"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Filmler Çok Şey Anlatır: Jerry Maguire'den İlham Alın!

Cameron Crowe’un çektiği ve başrolünde Tom Cruise’un oynadığı Jerry Maguire (Yeni Bir Başlangıç) filmini izlediniz mi? Henüz izlemediyseniz bir haftasonu vaktinizi bu film için mutlaka ayırmalısınız. Film iyi oyunculukların yanı sıra aslında biz profesyonellerin endişelerine de ışık tutuyor.

Makalemize başlamadan önce makale içerisinde bulunan videodan müziğin sesini açmanızı istiyoruz.

Filmi kısaca özetleyecek olursak; Jerry Maguire rolündeki Tom Cruise, Uluslararası Spor İdaresi’nde görev yapan, çok fazla müşteriye sahip başarılı bir menajerdir. İşi gereği birçok büyük balığın olduğu pazarlama alanında sadece çıkarlarına hizmet edecek eylemlerde bulunur. Ta ki yaralanan sporcusunun oğluyla tanışana dek! Maguire bu andan itibaren insanlara karşı yaklaşımını sorgulamaya başlar. Bir müşteri kazanmak mı? Yoksa ticari ilişkilerde bulunacağınız bir dost kazanmak mı? Sanıyoruz ki gayrimenkul endüstrisinin de temel problemi bu.

Maguire, zamanının çoğunu havalimanlarında sıkça gördüğünüz kulağında telefon ve sürekli bir yerlere yetişmeye çalışan profesyonel bir kurt olarak geçiriyor. Bir gece yalnız kaldığı bir otel odasında panik atak geçirir ve “Düşündüğümüz ve Söylediğimiz Şeyler: İşimizin Geleceği” başlıklı bir bildiri yazar. 25 sayfadan oluşan (İşin en gerçekçi yanı filmin yönetmeni spor menajerlerinin hem hayatını anlamak hem de sistemi sorgulayabilmek adına bu bildiriyi 25 sayfa olarak gerçekten yazmış oluşu.) ve şirketin geleceğine yön verecek bu bildiriden 110 kopya bastırır. Maddeler tek bir sonucu işaret etmektedir: Daha az müşteri, daha çok ilgi.

Bu bildiri Maguire’in dar vizyonlu şirketini rahatsız eder. Bu bildiriyi okuyan çalışma arkadaşları onu ofiste ayakta alkışlamasına rağmen Maguire şirketten kovulur. Aslında düşündüğü şeylerden biri, menajerlerin para konusunda daha az endişe duyması gerektiğidir. Asıl önemli olan müşterileri hakkında daha fazla endişe duymalarıdır.

Veda konuşması yaptığı sırada, sözlerinden etkilenen Dorothy de istifa etmeye karar verir ve karakterimiz, Dorothy ile beraber her şeye sıfırdan başlar. Ellerinde sadece bir müşteri vardır. Sadık “1” müşteri! Maguire’in sahip olduğu bir başka değer ise, kendine gönülden inanan nitelikli ekip arkadaşı Dorothy’dir. İşine sıkı sıkıya bağlı iki kişilik bir ekip, ne yaptığını bilmeyen 20 kişilik ekipten daha değerli değil midir?

Aslında bu filmi yalnızca bir satış dahisinin öyküsü olarak değerlendiremeyiz. Çünkü Jerry Maguire filmi başlı başına bir başarı örneği. 5 yıllık bir süreç. Tıpkı gayrimenkul sektöründeki uzun satış süreçleri gibi. Bu noktada filmin çekimlerinden edinebileceğimiz en büyük ders; başarının anahtarının tutku olduğudur. Öte yandan doğru bir ekiple çalışmak, tıpkı bu filmde olduğu gibi bizim için de önemli. Bu zorlu piyasa şartlarında ayakta kalmanın tek yolu birbirine kenetlenmiş sağlam bir ekipten geçiyor zira.

Bildiri

Bir Manifesto yazsaydınız ne derdiniz? Henüz söylemediğiniz şeyler neler? Derinlemesine tuttuğunuz değerler neler ve çalışmalarınızla uyum içinde olduğunuz bir yerde misiniz? Değilse, kendinizi yeniden keşfetmeniz gerekebilir ! 

Jerry Maguire, yazdığı 27 sayfalık tüm manifestosunu yayınladığında, “Düşündüğümüz ve Söylemediklerimiz” başlığından daha fazla fikir edindik .

