"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Gayrimenkul Dünyasının Halk Kahramanı Ben Kinney’den Tavsiyeler

Ben Kinney, 20’li yaşlarında emlak kariyerine ilk adımını attığından bu yana teknolojik, yenilikçi bakış açısı ve güçlü satış teknikleri sayesinde ismini emlak dünyasına duyurmayı başarmış bir emlak brokerıdır. Şu anda tüm markalar arasında en çok satan 25 gayrimenkul ekibinden birine sahip. Ayrıca 2015 yılında ilk uluslararası emlak ağını İngiltere’nin başkentinde kurdu.

Kinney, kendi evi olarak tanımladığı Keller Williams Realty’de ismini hızla büyüyen bir yayılma ile duyurmayı başardı. Ancak onun kendine ait bir firması da var. Washington’ın Belligham şehrinde konumlanan Ben Kinney Companies, dört alanda hizmet veriyor: broker, satış, teknoloji ve danışmanlık. Firmasının yüzde 20’sinden fazlası gayrimenkul sektörü üzerine yoğunlaşıyor.

Dünyanın dört bir yanında binden fazla kişiyi emlak dünyasına kazandıran seminerler, konferanslar ve web seminerleri düzenliyor. NY Times en çok satan yazarlarından Jay Papasan ile birlikte yazdığı Soci@l isimli bir kitabı var. Bu kitabında, ‘arkadaşlarınızı, takipçilerinizi ve bağlantılarınızı emlak işinize nasıl çekebilirsiniz’ sorusunun cevabını veriyor.

Her koşulda büyük resme odaklanmak, odaklanabilmek…

Ben Kinney’in Tipik Bir İş Günü Nasıl Geçiyor?

Ben Kinney, hizmet verdiği alanda ve ismini duyurduğu bölgede, gayrimenkul dünyasının halk kahramanı olarak adlandırılıyor. Bu şekilde nitelendirilmesinin elbette ki bir sebebi var. Kinney kendisine şöyle bir düstur edinmiş:

Demirin demiri kestiği gibi, bir insan diğerini sivriltir.

İşte bu ruh, onun meslektaşları tarafından çok sevilmesine neden oluyor.

Keller Williams’ta hizmet veren brokerlardan biri olan Sue Adler, onun hakkında şunları yazıyor:

O her zaman doğru şeyi yapıyor ve daima büyük resme odaklanıyor. Onda en nefret ettiğim şey ise, kimsenin bakmadığı zamanlarda masayı kontrol etmesidir. Bu beni delirtiyor. Ama o Ben…

Dolayısıyla en başarılı emlak brokerları arasında yer alan Ben Kinney’in bu işteki tüm vakti insanlarla ve meslektaşlarıyla birlikte geçiyor. İşte başarılı emlak brokerının tipik bir iş gününde yaptığı rutin işler:

08:00 – Ofisine varıyor.

08:30 – 08:50 – Emlak ekibi ile birlikte çeşitli senaryolar ve diyaloglar üzerine pratik yapıyor.

09:00 – Masasında arama ve keşif yapıyor. Her gün en az iki randevu ayarlayabilmeyi hedefliyor.

11:00 – Yazılım ürün toplantısı veya işe alım randevuları ile ilgileniyor.

17:00 – Evine dönüyor. Ofiste olmadığı zamanlarda dizüstü bilgisayarını daima arabasında ve evinde bulunduruyor.

Teknolojiyi işine entegre eden emlak danışmanlarının başarı şansı yüksek.

Teknoloji Okyanusuna Dalmak

Bir emlak firması işletmek ile teknoloji inşa etmek ayrı okyanuslardır. Ben Kinney neden teknoloji okyanusuna dalmayı tercih etti? Kinney, bu soruyu “Çünkü teknoloji, gayrimenkul dünyasını komple değiştirecek.” şeklinde cevaplıyor ve ekliyor:

Dünyada en başarılı insanlar, biraz paranoyaktır. O nedenle, Wall Street’te herhangi bir girişimci veya bir şirket sektörü değiştirmeye çalıştıkça bu beni geriyor. Yazılıma yatırım yapmaya başladım. Böylece dünya değiştiğinde yararlanmak için tüm araçlarım elimin altında bulunuyor olacak.

Teknolojinin emlak endüstrisindeki yarattığı değişimin farkında olan ve bu değişime sadece ayak uydurmak yerine, ona öncülük etmeyi tercih eden Ben Kinney, çok sayıda yazılım ürünü geliştirmiş. Emlak sektöründe ne gibi girişimler yapılabileceğine örnek olması açısından bu ürünleri listelemekte fayda görüyoruz:

 • ActiveRain ve Localism: Gayrimenkul sektöründeki en büyük blog ve sosyal ağ sitesi.
 • KWKLY: Gayrimenkul firmaları için mobil liderlik müşteri kazanma uygulaması.
 • Brivity: Gayrimenkul profesyonelleri için müşteri ilişkileri yönetimi, satış süreci yönetimi, müşteri kazanma, pazarlama ve iletişim aracı.
 • Blossor: Ev arama deneyimini geliştirmek için eşsiz arama özelliklerine sahip bir gayrimenkul arama sitesi.
 • Big Fresh: Müşterilerin ihtiyacı olan web site, mobil uygulama, basılı ürün tasarımı, SEO ve pazarlama yönetimi gibi konularda web geliştirme firması.
Ben Kinney, başarısının arkasında tutkulu bir ekibe sahip.

