"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein

Gayrimenkul Hedeflerinize Ulaşmanıza Yardımcı Olacak 6 Akıl Hilesi

Bir zamanlar sahip olduğunuz ama asla gerçekleşmeyen bir hedef düşünün.

Düşündünüz mü? Sadece bunun sizin için doğru yol olmadığına mı karar verdiniz yoksa, erteleme, dikkat dağınıklığı ve motivasyon kaybı gibi şiddetli arayışın boşa çıkmasına mı neden oldu?

Hepimizin başına geliyor. Kişisel yaşamlarımızda yeni yıl kararlarını, diyetlerini ve bütçelerini takip edemiyoruz. Ve kariyerinizde plananlanan hedeflerin dışında hep bir sapma olur.

Bir emlakçı olarak, her işten kendinizi sorumlu tutmanız gerektiğini bilirsiniz. Sadece kendi yıllık, üç aylık, aylık ve haftalık hedeflerinizi belirlemekle kalmaz, aynı zamanda bu hedeflere ulaşmak için gereken günlük görevleri de tamamlamanız gerekir.

Başarı, öz disiplin ve öz motivasyon gerektirir. Ve zihninizin iç işleyişine dair biraz içgörü...

İnsan zihninin nasıl çalıştığını anlamak, hayatın birçok alanında size yardımcı olabilir. Büyüleyici Büyük Düşünmenin Küçük Kitabı kitabında yazar, insanları ikna etmenin ve davranışları etkilemenin etik yolları hakkında araştırma destekli 52 görüşü paylaşıyor.

Büyük Düşünmenin Küçük kitabının bölümleri, diğer insanları nasıl etkileyeceğiniz konusunda pek çok içgörü sağlar, ancak aynı zamanda kendinizi nasıl etkileyeceğiniz konusunda da çok sayıda bilgiye ulaşabilirsiniz. İnsan zihninin nasıl çalıştığına (ve motivasyonumuza, azimimize, odaklanmamıza vb. neyin katkıda bulunduğuna) dair daha derin bir anlayış kazanarak, gayrimenkul hedeflerinizi takip etme ve gerçekleştirme konusunda daha iyi olabilirsiniz.

Kitaptan alıntılar: 

  • Büyük düşünmek, yalnızca hayallere ve peri masallarına özgü değildir. Zihninizin muhteşem bir potansiyeli ve sınırsız bir ilerleme arzusu vardır. Hayatınız da bu potansiyeli nasıl kullandığınıza bağlı olarak yön ve şekil alır. Küçük düşünürseniz, küçük bir hayat yaşarsınız ... Ama büyük düşünürseniz, kendinize asla sınır koymazsınız.
  • Kullanım kılavuzlarını boş verin! Kendinizi, gürültü yaratan ufak tefek şeylerden ve hayatın meşguliyetinden kurtarın. Dar düşünmeyi bırakıp sınırlarınızı genişletirseniz, var olan gerçek­liğinizi ne kadar ileri götürdüğünüze tanık olacaksınız.
  • Belki belli bir yere gelmek istiyorsunuz, belki büyük bir hedefiniz var ya da yön değiştirmek veya önemli bir sorunu çözmek istiyorsunuz. Büyük düşünmek, sizi gerçek başarıya götürecek olan yoldur. Çünkü büyük düşünmek; başarma hırsınızı, sanatınızı, işinizi ya da hayatınızın başka herhangi bir alanını büyütür.

Hedeflerinize doğru ilerlemenize yardımcı olacak 6 araştırma destekli zihin tüyosu için okumaya devam edin!

Gelecekteki benliğinizi hayal edin

Araştırmacılar, insanların “kendilerinin gelecekteki versiyonlarına karşı ahlaki sorumluluk duygusuna” sahip olduklarını bulmuşlar.

Bir çalışmada, üniversite personeline, emeklilik planlarına daha fazla katkıda bulunmalarını teşvik eden bir mesaj gönderildi. Personelin yarısı, emeklilik için tasarrufun önemini belirten bir mesaj aldı; diğer yarısı, gelecekteki benliklerini düşünmelerini isteyen bir mesaj aldı: "Şimdiki kararlarınız, gelecekteki benliğinizin ne kadar finansal güvenceye güvenebileceğini belirleyecek." Gelecekteki benlik grubu, katkılarında diğer gruba göre daha fazla artış sağladı.

Kendinizi günlük alışkanlıklarınızdan uzaklaşmak isterken bulursanız, gelecekteki benliğinizi hayal edin. Bugün gevşerseniz, bu gelecekteki benliğinizi nasıl etkiler? Kendinizin bu gelecekteki versiyonunun mutlu ve başarılı olmasını sağlamak için bugün ne yapabilirsiniz?

Geleceğinizi yarı yolda bırakmayın!

Daha küçük sayıya odaklanın

Bir hedefe doğru çalışırken motive kalmak için, şimdiye kadar kaydettiğiniz ilerleme veya hala yapılması gerekenler olsun, daha küçük sayıya odaklanın.

