"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Gayrimenkul İçeriklerinizi Bir Robota Hazırlatmak İster Misiniz?

Sizin yerinize piyasa raporu hazırlayan, sosyal medyada videoları, paylaşımları ve geri dönüşleri kontrol eden bir robot ile tanışmak ister misiniz? Journobot da sizinle tanışmaktan memnun olacaktır.

CoreLogic tarafından geliştirilen Journobot iki yılı aşkın test süreci sonucunda pek çok farklı ve spesifik alanda yüzlerce detaylı raporu bir saatten çok daha kısa sürede oluşturabilmektedir. Binlerce banliyö bölgesi için sosyal medya paylaşımları gibi basit yazılar hatta teferruatlı piyasa performans raporu dahi dakikalar içinde üretilebiliyor.

CoreLogic’in İçerik Bölüm Başkanı Kylie Davis; Journobot’un devrimsel biçimde kişiselleştirilmiş ve lokalize edilmiş içerikleri olağanüstü ölçekte üretebilme yeteneğine sahip olduğunu ifade etti.

“Sistem her ay Avustralya boyunca 5000 banliyö bölgesindeki gayrimenkul performans raporlarını geçerli bilgilerden istifade ederek oluşturabilmektedir. Her bir raporu insan kaynaklarından yararlanarak yapabilmek için bir araştırmacı ordusunun haftalarca çalışmasına ihtiyacımız olacaktır ancak bot bunu bir saatin altında ve tek başına yapabiliyor.”

Bot; bir bankanın talebi doğrultusunda broker’ların ihtiyaç duyduğu günlük bilgileri her sabah 164 sayfalık rapor şeklinde hazırlamaktadır. Bu raporlara gönderilecek broker’a göre kişiselleştirilen fotoğraf içerikleri ve yazılı detaylar da dahildir.

Botun bir diğer müşterisi ise büyük bir gayrimenkul şirketi ve onların 80 şubesinin her biri için 4 sayfalık aylık performans raporunu on dakikadan daha kısa sürede hazırlamaktadır. Journobot şimdilerde son derece popüler olan En Hareketli Banliyöler ve En Hareketli Kiralık Muhitler raporlarını CoreLogic Rapor Merkezi’nde her ay düzenli olarak ücretsiz yayınlamaktadır.

Bir insan bir robotu ısırırsa haber olur mu acaba? Devreler yandı :)

Aynı zamanda gayrimenkul üzerinde uzmanlaşmış eski gazetecilerden olan Kylie Davis; her sabah müşterinin ihtiyaçları doğrultusunda kişiye özel hazırlanan lokalize ve teferruatlı raporları görmeyi gerçekten muhteşem bir şey olarak yorumluyor.

“Bu raporlama teknolojisi; içerik pazarlama konusunda hem alıcı hem de satıcılara piyasanın mevcut performansı ile ilgili değerli ve geçerli bilgileri sunarak yardım etmek isteyen gayrimenkul danışmanları ve finans uzmanlarına fırsatlarla dolu yeni bir dünya sunmaktadır.”

Bu teknoloji, CoreLogic ile birlikte gayrimenkul danışmanlarına otomatikleştirilerek verilerden hareketle video oluşturmaya dayanan başarılı bir start-up olan HomePrezzo tarafından geliştirilmektedir.

Journobot ile HomePrezzo’nun birleşimi; kendi içeriklerini düzenleme ve yönetme isteği içindeki gayrimenkul ajansları ve danışmanlar için büyük fırsatlar yaratmaktadır.

Davis; “Bu bot danışmanlara her iki dünyanın en iyisini vaad etmektedir. Journobot ile birlikte markalaşma gibi önemli spesifik konulara yoğunlaşabileceğiniz gibi içerik ve dizayn gibi ağır iş yükü gerektiren çoklu üretimleri sizin yerinize üretebilmektedir. Üstelik bunu dilediğiniz gibi kişiselleştirebiliyor ve düzenleyebiliyorsunuz.”

“Herşeyi ölçeklendirebilir; bu sayede daha hızlı, daha sık ve daha doğru bir şekilde içerik üretilebilmekedir. Ve bu müşterilerimiz ile değerli bilgileri daha sık paylaşmamızı ve onları pazara hakim bir uzman olarak desteklememizi sağlamaktadır.

Benim gibi birlikte çalıştığımız gazetecilerin hiçbiri medya sektörüne geri dönmek istemedi ve burada kalmayı tercih etti. Çünkü gördükler bir şey vardı. Hiçbiri ayda 5000 gayrimenkul raporu yazamazdı ancak burada bunu dakikalar içinde yapabildiğimzii görüyorlardı.

İlk denememizi yaptığımızda ortaya çıkan raporu gördüğümde insansı bir içerik için ne kadar geçeceğini merak etmiştim. Onuncu raporu gördüğümde ise havlu attım çünkü beyin bulandırıcı ve gerçekçilikten uzak bir dizi karışık ifadeye rastlıyor, insansı içerik için uğraşırken çok maliyet ve çok zamana ihtiyacı olduğumu düşünüyordum. Yazılanlar asla bir gazetecinin yazdıkları ile değiştirilebilecek kadar kaliteli olamayacak gibi görünüyordu.

Şimdilerde ise binlerce içeriği şimdiden başarılı biçimde üretmiş Journobot, üretim yeteneklerine her geçen gün yenisi eklemektedir. Her yeni proje, aynı zamanda yeni bir yetenek demektir. Ayrıca HomePrezzo ile ortaklığımız sayesinde üretilen içeriklerden hareketle sosyal medyada paylaşılmak üzere otomatik biçimde infografik animasyonlar oluşturulabiliyor. Son günlerde ise gayrimenkul pazarına yoğunlaşarak danışmanlara ve acentelere kendi projelerinde kullanabilecekleri içerikleri sağlamayı hedefliyoruz.

Şu anki projemiz ilk evini almak isteyenlere, yatırımcılara yada geliştirilecere yönelik hedef kitleye özel biçimde hazırlanmış videolar hazırlanması ve bunların otomatik seslendirilmesi üzerine çalışıyoruz. Olasıklar ise sonsuz.”

Bi demli yağ alabilir miyim?

Kelly Davis’in söylediklerine bakarsak gayrimenkul danışmanlığı hizmeti sunan şirketlerin bu hizmeti geliştirerek istifade etmesi halinde akıl almaz bir zaman, performans ve maliyet avantajı kazanacağı, otomatikleştirilmiş içerik paylaşım sistemleri sayesinde özellikle dijital ortamda daha görünür hale geleceği ve büyük verileri işleyerek hangi müşteriye hangi içeriğin gönderilmesi gerekeceği ya da hangi bölgede  hangi tarz içeriklerin kullanılması gerektiği, hangi bölgede kapsamlı raporlar vasıtasıyla sektörün eksiksiz biçimde takip edilmesini sağlayacağı net bir şekilde görünmektedir.

Bu büyük çaplı faydalardan istifade edilmesini sağlayan yeni nesil teknolojiler arasında gayrimenkul sektörü paydaşlarını en fazla etkileyecek unsurlardan birinin içerik ve rapor botu olacağı çok açık.

DİĞER HABER
08 Mart 2019