"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Gayrimenkul Profesyonelleri İçin Öğrenmeye ve Gelişmeye Devam Etmenin 6 Yolu

Değişmeyen tek şeyin değişim olduğu dünyamızda başarılı olmanın en geçerli yolu hiç kuşkusuz yeniliklere ayak uydurabilmektir. Müşteri ilişkilerinde sizi rakiplerinizden bir kaç adım öteye taşıyacak yenilikçi yaklaşımlar ve araçlara ulaşım artık bir adım ötede. Yapay zeka ve veri odaklı teknolojiler hakkında süregelen yenilikler hakkında bilgilerinizi güncel ve merak ateşini diri tutmak, paranızı ve enerjinizi gelişim için doğru noktalara yoğunlaştırmanıza yardımcı olacaktır.

Ölü Ozanlar Derneği filminin hayat dersi veren bu repliğini paylaşmadan konuya giriş yapmayalım :)

Keating: Yaşadığın günü kavra! Henüz vakit varken tomurcukları topla. Yazar bunu neden yazmış?
Öğrenci: Acelesi var.
Keating: Bilemediniz. Ama önemli olan yarışmaktı. Çünkü hepimiz solucan yemi olacağız, arkadaşlar! Buna ister inanın, ister inanmayın, her birimiz bir gün nefes almayı kesecek ve öleceğiz. Şimdi öne doğru bir adım atın. Ve geçmişten gelen bu yüzleri biraz inceleyin. Onlara daha önce ciddi olarak bakmadınız. Sizden pek farklı değiller. Aynı saç modeli. Tıpkı sizler gibi hormonlara sahipler. Sizler gibi yenilmez hissediyorlar! Dünya onlar için bir istiridye. Çok büyük şeyler başaracaklarına inanıyorlar. Sizler gibi gözleri umutla dolu. Peki yapabileceklerini yapmak için yaşamaya acaba çok geç mi başladılar? Çünkü bu oğlanlar artık çiçeklere gübre oldu. Ama eğer dikkatle dinlerseniz size fısıldadıklarını duyarsınız. Yaklaşın. Dinleyin! Duyuyor musunuz? Carpe… Carpe… Carpe Diem… Yaşadığınız günü kavrayın, çocuklar. Hayatınızı olağan dışı yapın!

Gayrimenkul sektörü söz konusu olduğunda bilgi her şeydir. Doğru bilginin olmadığı durumlar muazzam paraların kaybedilmesine sebep olacaktır. Bir konut ya da arsa kaç paraya alınır ya da satılır, muhit özelikleri, rayiç fiyatı, konumun özellikleri, geçmiş fiyat hareketleri, sosyo-kültürel durumu, imar durumu, arz-talep dengesi gibi bilgilere sahip olmak bir danışmanın mesleğini sürdürebilmesi için olmazsa olmaz durumdadır. Ancak bu bilgiler her an değişebileceği gibi danışmanın değişken piyasa bilgilerine sürekli hakim olması için takipte olmasını zaruri kılmaktadır. Bir danışmanın bilgilerini güncel tutabilmesi, yeteneklerini geliştirip işini büyütmeye devam edebilmesi için işte altı yolu:

Yol 1 – Bölgenizdeki Diğer Oyuncular ile Temasta Kalın

Yeni girdiğiniz bir bölgeyi tanımak ya da kendi bölgenizi daha iyi anlamak için mutlaka bölgedeki diğer oyuncularla kontağı sıkı tutmalısınız. Sadece danışmanlar ile değil, bölgenizdeki inşaatçılar, yap-satçılar hatta hırdavatçılar ve avukatlar ile dirsek temasınızı güçlü tutmanızda paha biçilmez faydalar bulunmaktadır. İşin kaynağından temin edeceğiniz bilginin yerini hiçbir şey tutamaz.

Yol 2 – Çevrenizi Kaliteli İnsanlar ile İnşa Edin

Sosyal ve ticari çevrenizin kalitesini yalnızca nicelik ile değil nitelik ile de ölçmelisiniz. Etrafınızda başınızı ağrıtan bir problemle karşılaştığınızda size bilgece yol gösterecek, hata yapmak üzereyken sizi uyararak engelleyecek, fikir almak istediğinizde sıradışı yaklaşımlar göstererek ufkunuzu genişletecek insanların olduğundan emin olun. Bir odadaki en aptal insan olmaktan utanmayın. Bu akıllı zaman geçirmeyi tercih ettiğiniz insanlar konusunda son derece akıllıca davrandığınızı gösterir.

