"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Gayrimenkul Piyasasında Yapay Zekâ Kullanılabilir mi?

Gayrimenkul piyasasının temeli insan ilişkilerine dayanır. Ama ne istediğinden emin olmayan, kafası karışık müşterilerle iletişim kurmaya çalışmak çok zaman alan ve yorucu bir iştir.

Bu yüzden insanlarla Messenger tarzı bir uygulama üzerinden ya da direkt sesli olarak iletişim kurabilen “Yapay Zekâ Sohbet Botları” bu piyasada oldukça işe yarayabilir.

Yapay Zekâ Sohbet Botları

Aslında bu teknoloji bir müddettir farklı sektörlerde kullanılıyor. Bankalar bu teknolojiyi özellikle sesli olarak en çok kullanan sektörlerden birisi. Mesela bir bankayı aradığınızda karşınıza bir bot çıkıyor ve sizden birkaç kelime ile isteğinizi söylemenizi rica ediyor. Gelen cevaba göre de sizi ilgili birime aktarıyor.

Sohbet botları bir tür yazılım ve ortalama bir kullanıcının sorabileceği soruları cevaplandırabilecek seviyede programlanıyorlar. Sektöre yönelik özel sorular seçilip bu programa dâhil edilebiliyor. Böylelikle nitelik arz etmeyen konuşma başlangıçları otomatize edilmiş oluyor. Ayrıca sohbet botları 7 gün 24 saat çalışıyorlar, bu da kesintisiz bir iletişim imkânı sunuyor.

chatbot ile ilgili görsel sonucu
10 yıl önce makineler en iyi asistanınız olacak deseler inanırmıydınız?

Emlak Piyasası ve Sohbet Botları

Bu teknoloji, en azından bizim gördüğümüz kadarıyla gayrimenkul piyasasında yaygın bir kullanıma sahip değil.

Bir gayrimenkul araştırmasının başlangıcı oda sayısı, konutun lokasyonu ya da fiyat gibi faktörlerin filtrelenmesi üzerinden ilerliyor. Bu yüzden aslında bir sohbet botu kullanıcıların internet sitesi üzerinde yaptığı araştırmayı hızlandırıcı bir etkiye sahip olabilir.

Diyelim ki müşteriniz İstanbul’da Levent metroya yakın bir daire arıyor. Müşterinizin sohbet botuyla şöyle bir diyalog kurduğunuzu hayal edin:

SB: İyi günler nasıl yardımcı olabilirim?

Ali: Levent metroya yakın konutunuz var mı?

SB: Kaç odalı olsun?

Ali: 2+1

SB: Banyo sayısı?

Ali: 1

SB: Apartman mı rezidans mı?

Ali: Apartman

SB: Sizi ilanlarımıza yönlendiriyorum.

Müşteriniz parmağını bile oynatmadan ev arama sürecinde büyük bir filtreleme yaptı bile. Şimdi kendisine sunulan ilanlardan uygun olanlarını belirleyip sizinle konuşmayı talep edebilir.

Bu araştırma internet üzerinden de yapılabiliyor, ama internette yapılan aramalar sonucu potansiyel müşterinin gayrimenkul uzmanıyla iletişim kurması arasında oldukça zaman geçiyor ve müşteriler ilanın geçerliliğinden emin olamıyor.

Hâlbuki bu tarz bir kullanım müşterilerinizin güncel ilanlara ulaşmasını ve hemen akabinde gayrimenkul danışmanıyla, yani sizinle iletişim kurmasını sağlayabilir. Sizin için 7/24 çalışan bu teknolojiyi işinize bir an önce entegre etmeniz zamanınızı, enerjinizi ve kaynaklarınızı daha verimli kullanmanızı sağlayacaktır.

Bu konuda yazmış olduğumuz diğer makalelere göz atmanızda fayda var.

DİĞER HABER
18 Ekim 2022