"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Gayrimenkul Bölüşme Aşamasında Angelina Jolie ve Brad Pitt Örneği

Eğer magazin haberlerini takip ediyorsanız Brangelina’nın artık olmadığını biliyorsunuzdur. Çünkü iki yıldır evliliklerini sürdüren Angelina Jolie ve Brad Pitt ayrılmaya karar verdiler. Tabi ki haberin bizi ilgilendiren kısmı bu değil. Biz emlak sektörü ile bağlantılı olarak bir örnek teşkil etmesi açısından onların gayrimenkul bölüşümlerinin nasıl olacağı hakkında bahsetmek istiyoruz. Elbette ki siz Brad ve Angelina kadar ün sahibi olmayabilirsiniz, ama en azından manevi süreçlerin bu süreci nasıl etkilediğini anlamak adına makalemizin faydalı olabileceğini düşünüyoruz.

Bildiğiniz üzere gayrimenkul sektörünün bir alanı da boşanma davaları sonrası meydana gelen mülk bölüşümüdür. Bu anlamda Brad Pitt ile Angelina Jolie’nin boşanması da böyle bir süreci ortaya çıkaracak. Peki, çiftin gayrimenkul bölme işlemleri nasıl olacak?

Bu aslında karmaşık bir soru, çünkü onlar neredeyse her yerde birlikte hareket ediyorlardı. Onların birleşik zenginlikleri, söylendiğine göre 400 milyon dolar ve dünyanın neredeyse dört bir yanından gayrimenkul firmaları ile yoğun iletişim içindeler. Bu durumda hangi evi kim alacak?

Los Angeles Evi: Pitt

Brad Pitt, bu malikaneyi henüz Brangelina ortada yokken ve Jennifer Aniston ile evliyken 1994 yılında satın almıştı. Doğu Hollywood’un Los Feliz sınırında yer olan malikaneye o zamanlar tam 1.7 milyon dolar harcamıştı. Pitt, 2005 yılında boşandıkları ana kadar bu evde yaşamayı tercih etti.

Ardından Pitt’in bir sonraki evliliği meydana geldi ve Jolie ile birlikte çocuklarını da yanlarına alarak bu eve yerleştiler. Pitt, bu malikanenin çevresindeki mülkleri de satın alarak geniş bir ATV sürüş alanı yaptı. Sonuç olarak Brad Pitt’in buraya harcadığı vakti ve parayı düşündüğümüz zaman, bu malikaneyi Brad Pitt’in alacağını düşünebiliriz.

Bunu Jolie ve Pitt’e gayrimenkul danışmanlığı yapmış olan Dolly Lenz de şu açıdan yaklaşarak açıklıyor:

Angelina, kendisine onu hatırlatacak bir evde ve California’da kalmak istemeyecektir.

Ancak bizim gibi düşünmeyenler de yok değil. Örneğin Brangelina’nın gittikleri her yerde fotoğraflarını çeken ve dolayısıyla onları yakından takip eden Mark Coleman, büyük olasılıkla Angelina’nın bu evi elinde tutacağını düşündüğünü belirterek sözlerine şunları ekliyor:

Yukarıdan çektiğimiz fotoğraflarda her zaman Angelina’nın burada abisi ile fazlasıyla vakit geçirdiğini gördük. Ayrıca Angelina çocukları için burayı süslemekten hiç çekinmedi ve onlar için kaykay parkları bile inşa etti.

Göründüğü üzere, boşanma aşamasında olan bir çiftin bu süreçte hem manevi hem maddi olarak bazı etkenler üzerine düşünebileceğini görüyoruz. Angelina’nın çocuklarıyla birlikte burada geçirdiği anıları taze tutma isteği mi yoksa Brad ile geçirdiği vakitleri hatırlamama isteği mi ağır basacak, göreceğiz.

Château Miraval: Jolie

Fransa Provence’teki 1000 dönümlük arazi ve üzüm bağlarını 2012 yılında 60 milyon dolara satan çift, onun yerine bu malikaneyi satın aldı. Bu ev, Jolie’nin kalbinde Fransız kökenli olan annesi Marcheline Bertrand nedeniyle ayrı bir yet tutuyor.

Bildiğimiz kadarıyla annesi 2007 yılında yumurtalıklarında oluşan kanser nedeni ile vefat etmeden önce, Jolie ona Fransa’da evleneceğine dair söz vermişti. Bu nedenle düğünlerini burada düzenlediler. Dolayısıyla böyle manevi bir değeri olan evi Jolie’nin bırakacağını düşünmüyoruz.

Buna ek olarak Angelina’nın Afrikalı ve Asyalı çocuklara sık sık yardımda bulunduğunu düşündüğümüzde, Fransa’dan o bölgelere gidişin çok daha rahat olacağını göz önüne alabileceğini varsayabiliriz. Konum itibariyle dünyanın merkezinde olmak onun işine gelebilir.

Fransız Konağı: Pitt

2005 yılındaki Katrina kasırgasının ardından New Orleans’ın yeniden inşasına yardımcı olmak amacıyla Make It Right’ı kuran Brad Pitt, 2007 yılında New Orleans’taki French Quarter’da 3.5 milyon dolara bir konak satın aldı. Ancak çift 2015’in mayıs ayında 7645 metrekarelik konağı 6.5 milyon dolardan satışa çıkardı.

Coleman konak hakkındaki düşüncelerini şöyle açıklıyor: “Burası Brad Pitt için son derece önemli bir yerdi, ama onun hayırseverlik isteğinin azalmasına bağlı olarak önemini de biraz yitirdi.” Yine de buranın onun bebeği üzerine olduğunu düşündüğümüzde burası onun için büyük önem arz ettiğini söyleyebiliriz.

Sonuç

Bir boşanma süreci karmaşıktır. Ancak boşanma süreci ile birlikte ortaya çıkan mülk bölüştürme süreci daha da karmaşıktır. Gördüğünüz üzere, bu sürece yaşam şekillerine göre çok farklı faktörler etki edebilir. Bu anlamda bir emlak danışmanı olarak bu süreçlerde dikkat etmeniz gereken en önemli şey, boşanma aşamasında olan müşterilerinizin manevi değerlerine dokunarak onları yönlendirmenizdir. Tabi ki buna ekonomik durum ve karlı çıkıp çıkmama konuları da eklenebilir. Ama yine belirtelim ki boşanma sürecindeki mülk bölüşmelerinde asıl ön plana çıkan manevi duygu ve düşüncelerdir.

Ve son bir şey daha 

Emlak danışmanları iş ağlarına mutlaka boşanma avukatlarını eklemeli. Bu durum ne kadar sıkıntılı ve üzüntü verici olsa da boşanmaya karar vermiş çiftlerin bir avukata ihtiyacı olduğu kadar bir emlak danışmanına da ihtiyacı mutlaka olacaktır. Duygusallığı bir kenara bırakarak bölgenizde boşanma avukatları ile tanışıp iletişime geçmeniz işinize son derece olumlu yansıyacaktır.

DİĞER HABER
27 Eylül 2016