"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Faizler Yükseliyor, Fırsatlar Azalıyor mu? İpotek Oranlarındaki Artış Sizi Endişelendirmesin

Artan kredi oranları gayrimenkul piyasası için oldukça önemli bir problem. Oranlardaki %0,5’lik bir artış dahi müşterilerinizin satın alım gücünde kayda değer bir değişim yaratıyor. Bu yüzden müşterilerinizin kredi artışları karşısında endişelenmesi çok normal. Kredi oranları arttığında müşterileriniz ya daha çok para ödemesi, ya da bazı isteklerinden vazgeçmesi gerektiğini düşünüyor ve tedirginlik duyuyor.

Böyle bir artış yaşandığında, sadece müşteriler değil, danışmanlar da endişeleniyor. Kredi değişimlerine bağlı olarak eli ayağına dolaşan birçok danışman sizin takımınızda dahi yer alacak. Profesyonel bir danışman olmak istiyorsanız, piyasa çalkantıları karşısında sakin kalmalı ve müşterilerinizi yatıştırabilecek liderlik yetilerine sahip olmalısınız.

Kendinize Güvenmeniz Önemli

Sizden zorlu işlere meydan okumaktan çekinmeyen bir danışman olmanızı bekliyoruz. Öyle bir danışman olacaksınız ki, zorlu görevler sizin için bir bilgisayar oyununda level atlamaktan farksız olacak. Bu yüzden kredi artışı gibi bir meseleden endişe duymamanız gerekiyor. Bunun yerine müşterilerinizin önünü görmesini sağlayacak ve daha derin meselelere odaklanmalarına vesile olacaksınız.

Kredi oranları arttığında, hem müşterilerinizle hem de takım arkadaşlarınızla rahatsız konuşmalar yapmanız gerekecek. Bu hususta kredi oranlarındaki artışın aslında ekonominin geliştiğine delalet ettiğini kendinize hatırlatmalısınız. Ekonomi kötü olduğunda, insanlar satın alım yapmak istemez. Bu durumda talep azalır ve talebin artması adına kredi oranları düşer. Eğer bu bilgiyi müşterilerinizle paylaşırsanız, konuya daha farklı bakmalarını sağlayabilir ve aslında satın alım için doğru bir zaman olduğunu hissettirebilirsiniz.

Bilgi Kaynağı 

Müşterilerinizi rahatlatabilmek için sayısal verilere oldukça hâkim olmanız gerekiyor. Yani gerçekten de %0,5’lik bir kredi artış oranının satın alım gücündeki değişimin etkisini sayısal olarak ifade edebiliyor olmalısınız. Bu sayıları aktarırken de müşterinizin anlayabileceği bir dil kullanmalı ve müşterinizin durumunu kendi günlük hayatı üzerinden hayal edebilmesini sağlamalısınız.

Bir danışman olarak umut ve bilginin kaynağısınız. Müşteriler paralarını en iyi şekilde nasıl değerlendirebileceklerini öğrenmek ve piyasa değişkenliklerinde nasıl hareket edebileceklerini bilmek isterler. Siz bu bilginin kaynağısınız ve müşterileriniz bu bilgilere  sahip olabilmek  için size danışıyor. Bu yüzden piyasanın gidişatını ve araştırmanızı iyi yapmış olmanız gerekiyor.

Müşterilerinizle daha iyi bir iletişim kurabilmek için hem alıcı hem de satıcıların “neden”lerini öğrenmeniz çok önemli. Bu nedenler müşterinizin alım ya da satım yapma motivasyonlarını oluşturuyor ve siz bu motivasyonları öğrenmek için çaba göstermelisiniz. Müşteriniz çocukları için daha geniş bir yaşam alanı mı istiyor, yakın zamanda evlenecek mi, ya da artık kirada oturmak mı istemiyor? Bu nedenleri öğrenmeli ve daha çok soru sorarak duygusal sebeplere erişmelisiniz. Böylelikle kredi oran artışı tarzında bir olumsuzluk yaşandığında müşterinize motivasyonlarını hatırlatabilir ve şimdiki zamana geri çekerek tekrar istek uyandırabilirsiniz.

Zorlu zamanlar, bir danışman olarak değerinizi kanıtlayabileceğiniz ve rakiplerinizden sıyrılabileceğiniz önemli fırsatlar. Böyle zamanlarda sakin kalmalı, bilgi ve deneyimlerinizi kullanmalı ve kendinize güvenmelisiniz.

DİĞER HABER
06 Şubat 2024