Tüm manifestoyu okumak için zamanınız olmasa bile, son dört paragraf çok faydalı olacaktır. Çünkü çalışmanız değerlerinizi yansıtıyor olsa bile, sık sık ayarlarınızı kontrol etmeniz gerekir. Dikkatli olsanız bile, çalışma hızı ve dikkat dağıtıcı şeyler bizi gerçekten bizim için önemli olan şeylerden uzaklaştırır. Başarıya ulaşmak için başarı yolunda hata yapmak kolaydır ve kendimizi amacımızdan uzaklaşırken bulmak ise çok kolaydır .

Maguire Manifesto'sunun çivi gibi vurguladığı son satır iş dünyasında bize gerçek olan bir şeyi tekrar hatırlatıyor: "Bu işin anahtarı kişisel ilişkilerdir." 

Hiçbirimiz bir boşlukta veya kabarcıkta var değiliz. Hedeflerimiz olabildiğince heyecan verici olmalı. En iyi deneyimimiz bu isteklere ulaşmak değil, yol boyunca bize anlam veren insanlar ve yolculuk olacaktır.

Her Satış Büyük, Her Müşteri Değerlidir

Sabır konusunu bu kadar çabuk geçmemeliyiz: Her zaman için istediklerinizi elde edemezsiniz. Haftanın her günü milyon dolarlık bir arsa satmanız elbette mümkün değil ancak daha düşük bütçeli satışlar vasıtasıyla kurduğunuz ilişkiler sizi milyon dolarlık işlere taşıyabilir. İrili ufaklı başarıyla noktaladığınız her satış sizin için büyük bir kazanımdır. Şimdi sabır başlığının yanına, bir de “etkileşim” faktörünü eklemiş olduk. Doğrusunu söylemek gerekirse referans her şeydir! Yeni bir iş başvurusunda, yüksek lisans ve doktora kabulünde hatta savunma sanayiinde milyarlarca dolarlık “bomba” üretiyor olsanız dahi iyi referanslara sahip değilseniz, her zaman için rakiplerinizin bir adım gerisinde olursunuz. Bir referans, size bin referans kazandırabilir. Yani her müşteri değerlidir!

Ders Çıkarın!

Yapay zeka henüz ev satın alacak kadar akıllı değil! Dolayısıyla robotlarla değil insanlarla çalışıyoruz. Burada devreye etki ve tepki meselesi giriyor. Bir satış süreci boyunca etkileşimde bulunduğunuz müşteri hangi etkiye hangi tepkiyi verdi? Hangi konularda memnun, hangi konulardan rahatsızdı? Eylemlerinizle yüzleşin ve ders çıkarın. Belki de bir müşteri kaybetmiş olabilirsiniz. Sorun değil! O müşteriyi kaybetmenize neden olan faktörleri analiz ederseniz bir sonraki müşteride aynı hataya düşmezsiniz! Üstelik gözlem süreciniz müşterilerinizle doğru orantılı da değil. Kafelerde, otobüs duraklarında, konserlerde potansiyel müşterilerimizle karşı karşıya geliyoruz. Müşterilerimizi anlamak için sokağa çıkmamız yeterli. İnanın, başka hiçbir meslek grubu 24 saatini bu denli verimli geçiremezdi!

Asla Pes Etme!

Bir anda mesleğin zirvesinde olan bir menajerin işten kovulup dibi görüşü ve pes etmeyişini sonuna kadar izledik bu  filmde. İş dünyasında dün zirvelerden inmeyen bir çok kişi ve şirketin bir an gelince nasıl yerle bir olduğuna hepimiz şahit olmuşuzdur.

Evet bir girişimci olarak alabileceğiniz en iyi tavsiye, her yerden gelebilir. Ailenizden, bir danışmandan, bir kitaptan veya bir reklam panosundan - veya bir filmden gelmiş olabilir. Neden olduğundan her zaman emin değilsin ama duyduğun bir şey düşüncelerini değiştirir. Bu filmi izledikten sonra rekabet dolu bir iş dünyasında asla kaybetmeyi ve pes etmeyi kabul etmeyeceksiniz.

Yenilikçi Olun!

Bildirim ile gelen inovasyon… Verebileceğimiz en değerli tavsiyelerden biri de inovasyondur. Sektörel gereklilikleri, müşterinizin ihtiyaçlarıyla harmanlayın. Bahis sektörel gerekliliklerden açılmışken, 60’lı yılların gerekliliklerinden değil 21. yüzyılın gerekliliklerinden bahsettiğimizi belirtmekte fayda var. Pek yakında iş yerimize uçan otomobillerle seyahat edeceğiz. Benzinliklerde bulunan jet yakıtlarının fiyatlarını tartışıyor olacağız. Milenyumdan bu yana teknoloji hızla gelişmeye başladı. 5.000 kişilik fabrikalar yerini tam otomasyon sistemlere bıraktı. Bu gerçeği öyle ya da böyle kabullenmek durumundayız. Teknoloji çağında, teknolojiye yenilmemeliyiz.

