"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Gayrimenkul Piyasasının Çöpçatanı: StoreMatch

StoreMatch, mülk sahipleri ile kiracılar arasında çöpçatanlığa soyunan, perakendenin bir nevi “Tinder”ı olmayı hedefleyen bulut tabanlı bir platform.

StoreMatch platformu, sektör türüne veya gerekli perakende alan boyutuna herhangi bir sınırlama getirmeksizin, perakende alanını bulma ve kiralama zamanını, dolayısıyla bunlardan kaynaklanan zorluğunu ortadan kaldırmayı hedefliyor. Tüm kullanıcıların yapması gereken gizli bir profil oluşturmak… Üstelik ücretsiz. 

Boş perakende alanlarını uygun kiracılarla buluşturmaya yardımcı olan StoreMatch, firmadan firmaya yapılan e-ticaret modeli yani B2B (Business to business) üzerine kurulan bir platform. Bildiğiniz gibi B2B platformları, satmak istenilen ürün ya da hizmetlerin online olarak sergilendiği e-ticaret portalları. Fiyat sunma, teklif alma ve verme gibi işlemlerin gerçekleştirilebildiği, aynı zamanda alıcı firmaların da satıcı firmaların fiyat ve tekliflerini değerlendirme olanağı bulduğu günümüzün popüler iş alanları.  

En Büyük Avantajı, Zamandan Tasarruf

StoreMatch’in Tinder’a benzetilme nedeni mülk sahipleri ile kiracıları Tinder usulü eşleştirmesi. Yani gizli bir profil oluşturan mülk sahibi, eğer kiracı ile eşleşirse irtibat sağlanıyor. Sisteme kayıt yaptıran mülk sahibinin profili gizli. Potansiyel kiracıların bilgileri ise e-posta yoluyla iletiliyor.  

Sistem, zamandan tasarruf edilmesini sağlıyor ki bu durum, mülk sahipleri için büyük bir kazanç. Üstelik açık pazarda reklam yapılmasına da gerek kalmıyor. 

Tüm bu işlemlerin online ortamda gerçekleştirilmesi, her iki taraf için de belli şart ve koşulları içeren bir anlaşmaya gerek kalmadığı anlamına da gelmiyor. Amaç kiralama sürecini hızlandırmak, mülk sahiplerini bir an önce potansiyel kiracılarla buluşturmak ve perakende alanında gelenekselden ziyade daha hızlı işleyen bir platforma kanalize olabilmek.  

Gayrimenkul sektörü girişimciler için birçok fırsatı barındırıyor.

“İşleri kolaylaştırıyoruz"

StoreMatch'in Kurucusu ve Direktörü Jon Sully, "Sadece işleri kolaylaştırıyoruz” diyor ve ekliyor: "Ve en önemlisi, daha çabuk! Sitede bir görüşme yaparsanız, anında bilgilendirilirsiniz ve diğer tarafın iletişim bilgileri size iletilir. Böylece anlaşma müzakerelerine doğrudan gidebilirsiniz."

StoreMatch, Ekim 2016’da Avustralya’da faaliyete geçti. Eylül 2017’de ise The Great American Group ile ABD’ye geldi ve 8 binden fazla “eşleştirme” gerçekleştirdi. 2018 yılının dördüncü çeyreğinde ABD'de perakende boşluğun yüzde 11.4 olacağı öngörülürken kendi alanında bir ilk olan bu platformun geleceğinin çok parlak olduğu da bir gerçek.

DİĞER HABER
24 Ocak 2018