"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Gayrimenkul Geliştiricileri İçin Sanal Gerçeklikle Satış Arttırmanın Etkili Yolları

Dijital teknolojinin yükselişi ile birlikte gayrimenkul geliştiricileri, özellikle büyük şehirlerdeki proje aşamasında olan satışları için sanal gerçeklik yazılımlarından yararlanmaya başladı. Pek çok yabancı alıcı, finansal teşvik için artık proje aşamasında olan satışlara yöneliyor. Teknoloji meraklısı geliştirici gruplar ise bu gelişmenin farkında oldukları için sanal gerçeklik teknolojisine eskisine oranla çok daha fazla önem veriyorlar.

Biz de gayrimenkul girişimcilerine ve geliştiricilerine kolaylık olması için, sanal gerçeklik teknolojisi ile satışları arttırmanın etkili yollarını hazırladık:

Ciddi Alıcıları Yakalama

Bir sanal gerçeklik oluşturmak, tam olarak bir binanın inşa edilmeden önce gerçekte varmış gibi görülmesi ve gezilebilmesidir. Bu nedenle sadece ciddi olan alıcılar sanal gerçeklik ile oluşturulan bir binada gezinir. Sanal turlar, ciddi alıcıların satın alabilecekleri projeleri görmesini sağladığı için, satış aşamasına daha güven içerisinde yaklaşmalarına ve satış sözü vermeye daha yatkın olmalarına neden oluyor.

Bir sanal tur şirketi olan YouVisit’in yaptığı gözlem de bunu gösteriyor. YouVisit, sanal gayrimenkul turları oluşturduktan sonra fiziksel ziyaretlerde yüzde 30 artış olduğunu gözlemlemiştir. Bu sanal tur fenomeni ile birlikte YouVisit’in yatırım dönüştürme oranı ise yüzde 12.3 gibi sağlam bir rakamsal değere ulaşmıştır.

Geçmişi düşündüğümüz zaman ciddi alıcılara ulaşmak hiçbir vakit günümüzdeki kadar kolay olmamıştı. Mobil sanal gerçeklik uygulamalarının çoğalmasının bunda büyük etkisi var. 2016’nın Nisan ayı itibariyle Samsung Gear sanal gerçeklik ürünlerini akıllı telefonlarında kullananların sayısı bir milyonu geçmiş durumda.

Geliştiriciler, herkesin akıllı telefonuna indirerek kolaylıkla kullanabileceği bir gayrimenkul sanal gerçeklik uygulaması geliştirerek koca bir samanlıktaki küçücük iğneyi bulabilir.

İnşaat Bütçelerini Arttırma

Sanal gerçekliğin insanlar üzerinde duygusal bir etki oluşturduğu bilinmektedir. Stanford Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmaya göre, ağaçların yok edilmesi ile ilgili bir sanal gerçeklik filmi izlettirilen insanların, daha sonraki hayatlarında yüzde 20 oranında daha az kağıt sarf ettiği ortaya çıktı. Bu çalışma gösteriyor ki insanlar yalnız başlarına izledikleri bir sanal gerçeklik videosuna çok daha yoğun hisler ile karşılık veriyor.

Aynı etki, geliştiriciler tarafından inşaat bütçelerini arttırmak için de kullanılabilir. IA İç Mimarlar’ın tasarım direktörü olan Guy Messick, yatırımcıların inşaatların yapımına başlamadan evvel bir sanal gerçeklik uygulaması ile yapıyı net bir şekilde görmesinin, inşaat aşamasına ayırdıkları bütçeyi yüzde 10 oranında arttırmalarına neden olduğunu ortaya koyuyor.

Bu gibi sanal gerçeklik turlarını izlettirdikten sonra onlara bütçe arttırmaya yönelik soru yöneltmek çok daha kolay oluyor. En önemlisi ise bu teknoloji sayesinde görsel yetenekleri daha gelişmiş olan gayrimenkuller ortaya çıkarılabiliyor.

Alıcıların Mülkleri İstedikleri An Görebilmesi

Bir sanal gerçeklik uygulaması geliştirirken, henüz yapım aşamasında olan projeleri alıcıların 7/24 görüntülemesini sağlayacak şekilde özellikler eklenmesi önemlidir. Bazı potansiyel alıcılar, karar vermekte zorlanırlar ve karar verme süreçleri çok uzun zaman alabilir. Eğer sanal gerçeklik uygulamasını onların tekrar tekrar dönüp bakabileceği şekilde geliştirirseniz, bu tarz alıcıları satışa yönlendirme oranınız da mutlaka artacaktır.

İstedikleri her an sanal gerçeklik uygulaması ile ilgilendikleri mülke bakarak onun etrafında gezinebilen potansiyel alıcılar, ister istemez mülk ile daha çok vakit geçirecek ve dikkatini sadece onun üzerine toplayacaktır.

İlgili: TRULİA’NIN EMLAK UYGULAMASI, APPLE TV’DE SANAL TUR YAPMANIZA İZİN VERİYOR

Buna ek olarak sanal gerçeklik uygulamaları, normal reklam formlarına göre 13 kat daha fazla bağlılık hissi oluşturmaktadır. Reklamlarda alıcıların zihninde anlık canlandırmalar gerçekleşirken, sanal gerçeklik turlarında bu süre çok daha uzundur. Dolayısıyla gayrimenkul geliştiricileri, süre özelliğini kesinlikle uygulamalarında önemsemeliler.

Müşterilerin İhtiyaçlarını Öğrenmek

Şüphesiz ki sanal gerçeklik teknolojisinin en önemli getirisi, emlak profesyonellerinin müşterilerini daha iyi anlamaya yardımcı olmasıdır. Ayrıca müşterisinin talep kriterleri dışında benzer 10 gayrimenkulü ofiste çay/kahve eşliğinde zamandan tasarruf ederek gezdirmesi emlak danışmanı için büyük avantaj sağlayacaktır.

Bir müşterinin sanal gerçeklik turu yaparken nerelere odaklandığını gözlemlemek ve hangi noktaların üzerinde durduğunu görmek, emlak danışmanlarına ve gayrimenkul geliştiricilerine büyük bir fayda sağlayabilir.

Potansiyel müşteri adaylarının projede odaklandığı noktaları belirleyerek sonraki projelerde bu noktalara yönelmeniz çok akıllıca olacaktır. Dolayısıyla sanal gerçeklik uygulamaları, müşterileri anlamanıza ve buna bağlı olarak sonraki müşterilerin karşısına daha iyi hizmetlerle çıkmanıza vesile olarak satışlarınızın artmasını da sağlıyor.

Bu, aynı zamanda müşterilerin gayrimenkul projesine dair dahili ve harici olarak belirttiği görüşlerini de irdelemenize yardımcı olur. Böylece projenin eksik veya yanlış taraflarını da fark etmiş olursunuz. Sonuç olarak gayrimenkul sektöründe sanal gerçeklik uygulaması oluştururken kullanıcıların yaptıkları turlarda nerelere yöneldiklerinin istatistiğini çıkaran bir özelliğin olması da hayati önem taşıyor.

Araştırma yazımızda, en iyi Sanal Gerçeklik Gözlükleri hangileri, özellikleri ve fiyatları hakkında bilgileri bulabilirsiniz. 

DİĞER HABER
01 Nisan 2019