"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Fifth Wall Yatırım Projesi, Emlak Teknolojilerinde Devrim Yaratmayı Hedefliyor

Emlak sektörünün teknolojinin biraz gerisinde kaldığı herkesce biliniyor. Emlak sektörü, teknolojiye adapte olma sürecini diğer sektörlere göre daha yavaş geçiriyor. Yeni ve farklı girişimler sürekli üretilemiyor ve üretilse bile yeterli desteği bulmakta sıkıntı çekilebiliyor. Emlakbroker.com olarak her zaman dile getirdiğimiz gibi yeni emlak girişimlerinin her zaman arkasındayız ve bu amaçla yapılan her adımı da takip ediyoruz.

İşte şimdi, bizimle aynı amacı taşıyan ve emlak sektöründe teknoloji girişimlerine destek ve kaynak sağlamayı hedefleyen bir projeden bahsedeceğiz. Los Angeles merkezli bir yatırım fonu olan Fifth Wall projesi, emlak sektöründeki teknoloji girişimlerine yatırım yaparak ve ülkenin en büyük emlak şirketleri ile bir araya gelerek sektördeki bu sorunu aşacaklarına inanıyor.

Fonların iki ana destekçisi olan Brendan Wallace ve Brad Greiwe, yaklaşımlarının yalnızca yeni teknolojileri keşfetmekle kalmayıp aynı zamanda başkalarının egemen olmadığı yerlerde de başarıyı yakalamayı hedeflediklerini dile getiriyorlar. Çünkü onlara göre emlak sektöründeki bir avuç kişinin yönettiği bir düzen ile yaratıcı teknoloji girişimlerinin önünü açmak pek mümkün değil. Bunun için onların amaçları, gelişmiş veya gelişmemiş her noktaya ulaşabilmek.

 

Fifth Wall ile Yıkıcı Yeniliklerin Önü Açılabilir

Fifth Wall'un stratejisi, şöyle bir mantık üzerine işliyor. Ülkenin önde gelen emlak şirketlerinin yeni ve yaratıcı teknolojik girişimlere ortak olmalarını sağlıyorlar. Bu, teknolojik girişimlerin destek bulmasını sağlamanın yanı sıra girişimlerin uygulanması için yeni test alanları oluşmasını da sağlıyor. Girişimlerin, endüstri içerisinde kurulu olan hazır oyuncular ile birlikte hızlı bir geçerlilik kazanmasını sağlanıyor. Yani siz bir girişim ortaya koyduğunuzda, onu pazarlamak ve sektörde yer edinmek gibi işin en zor kısımlarında büyük kolaylık kazanıyorsunuz.

Yatırım fonu, içerisinde dünyanın en büyük ticari emlak şirketi olan CBRE'nin ve Amerika Birleşik Devletlerindeki en büyük ofis binası geliştiricisi Hines gibi çok sayıda tanınmış ortaktan teminat almış durumda. Bir diğer ortak ise Amerika Birleşik Devletlerindeki en büyük daire sahibi olan Equity Residential. Bu şirketlerin her biri, Fifth Wall yatırım fonu projesi sayesinde potansiyel yeni teşebbüslere ve gerçek dünyadaki yeni fikirlere iş ortaklığı geliştirmiş oluyorlar ve kendilerini test etme fırsatı sunuyorlar.

Emlakbroker.com Yorumu

Bize göre çok ama çok önemli olan bu işbirliği, emlak sektörünün geleceğini olumlu etkileyeceğe benziyor. Emlak sektöründe yıkıcı yeniliklerin arkasının açılması için bu gibi cesur adımların atılması gerektiğini her zaman paylaşmaktayız.

Fifth Wall yatırım projesinin öne sürdüğü bu teorinin doğruluğunu şuradan anlayabiliriz. Emlak teknolojisi büyük gelişmeler kaydedemezken, teknoloji firmaları emlak sektöründen nakit para akışı kazanmayı başarmıştır. Bu da gösteriyor ki sorun sektörün özelliklerinde değil, sektörün özelliklerini teknoloji ile birleştirerek bir girişime dönüştüremeyen zihinlerde.

Airbnb ve Wework bu anlamda önümüzdeki örneklerdir. Birer teknoloji firması olan bu şirketler, emlak sektörünün özelliklerinden ve içeriklerinden yararlanarak çok ileri noktalara kadar ulaşabildiler. Bunu emlak şirketlerinin yapması o kadar zor olmasa gerek.

DİĞER HABER
09 Mayıs 2017