Araştırmacılar, odak noktamız küçük sayı olduğunda görevleri tamamlamak için daha fazla motive olduğumuz kavramını tanımlamak için “küçük alan hipotezi” ifadesini türettiler. Hedefinize yönelik çalışmanın ilk aşamalarındaysanız, şimdiye kadar başardıklarınızı kutlayın. Ve hedefinize ulaşmanıza sadece birkaç gün kaldıysa, bitiş çizgisiyle aranızdaki o kısa mesafeye odaklanın.

Katı adımlar ayarlayın

Üç davranış bilimci, bir yoğurt dükkanındaki müşterilere ödül kartı verildiği bir araştırma yaptı. Altı farklı aromayı satın alan müşteriye bedava yoğurt veriliyor. Müşterilerin yarısına aromaları herhangi bir sırayla satın alabilecekleri söylendi; diğer yarısına ise belirli bir sırayla satın almaları söylendi: muz, elma, çilek, portakal, mango, üzüm.

“Esnek sipariş” kartına sahip müşterilerin kartlarını etkinleştirme olasılıkları daha yüksek olsa da, daha katı talimatlara (belirli bir sırayla satın alma) sahip müşterilerin altı alışverişin tamamını gerçekleştirme ve bedava yoğurdu alma olasılıkları daha yüksekti.

Peki neden? Bunun olası bir nedeni, katı talimatların birinin vermesi gereken kararların sayısını büyük ölçüde azaltarak, bir hedefin peşinde koşmayı daha az karmaşık ve daha az bunaltıcı hale getirmesidir.

Bir hedefin peşinden koşarken, adım adım katı bir plan belirlemek, sizi takip etme ve hedefinize ulaşma olasılığınızı artıracaktır.

Sözlü ve yazılı taahhütte bulunun

Bir doktor muayenehanesi, insanlardan randevu bilgilerini kendilerine verildikten sonra tekrar etmelerini isteyerek, randevuya gelmeme oranlarını %3 oranında düşürmeyi başardı. Başka bir çalışmada, bir sağlık merkezi hastalardan randevu bilgilerini bir karta yazmalarını istedi (resepsiyon görevlisinin onlar için yazması yerine). Bu yöntem, randevulara zamanında gelmeme oranında %18'lik bir azalmaya yol açtı.

Bir personel toplantısının sonunda hedeflerinizi yüksek sesle söyleyin. Veya eşinize, arkadaşınıza, meslektaşınıza veya köpeğinize olsun, birine hedefleriniz hakkında neler düşündüğünüzü söyleyin.

Ve o söylediğin kişileri bir deftere yazın.

Bir "sahtelik listesi" tutun

Büyük Düşünmenin Küçük kitabı, Charlie Munger'ın (Warren Buffett'in iş ortağı) ve onun "boşluklar listesi"nin hikayesini paylaşıyor. Bu, diğer iş liderlerinin başarısızlıklarının ve hatalarının bir listesidir. Liste, Munger'in ne zaman büyük bir karar vermesi gerektiğine atıfta bulunuyor..

Öyleyse neden başkalarının hatalarına başarılarından daha fazla dikkat etmeyi seçiyor?

Araştırmalar, olumsuz bilgilerin daha akılda kalıcı olduğunu göstermiştir. Olumlu bilgilere kıyasla, olumsuza daha fazla dikkat eder, ondan daha fazla şey öğrenir ve karar verme sürecinde ona daha fazla ağırlık veririz.

Bunu hedeflerinizin peşinde koşmak ve uygulamak için, sizden önce bu yolculukta bulunanların hatalarını inceleyin. Kendi “saçmalıklar listenizi” oluşturun ve önemli bir karar verdiğinizde buna başvurun.

Kendinize daha kısa zaman dilimleri verin

Bir görevi tamamlamak için kendinize fazla zaman vermeyin. Fazla zaman, sadece erteleme dürtüsünü körükleyecektir.

Katılımcılara kahve ve kek için bir hediye kartı verildiği bir çalışmada, son kullanma tarihi daha erken olan bir hediye kartı alanların bu kartı kullanma olasılıkları daha yüksekti.

Hedefinize doğru attığınız her adım için kendinize bir iyilik yapın ve erken bir son tarih belirleyin.

İşte hedeflerle ilgili olan şey: 

  • Bunları bir gecede başaramayacaksınız. (Ve eğer yaparsanız, yeterince yükseği hedeflemiyorsunuz demektir.)
  • Önemli hedefler -sizin, işiniz veya dünya için büyük değişiklikler getirecek olanlar- zaman alır. Ve disiplin. Ve motivasyon. Onlara ulaşmanın tek yolu her gün adım adım çalışmaktır.

Umarız bu "zihin hileleri" listesi, beyninizin nasıl çalıştığı ve hedeflerinizi gerçekleştirmede daha iyi olmak için sürecinizi nasıl değiştirebileceğiniz konusunda size biraz fikir vermiştir.

DİĞER HABER
14 Haziran 2023