Nihayetinde çalıştığınız insanları memnun etmek hatta onlara ilham vermek zorundasınız. İyi hatırlanmak, iyi referanslar edinmek bu pazarda başarı basamaklarını kararlı bir şekilde çıkmanızı sağlar. Pazarlama daha dar alanda, gayrimenkul endüstrisi iki insan arasında gerçekleşen diyaloglara dayalıdır. Bizler yalnızca sosyal yaşamımızda değil, ticari yaşamımızda da güvenebileceğimiz insanlarla beraber olmak isteriz. Her şeyden önce anlaşılmak isteriz! Sadakat, dürüstlük, kibarlık yüzyıllardır insan ırkının uğruna savaştığı en önemli üç başlık olarak karşımıza çıkıyor.

Bu durumda gayrimenkul profesyonelleri olarak, başarının birincil adımını bu üç başlıkta toplayabiliriz. Maguire’in bildirisine benzer bir bildiri oluşturduğunuzu düşünün! Onlarca memnuniyetsiz müşteriyi mi tercih ederdiniz yoksa sizinle çalıştığı için heyecan duyan müşterileri mi? İlham vermek! Belki de anahtar sözcük budur.

Aşk

İlk olarak, genç bekar bir anne, istikrarlı bir iş ve sosyal haklar dahil olmak üzere sevdiği adam Jerry için her şeyden vazgeçer. Maguire ise sadece başarının gerçek sayıldığı bu meslekte büyük bir kariyerin peşinde koşan ve mutluluk bulmak isteyen bir adamdır. 

Jerry'nin Doroth ile yaşadığı ilişki gerçek anlamda filme damgasını vuruyor. Sevdiği adama inanan kadın bize gerçek aşkın idealizm hakkında olduğunu hatırlatıyor. Dorothy; aşka, sevgiye, bağlılığa, sevmeye ve sevilmeye aç, dünyalar sevimlisi bir çocuk sahibi, dul bir anne. Ve içten içe Jerry'nin büyük bir hayranı.

Nasıl mı?

Abla -  Kaybeden bir adama aşık olma gibi bir lüksün yok! Biraz mantıklı ol.

Doroth - Ben onu seviyorum. Onu olmak istediği adam için seviyorum. Onu olmak istediği kişi olduğu için seviyorum. Onu seviyorum. Onu gerçekten çok seviyorum.

Yukarıdaki diyalog hemen hemen tüm kadınların ilişki başlangıcında yaşadıkları replikleri içerir. Her zaman kadınların yeni bir ilişki başlangıcında destek aldıkları bir yakını bulunur. Erkekler ise kendilerine olan güveni sayesinde kimseden destek almadan bir ilişkiye başlar. Çoğu ilişki daha başlamadan mutsuzluk konusunda zirve yapmış kadınların mentorluğu sayesinde biter. Onlar ilişkilerinde mutsuz ve kötü bir deneyim yaşadığı için bir çok ilişkiye olumsuz gözle bakar. Bu koruyucu tavırları anlaşılabilir aynı zamanda da sorgulanabilir olmalıdır.

Filmde Doroth'inin cesareti gerçek sevginin kendi kalp sesini dinlemek olduğunu bize bir kez daha gösterir: Aşk cesaret ister.

Bu ikilinin sıcak ilişkisi, filmin asıl konusundan daha etkili. İş dünyasında başarılı olmak oldukça zor. Bu zorluğu sizi anlayabilecek birisiyle aşmak ve her koşulda beraber mücadele vererek birbirine destek olmak değil midir önemli olan?

Jerry - Alaycı bir dünyada yaşıyoruz, alaycı bir dünyada. Çevremizin çok zorlu rakiplerle dolu olduğu bir işte çalışıyoruz. Seni seviyorum. Sen beni tamamlıyorsun... Ve ben senden..

Doroth - Kapa çeneni! Kapa çeneni! Merhaba dediğinde senindim. Merhaba derken senindim.

Bu film, yüksekten uçan, yüksek enerjili bir spor menajeri ve utangaç bir muhasebeci arasındaki olası romantizmi gösteriyor ve sonunda film bir dönüşümle ilgili bize önemli mesaj veriyor: Paradan daha önemli bir şeye nasıl değer vereceğini öğrenen iki adam ve her zaman aşkın gücünü hissettiren iki kadın.

Görsel: Filmin gerçek kahramanı Doroth'iye ithaf olunur.

DİĞER HABER
20 Şubat 2019