Yol 3 – Sizi Daha Fazlası İçin Cesaretlendiren Eğitmenleri Dinleyin

Dikkat edilmesi gereken ve cesaretli olunması gereken zaman vardır. Ve mantıklı bir kişi hangisi olduğunu bilir.

Gayrimenkul danışmanlığında pek çok meslektaşımızın zaman içerisinde kendi tarzını oluştururken diğerlerinin nasıl çalıştığını göremez hale geldiğini gözlemleme fırsatımız oldu. Bu tarz bir bağımsız ve uyumsuz çalışma tarzının yeni bilgiler ve çalışma tarzlarından habersiz kalınmasına, kişinin kendini eğitmesi ve geliştirmesi önünde engel teşkil edebileceğine dikkat etmeli ve daima diğer danışmanları, yeni nesil yaklaşımlar hakkında size daha fazlasını katabilecek eğitmenleri takip etmelisiniz.

Yol 4 – Müşterileriniz ile Gerçekten Ne İstedikleri Hakkında Konuşun

Kim ne derse desin, sözcükler ve düşünceler dünyayı değiştirebilir.

Müşteri ve hedef kitlenizin gerçekten ne istediğini size kitaplar ve okullar öğretemez. Zaman, mekan ve insan gibi değişkenlerden etkilenerek sürekli farklı formlarda zuhur eden müşteri taleplerini anlamanın en iyi yolu onları konuşturabilmektir. Çoğu müşteri gerçekten satın almasını tetikleyecek niyetleri açığa vurmakta çekingen davranmakta ve satın alımdan görünürde mantıklı bir sebep olmadan vazgeçmektedir. Onlara “doğru sorular”ı sorarak konuşmalarını sağlayın ve aktif bir dinleyici rolü oynayarak en derinlerinde sakladıkları düşünceleri açığa vurmalarını temin edin. Müşteri beklentilerini anlamak, karşı karşıya olduğunuz zorlukları tespit etmenizi, doğru bir yol haritası çizmenizi ve portföyünü şekillendirmenizi sağlayacak en hayati bilgilerin başında gelmektedir.

Yol 5 – Fayda Sağlayabilecek Her Organizasyona Bulaşın

Gayrimenkul danışmanları ile ilgili bir dernek mi var? Hemen kaydolun ve faaliyetlerine katılın. Hedef kitleniz ve bölgeniz ile ilgili size ciddi kazançlar sağlama imkanı taşıyan, doğru insanlarla sizi tanıştırabilecek bir organizasyon mu hasıl oldu? Dahil olmak için ne bekliyorsunuz? İnsanlara temas etmek, onlarla yakın olmak, bilinirliğinizi arttırmak, doğru insanlara yakın olmak için her fırsatı değerlendirmelisiniz. İnsanlar sokakta yürürken değil bu tarz dernek, vakıf, kuruluş ve organizasyonlar vasıtasıyla tanışabilecektir. Bu fırsatları kaçırmayın.

Yol 6 – Size İlham Vermesi İçin Farklı Sektörleri Takip Edin

Ormanda yol ikiye ayrıldı ve ben hep daha az kullanılanı seçtim. Bu hayatımdaki tüm farkı yarattı.

Gayrimenkul sektörü radikal değişiklikler söz konusu olduğunda diğer sektörlerin yanında ağır çekim kadar yavaş kalmaktadır. Küresel ölçekte ve diğer sektörlerde teknoloji ve müşteri tipindeki dönüşümden kaynaklanan hızlı değişimlerin zaman içerisinde gayrimenkul sektörünü ne şekilde etkileyeceğini öngörebilmek, kendi iş planınızı ve sunduğunuz hizmetin kalitesini arttırabilmek, bir başkasının kendi iş planı için uyguladığı kreatif yaklaşımdan ilham alabilmek için farklı sektörlerden istifade etmeyi öğrenmeli, size para kazandırmayan alanlara kör ve sağır kesilmemelisiniz.

DİĞER HABER
17 Eylül 2019