"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Franchise Emlak Danışmanları Müşteri; Sizsiniz

Franchise emlak şirketleri, pandemi sürecinde kârlılığa ulaşmak ve eski günlerine dönüş yapmak için bir zorlukla karşı karşıya. Son rakamlar, danışman komisyon paylarında gözle görülür bir düşüş olduğunu ortaya koyuyor ve Franchise şirketleri kârlılığa giden yolun doğrudan kendi danışmanlardan geçtiğini biliyor.

Veriler, Franchise emlak şirketlerinin, özellikle eski günlerine kıyasla, patlayan bir emlak piyasası sırasında para kaybetmeye devam ettiğini ortaya koyuyor.

Franchise şirket merkezlerinin tek kazanç musluğu ofislerden alınan ücretler ve danışmanlardan sağlanan komisyona dayalı gelir olduğundan ilgi odağı artık karlılığa dönüyor ve bariz bir ek kâr kaynağına ulaşmak için arayışa giriyorlar: Ne kadar çok ofis o kadar çok danışman. Ne kadar çok danışman o kadar çok kazanç.

Danışman Müşteridir

Franchise şirketleri şimdiye kadar ki büyümelerini danışmanların çektikleri cirolardan elde etti. Ancak yüzde 80'e yakın danışman komisyonu payı, geçen yıla göre gözle görülür bir düşüş gösterdi.

Franchise emlak şirketlerini ve bağlı bulundukları emlak ofislerini zengin eden danışmanların bir çoğu pandemi döneminde sıfır komisyon gelirine sahip oldu. Ve çoğu maddi sıkıntılarla boğuşmak zorunda kaldı. Kazandıkları komisyonları büyük hacimlerde sistem havuzuna akıtan ve sistemin daha çok zenginleşmesini sağlayan danışmanlar bu süreçte kapının önüne konulmadı ama kovulmanın kibarcası, başınızın çaresine bakın dendi.  

Süper zengin Franchise şirketleri neden ödül törenlerini seviyor?

Havai fişek gösterisi ile başlayan, o bol alkışlamalı, kupa kaldırmalı ödül törenleri boşuna düzenlenmiyor. Her şey daha çok kazanmak için. Daha zengin olmak için.

Ama tek bir farkla...

Zengin olacak kişi siz değilsiniz...

Sizin göreviniz zengini zengin etmek.

Pandemi denizinde tek alabora olan danışmanlar değildi elbette. 

Hiç umulmadık bir anda ortaya çıkan pandemi, sistemin gerçek yüzünü de ortaya çıkarmış oldu: Danışmanlar bizi zengin eder, biz onları değil.

Opinion | The smartest way to make the rich pay is not a wealth tax - The  Washington Post
Franchise şirketlerinin iş başarısının kalbinde çok önemli ama gözden kaçan bir gerçek var: Danışmanların ürettiği kaymak

Mesleğe yeni ve çoğul katılımların artmasıyla danışman ekonomisi Franchise şirketlerinin ve emlak ofislerinin lehine değişmeye başladı. Franchise şirketleri ve ofisler, danışmanın markayı parlattığı bu sistemde komisyonun daha fazlasını elinde tutuyor. Fakat bu dinamik sadece franchise şirketleri ve ona bağlı ofislere özgü değil. 

Bu tablo bize gösteriyorki, danışmanlara daha az komisyon oranı ödenmesinin "olumlu" ve "bir başarı" olarak görüldüğü durumlarda aracı kurum ve danışman arasındaki doğal gerilimlerin yaşanmasında büyük artışlar olacaktır. Çoğu danışman belki tek başına belki de kendilerine fayda sağlamayan, işe yaramayan bir sistemin parçaları olmak istemeyeceklerdir. Sosyal medyada bu yer değiştirmeleri önümüzdeki günlerde çokça görebileceğimizi söyleyebiliriz.

Siyah Kuğu Fonu

Franchise şirketleri için, komisyon düzenlemelerindeki değişikliklerin, pandemi sürecinde yaşanan büyük krize göre iyileştirilmesi gerekir. Artan ekonomik sıkıntı ve geçim ücretlerinin bir kombinasyonu yoluyla danışman komisyonunlarından belirli bir yüzdenin "Siyah Kuğu Fonu" olarak fonlanması danışmanların yüksek motivasyonla çalışmasını sağlayacaktır.

Ayrıca, danışman komisyon gelirlerinin de Covid19 sürecinde normal piyasa koşullarına bağlı ayarlanması gerekir. Yoksa sabit bir gelire sahip olmayan bir danışman olarak hayatta kalmak pek olası değil. Danışmanlar komisyon paylaşımlarında iyileştirme yapmaya yanaşmayan emlak ofislerinden topluca ayrılabilirler. Oysa ki, arada iyileştirme yapılacak fark çok fazla değil. İş sıkıntısı çeken danışmanların artan masrafları sıfır komisyon geliri ile birleştiğinde hem ofis hem Franchise şirketi için sonun başlangıcı olabilir. 

Araştırma raporlarında ortaya çıkan sonuca göre, Franchise şirketlerinin 2021 yılının ilk çeyreğindeki danışman komisyonu düşüşü, iki yıl içinde görülen en büyük düşüş olarak verilere yansıdı. Bu düşünülmeyen daha doğrusu Broker ve Franchise şirketlerinin işine gelmeyen "Siyah Kuğu Fonu" aykırı bir fikir olabilir veya bir trendin başlangıcı olabilir.

Ancak emlak endüstrisinin en büyük itici gücü olan danışmanların ilerlemesini sağlamak için emlakbroker.com önemli bir değer olmaya devam edecektir.

Son bir şey daha :)  Bu makale, eğer bir emlakçıysanız, Franchise emlak piyasasında asıl müşterinin siz olduğunu asla unutmamanız için nazik bir hatırlatmadır.

DİĞER HABER
18 Ekim 2021