"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Franchise Almak mı? Bağımsız Olmak mı?

Bir emlak ofisi açmaya karar verdiğinizde, iki yoldan birini seçebilirsiniz: ya kendi bağımsız emlak markanızı açarsınız; veya yerleşik, ulusal bir franchise markasından yararlanırsınız. Her iki seçenek de kendi zorluklarını ve faydalarını sunuyor. Son zamanlarda, yeni, iyi finanse edilen aracılık modellerinin evrimi ile birlikte birçok franchise markasının uzun vadeli başarısı hakkında sektörde çok fazla bilgi kirliliği oldu.

Her seçeneğin artılarını ve eksilerini bu makalemizde tartışalım.

Marka Tanıma

Riske girmek ve bağımsız bir aracılık başlatmak, özerklik ve esneklik için fırsat sağlayabilir. Bağımsız bir emlak broker olarak, birçok olumlu şey var - bu sizin adınız, yarattığınız her şey size ait ve uzun vadeli bir sözleşmeye bağlı değilsiniz. Bazılarının tercih ettiği marka bilinci oluşturma, pazarlama araçları ve promosyon stili üzerinde tam kontrole sahipsiniz - ancak bir pazarlama gurusu değilseniz veya arka cebinizde sizi destekleyen biri yoksa, bu göz korkutucu ve oldukça maliyetli olabilir.

Sıfırdan bir marka yaratmak, bir isim, şirket görünümü ve hissiyatı, sermaye, bir web sitesi ve sektördeki varlığınızı temsil eden diğer her şeyi geliştirmek anlamına gelir. İnsanların kim olduğunuzu ve ne yaptığınızı öğrenmesi zaman alır. Kendi markanızın kontrolü sizdeyken, güçlü bir pazarlama programını sürdürmek, tüm pazarlama programlarının brokerlara veya danışmanlara hiçbir ek maliyet getirmediği bir franchise'a ödeyeceğiniz paraya kıyasla önemli bir finansal taahhüt olabilir.

Birçok gayrimenkul uzmanı için, bir franchise markasını bu kadar çekici yapan şey, kolayca tanınabilmesidir. Emlakçılar uyum sağladıkları brokerlara güvenirler, bu nedenle brokerların marka bilinci oluşturma ve hem danışmanlar hem de müşteriler için nasıl sağlam bir marka deneyimi sağlayabilecekleri hakkında düşünmeleri önemlidir.

The anatomy of a growth scare | The Economist

Uyarlanabilirlik

Bununla birlikte, bir franchise altında faaliyet gösteren brokerlar ve danışmanlar bazı zorluklarla karşı karşıyadır. Endüstri değiştikçe, tanınmış bir franchise markasının zamanın trendlerine uyum sağlayabilmesi ve müşterilerin (danışmanların ve müşterilerin) ihtiyaçlarına ayak uydurabilmesi çok önemlidir. Ülkemizde en uzun süredir faaliyetlerini sürdüren markaların çoğu bugün her zamankinden daha fazla gelişiyor. Bu değişime uyum sağlamak ve brokerların ve danışmanların ihtiyaç duyduğu isteğe bağlı deneyimi sağlamak için gereklidir, böylece hızla değişen müşteri beklentilerini karşılayabilirler.

Bağımsız olarak faaliyet gösterdiğiniz için hızlı hareket edebilirsiniz. Ancak, açık fikirli ve yaratıcı bir franchise markasının desteğiyle, daha geniş bir ağa ve sektöre öncülük etmenize, sektör ve pazar trendlerini önceden belirlemenize, verimli bir şekilde uyum sağlamanıza ve ölçeklendirmenize yardımcı olacak kaynaklara sahip olursunuz.

Rehberlik ve destek için bir franchise markasına güvenmek, brokerların ve danışmanların bireyselliklerini kaybetmeleri anlamına gelmez. Bugün daha fazla danışman kendi adlarını markalamak istiyor, bu nedenle bağımsız bir broker olarak, danışmanlar kendi adlarıyla daha fazla ilgilenirken neden şirketinizin markasını sıfırdan oluşturmaya odaklanıyorsunuz?

Franchise veren emlak şirketleri bunu anlıyor ve iş modelleri artık danışmanların kendilerini tanımlamasına izin verirken, emlak brokerlar standartlarına uygun olarak markalaşmaya devam ediyor.​

How Compass Became the Bane of Real Estate | by Patrick Sisson | Marker

Sistemler ve Teknoloji Aracılığıyla Değer

Herhangi bir broker, ister franchise sahibi ister bağımsız olsun, işletme genel giderlerine sahip olacaktır - sabit kira maliyetleri, çalışan maaşları, marka bilinci oluşturma, pazarlama, işlem yönetimi yazılımı ve diğer teknoloji sistemleri.

Farklılaşma ya da:

  • Sizin ve danışmanlarınızın başarılı olması için ihtiyaç duyacağınız her aracı ve sistemi kesinlikle satın almanız gereken bir bağımsız marka yaratmak
  • Size işinizi yürütmek için ihtiyaç duyduğunuz araçları ve teknolojiyi sunan ve başarının tarifini çoktan bulmuş bir franchise veren emlak markasına katılmak

Franchise emlak markası satın aldığınızda, yalnızca danışmanlar ve müşteriler tarafından tanımlanabilecek bir isim değil, aynı zamanda kanıtlanmış bir iş sistemi ve uçtan uca entegre bir teknoloji seti de alırsınız. Böylece, artan teknoloji maliyetleri ödemeyecek, satıcılarla yetki pazarlığı etmeyecek veya belirsiz personel pozisyonlarıyla mali tablolarınıza aşırı yüklenmeyeceksiniz.

Kim Olmak İstiyorsun?

Şimdi, kendinize kim olmak istediğinizi sorun - küçük, orta veya büyük bir emlak ofisi mi? Etrafınıza bir bakın. Gayrimenkul alanındaki büyük emlak markaları, ihtiyaç duydukları tüm teknoloji ve sistemleri karşılayamadıkları için kendileriyle mücadele eden küçük ve orta ölçekli emlak ofislerini yutuyor.

Ayrıca iş planınızı bağlı olarak neyi başarmaya çalıştığınızı da anlamanız gerekir. Geleneksel bir aracı kurumla mı yoksa işlem tabanlı bir emlak franchise markasıyla mı konuşmak istediğinize karar vermelisiniz.

Günün sonunda, herkesin hemfikir olabileceği tek şey, herhangi bir aracı kurumun başarısının, liderliğe ve kültüre bağlı olduğudur.

DİĞER HABER
22 Aralık 2021