu henüz tam anlamıyla yaşıyor denemez. Ama yakında belki de sadece Facebook değil, başkaları tarafından geliştirilerek hayatımızdaki aktif yerlerini alacak gibi görünüyorlar. Zira Şirket yeni botlara ilişkin kodları kamuoyuna açıkladı bile. 

Emlakbroker.com ekibi olarak, bir yapay zeka ürünü olan bot teknolojisi bizi gerçekten heyecanlandırıyor. Bu konu hakkında bazı değerlendirmeler yapabilmek ve yapay zeka ürünü olan botların iş dünyasına tam anlamıyla entegre olabilmesi için henüz erken olduğunu da biliyoruz. Teknoloji devlerinde yaşanan bu gelişmeleri sıcağı sıcağına takip ederek ve sizlerle paylaşarak emlak sektörünün geleceği ile ilgili senaryoların gayrimenkul danışmanlarına neler kazandıracağını veya kaybettireceğini merakla izliyoruz.

DİĞER HABER
21 Ağustos 2017