İşte ve Yaşamda Hedefler Seçmek

Kinney, bazen bu işte nasıl büyüdüğünü düşünmekten utandığını itiraf ediyor. Ancak sonra fark ediyor ki zor durumların içinden gelenler, mutlaka zorluklar yaşayarak büyürler. Kinney, bu zor durumları aşmış biri olarak, geçmişte kendine yardımcı olan bir gayrimenkul koçu ile birlikte çalışmanın ona ne kadar faydası olduğundan bahsediyor.

Bir antrenörümün olması, potansiyelimin çok ilerisinde bir sonuç almam için beni her zaman zorlamıştır.

Ben Kinney, yıllar önce akıl koçu ve hocası ile birlikte 7 hedeften oluşan bir liste oluşturdu ve yoluna her zaman bu hedefler ışığında devam etti.

 • Bu işte hoşlanmadığın her şey için bir uzman kirala.
 • 100 milyon doları aşan net bir değere ulaş.
 • Banka hesabında 10 milyon dolar rezerv bulundur.
 • Evlen, ama sadece bir defa.
 • Olumlu şekilde hatırlanacak şeyler yarat.
 • Her yıl 10 kişinin 1 milyon dolar kazanmasını sağla.
 • Her yıl hayırseverlik kurumlarına 1 milyon dolar bağışla.

Tabi ki bu miktarlar ve hedefler kişiden kişiye değişiklik gösterecektir. Ancak kendinize iş ve yaşam şeklinizi belirleyecek ne tür hedefler belirleyebileceğiniz açısından bunların hepsi birer örnek teşkil eder.

Ben Kinney, bu hedeflerini kamuya açık bir şekilde ilan ediyor. Bu sayede bahane bularak hedeflerinden kaçmasını engellediğini ifade ediyor.

Herkese ne yapacağınızı söyleyin ve söylediklerinizin eylemlerinizle örtüşmesini sağlayın.

En önemlisi de Ben Kinney, emlak sektöründe ismini son derece yaymış ve başarı elde etmiş bir broker olmasına rağmen, hala akıl aldığı bir koça ihtiyaç duyuyor. Kinney’in iş kahramanları kim mi dersiniz? Steve Jobs ve Gary Keller.

Çilingir niteliğinde tavsiyelere kulak veriniz…

Ben Kinney’den Emlak Firmalarına Tavsiyeler

 • Eğitim ve koçluk için daha fazla para yatırın. Aksi halde rakipleriniz sizi geçecektir.
 • Bir emlak ekibini nasıl oluşturacağınızı öğrenin. Aileniz sizi daha fazla görmek istiyor olabilir ama daha fazla para kazanmalısınız.
 • Ekip üyelerinizi ve çalışanlarınızı zengin yapmaya çalışın. Çünkü onlar zenginleşirse, siz de zenginleşirsiniz.
 • İşimiz artık çevrimiçi gelişiyor. Teknolojiye yatırım yapın ve online varlığınızı hızlı bir şekilde kurun.
 • Paranız cebinizde kalsın. Dört aylık kişisel ve dört aylık işletme masraflarınızı her zaman hazırda bulundurun.
 • Olabildiğince çok insandan çok sayıda görüş alın ve bunları çevrimiçi olarak paylaşın.
 • Günlük olarak senaryolar ve diyaloglar üzerine pratik yapın. Benim ekibim, dokuz yıldır her gün 08:30 ile 08:50 saatleri arasında bunu uyguluyor.
 • “Saatlik ücretimi önemsiyorum” cümlesini kendinize hatırlatın ve saatlik ücretinizden daha azı için kimse ile anlaşmayın.
 • Çok kitap okuyun. Satış, liderlik, pazarlama, ticaret uygulamaları, finans, yatırım, girişim gibi kendinize herhangi bir konu seçin ve bu konuya dair yazılmış kitapları 3 ile 6 ay boyunca inceleyin.
 • Her gün en az 2-3 saatinizi alıcı, satıcı ve yetenek kazanmak için harcayın.

Ben Kinney’den Emlak Brokerlarına Tavsiyeler

 • Her güne, müşterilerinizin sizin için birer aracı olacağını hatırlayarak uyanın. Göreviniz, aracılarınızın hayatını teknoloji ve eğitim yolu ile eğitmektir.
 • Ekipleri kucaklayın ve ekip üyelerini ile alma, telafi etme konularında sınıflar hazırlayın.
 • Yetenek avcısı olarak ekibinizi büyütmeye odaklanın. Şirketiniz ya büyür ya da düşer.
 • Sabit giderlerinizi ve uzun vadeli borçlarınızı takip edin. Pazar değişimlerine karşı hazırlıklı olun ve onların açıklarından yararlanın.
 • Diğer emlak brokerları ile iletişim ağı kurun. Tercihen kendi bölgenizin dışındaki ve farklı markalarla iletişim halinde olun. Konferanslara ve seminerlere katılmak bunun için birebirdir.
DİĞER HABER
17 Aralık 2016