"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Gayrimenkul Arama Anlayışına Yeni Bir Soluk: Relola

Relola, gayrimenkul arama konusuna Zillow ve Trulia gibi popüler emlak arama platformlarından farklı bir yaklaşım getiriyor. Bu sitelerde emlak uzmanları listelerinde yer alan gayrimenkulleri pazarlamak için ücretli üye oluyor ve genellikle kişisel olarak müşteri ile bir site üzerinden bir etkileşimleri olmuyor.

Relola’da ise evi gezme şansı olan emlak uzmanları ev ile ilgili detayları ve öngörülerini site üzerinden kullanıcılarla paylaşıyorlar. Böylece evle ilgilenen alıcılar Amerika’nın emlak portalı olan MLS’ten edinebilecekleri bilgilerden çok daha fazlasını Relola’dan edinebiliyorlar. Henüz evi gezmeden evle ilgili bir görüşleri oluşuyor.  

DEVRİM YARATICI YAKLAŞIM

Relola farklı yaklaşımı ile diğer emlak arama sitelerinden ayrışmış oluyor. Yeni emlak arama sitesi, sitede yer alan her bir gayrimenkul için bir pazar yaratıyor. Aynı zamanda site gayrimenkullerin satışını kolaylaştırabilmek için hem orijnal hem de pazarlanabilir SEO’ya uygun içerikler üretiyor. Alıcılara gayrimenkule ait detaylı bilgi edinebilme fırsatı yaratan bu site, böylece piyasada şeffaflığa duyulan istek için de çaba sarf etmiş oluyor.

Relola, emlak uzmanlarına gayrimenkule dair bilgilerini paylaşabilecekleri bir izleyici kitlesi sağlayarak pek çok açıdan alıcılar ile emlak uzmanları arasında köprü kuruyor. Evlerin gezilip görülerek hakkında alıcıya bilgi verilmesi eskiden beri sadece küçük bir kitlenin sahip olabildiği özel bir hizmet iken Relola sayesinde bu hizmet geniş bir kullanıcı kitlesine sunuluyor.

Relola’ya kayıtlı emlak uzmanları sadece gerçekten gördükleri gayrimenkuller ile ilgili görüşlerini paylaşabiliyorlar. Gayrimenkule ait 3 önemli özellik ve çekince paylaşılıyor. Emlak uzmanları bu çekinceler hakkında da çözüm önerebiliyor. Relola’nın kullanıcıları emlak uzmanlarından bir gayrimenkul ile ilgili görüş isteyebiliyor. Kayıtlı bir emlak uzmanından yakınlarında bulunan bir gayrimenkulü ziyaret ederek sitede görüşlerini paylaşması istenebiliyor. Sitenin görüşme kısmından evi ziyaret eden emlak uzmanına soru sorulabiliyor, emlak uzmanı da bu platform üzerinden soruları yanıtlayabiliyor.

Emlak uzmanlarına sonra ziyaret etmek üzere yeni gayrimenkuller sunan uygulamanın mobil versiyonu da bulunuyor. Herhangi bir gayrimenkul, emlak uzmanı tarafından görüldüğünde görüldüğüne dair bir etiket ekleniyor. Böylece kullanıcılar o gayrimenkulün ziyaret edildiğini ve hakkında bilgi alınabileceğini anlıyorlar. Relola emlak uzmanlarının gayrimenkulleri gezip yorum yapmalarını sağlayarak piyasada tanınırlıklarını artırmalarını ve etkili bir hale gelmelerini sağlıyor.

Bu yeni emlak platformu ayrıca emlak piyasasında şeffaflığın artmasını sağlıyor. Sosyal bir platform olarak Relola, kullanıcılar ile emlak uzmanları arasında bir etkileşim oluşmasınına yardımcı oluyor. Kullanıcılar, diğer emlak sitelerinde bulamayacakları içerden bir bakış açısı ile gayrimenkul hakkında daha fazla bilgi alıyorlar. Bazı alıcıların hissettiği gayrimenkule ait gizli bilgilerin alıcılarla paylaşılmaması yaklaşımı Relola sayesinde gayrimenkule ait her türlü bilginin alıcının daha çok bilgilenmesi ve daha doğru kararı vermesi için paylaşıldığı bir yaklaşıma dönüşmüştür.

Şirket sadece alıcı ve emlak uzmanları için farklı bir emlak arama deneyimi sunmakla kalmıyor bu hizmetten tüm toplumun faydalanmasını sağlıyor.

Yakında Relola yeni bir özelliği daha hizmetlerine eklemeyi planlıyor. Relola Cares Programı ile siteye kayıt olan kullanıcıları ödüllendirmeyi planlayan bu sistem ödüller ve organizasyonlarla kullanıcılarının bağlılığını artırmayı hedefliyor.

Bu tür yeni girişim haberlerini verirken gerçekten büyük keyif aldığımızı özellikle belirtmek istiyoruz. Yenilikçi bir kültürün ilk evresinde içerisinde bulunmak ve emlak sektöründe bu kültürü uygulanabilir halde görmek çok güzel.

Ülkelere göre değişkenlik gösteren sosyo-kültürel ve demografik yapının bu girişimleri daha başarılı ve uygulanabilir yaptığını da ayrıca belirtmekte fayda var. 

Teknolojiye olan tutkumuzun bir yansıması olarak düşünebilirsiniz bu yenilikçi girişimleri fakat teknoloji bağımlısı yeni nesil ile birlikte birçok sektörde satın alma davranışları da değişecek. Bu değişim ülkemizde yenilikçi emlak girişimlerinin tetikleyicisi olacak. Sevindirici olan tarafı burası.

Çok uzak bir zaman sonrası da değil tüm bu yaşanacak değişimlerin başlangıcı. Biraz daha zamana ihtiyacımız var. Fakat şimdiden yavaş yavaş acele edelim :) 

Yorumlarınız ve paylaşımlarınız bizim için değerlidir.

DİĞER HABER
11 Mart 2016