Mail listemize abone oldunuz mu?
Gayrimenkul Pazarlamasında Yeni Trend: Pokemon Go

Son birkaç gündür tüm insanları Pokemon Go çılgınlığı sarmış durumda. Artık çevrenizde veya oturduğunuz yerde, elinde telefonla PokeStop merkezlerini arayarak Pokemon avına çıkmış insanlarla karşılaşabilirsiniz.

Pokemon Go’nun insanları bir araya getiren bu eğlenceli uygulaması, tabi ki pek çok tartışmayı ve değerlendirmeyi de beraberinde getirdi. Kamu güvenliği ve iş güvenliği gibi pek çok konuda tartışılan oyun, artan ilgi ile birlikte daha farklı alanlarda da tartışılacağa benziyor.

Peki, Pokemon Go oyununun gayrimenkul pazarına bir etkisi var mı? Bizi ilgilendiren kısım burası. Çünkü izlenimlerimize göre bu uygulama, gayrimenkul sektöründe de bazı değişimlere sebep olmaya başladı. Dünyanın pek çok ülkesindeki emlakçı, Pokemon ile ilgili bölgelerdeki evlerin daha çok rağbet görmeye başladığını belirtmeye başladı.

Bu durumu kendi lehlerine çevirmeye çalışan emlak danışmanları ise listelerindeki evlerin yakınında PokeStop merkezi bulunup bulunmadığını kontrol ederek, buna yönelik pazarlama stratejileri üretmeye başladı.

Örneğin geçtiğimiz günlerde iki tane San Franciscolu, evlerinin yakınında bir PokeStop merkezi bulunduğunu tabelalarında ilan ederek bir pazarlama yürüttü. Yazdıkları ilanda aynen şu satırlar yazıyordu:

“Bu evin yakınında bir Pokemon Go merkezi var! Pokemon Go Uzmanı olmak isteyenler için bulunmaz fırsat!”

Peki, bu durum gayrimenkullerin değerini arttırıyor mu? Yeni başlayan akımın bunu sağladığını net olarak söylemek mümkün değil elbette, ancak Britanya Kolumbiyası’nda hizmet veren bir emlak firmasının, gayrimenkul listesindeki bir evin ulaşım özelliklerini anlatırken kullandığı cümleler bunun gerçekten etkisinin olduğunu bizlere gösteriyor.

“2 Pokemon Go Gym ve 8 PokeStop merkezine sadece yürüyüş mesafesindedir.”

Emlak brokerları ve danışmanları sadece bununla kalmayıp yurt dışında Pokemon Go uygulamasından faydalanarak nasıl daha fazla gayrimenkul satılabileceğine dair seminerler düzenlemeye başlamış durumda.

Çünkü onlar bu uygulamanın “Open House” etkinliklerinde ve listelerindeki evlerin civarını tanıtma anlamında yararlı olabileceğine inanıyorlar. Dolayısıyla Pokemon Go uygulamasını kullanarak bir ev alış satışını gerçekleştiremeseniz bile, en azından reklamınızı yapmanız için uygun bir mecra olabilir.

Elbette bu akımın gayrimenkul sektöründe inanılmaz bir denge değişimine neden olacağını söylemiyoruz. Ancak günümüzün teknolojik gayrimenkul sektörüne adapte olmaya çalışan emlak brokerları veya danışmanları için Pokemon Go bir gayrimenkul pazarlama tekniği olarak kullanılabilir. Bizden söylemesi :)

BONUS:

DİĞER HABER
15 Temmuz 2016