"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Gayrimenkul Profesyonellerinin Gözden Kaçırdığı 3 Facebook Kullanım Şekli

Son zamanlarda Facebook’un birkaç yıl içinde öneminin yok olacağına dair varsayımlar havada uçuşur oldu. Ancak bu varsayımların neye dayanılarak yapıldığı meçhuldür. Çünkü son yapılan araştırma sonuçları gösteriyor ki Facebook, gayrimenkul profesyonellerinin sosyal medya pazarlamasında kullanabileceği en iyi cephaneliklerden biri olma özelliğini sürdürüyor.

Her geçen gün yeni bir çehre kazanan Facebook, insanlar hakkında en özel detaylara kadar her bilgiyi veri tabanında barındırma liderliğini de elinde bulunduruyor. Tıpkı arama motorları içindeki Google’da olduğu gibi.

Çünkü Facebook, artık eski okul arkadaşlarını bulmak için kullanılan bir platform değil. Facebook, aynı zamanda bir gerçek haberler ve medya üretim kaynağı. Hal böyle olunca, Facebook’un her özelliğinden faydalanmak gayrimenkul pazarlamasında olmazsa olmaz duruma geliyor.

Şimdiye kadar Facebook’un pek çok açıdan emlak pazarlaması için nasıl kullanılabileceğine dair tavsiyelerde bulunmuştuk. Bu makalemizde ise Facebook’un pek de fark edilmeyen ama aslında kullanılınca harikalar yaratabileceğiniz özelliklerini öne çıkararak nasıl pazarlama yapabileceğiniz üzerinde duracağız.

Facebook kapak resminizde “SATILDI” ibaresi 7/24 farkındalığınızı arttıracak en iyi reklam alanıdır.

Satış Kapama Reklamı Yayınlamak

Facebook’un pazarlama alanında en yaygın kullanım şekli elbette ki reklamlardır. Ancak gayrimenkul profesyonellerinin Facebook reklamlarını kullanırken hiç başvurmadığı bir yöntem vardır. Nedir bu yöntem? Satışı yapılmış evlerle bir reklam yayınlamak(istisnalar hariç diye belirtelim).

Zaten satışı yapılmış bir evin reklamını neden yapacağım diye düşünmeyin. Burada amaç, evin reklamını yapmak değil, firma markanızın satış yapabildiğine dair farkındalığın reklamını yapmaktır. Bu tarz bir reklam ile gerçekten bu alanda satış yapabildiğiniz imajını insanların zihninde uyandırırsınız ve daha sizi tanımayan potansiyel müşteriler üzerinde bile bir güven başlangıcı elde edersiniz.

Satışını yaptığınız bir evin en dikkat çekici ve en iyi fotoğrafını seçin. Eğer reklamda kullanacağınız evin sahibinden kullanım izni alırsanız çok daha iyi olabilir. Sosyal medya grafikleri hazırlamanızda yardımcı olacak araçlardan birini kullanarak fotoğrafın üzerine uygun biçimde “HEMEN SATILDI” gibi bir duyuru metni yazın. Bunu kendinize göre özelleştirmeniz de mümkündür.

Bu tür reklamların, firmanızın iş yaptığını ve sayfanızın devamlı aktif olduğunu göstereceğini asla unutmayın.

Paylaşacağınız içeriklerin kalitesine önem gösterin.

İçeriği Otomatikleştirmek

Facebook’ta paylaşacak içerik aramaya zaman ayırmak, iş dünyası içerisinde bulunan herkes için zorlayıcı bir durumdur. Onca işin arasında bir de sosyal medya hesaplarında paylaşılacak içeriğin aranması, taranması, karar verilmesi ve paylaşılarak takip edilmesi profesyonellere zor gelebilir.

Ancak profesyonellerin aynı zamanda sosyal medyanın pazarlama için ne kadar önem arz ettiğinin farkında olması ve bundan mahrum kalmak istememesi, onları bu konuda deneyimli bir eleman ile çalışmaya iter. Bu elbette başvurabileceğiniz bir yoldur.

Bir eleman tutabilecek durumu olmayan yeni firmalar ise başka bir seçenekten yararlanabilirler. İş profesyonellerinin bu yakınmasının farkında olan bazı girişimciler, sosyal medyanın kolayca yönetilmesini sağlayacak pek çok küçük uygulama ortaya çıkarmıştır. Bu küçük uygulamaları kullanarak hedef kitlenize uygun içerikleri daha kolay ve daha kısa zamanda bulabilirsiniz.

Örneğin Google Alerts kullanarak kitlenize uygun haberleri takip etmeniz mümkündür. Bunun için haftada bir gün sadece 45 dakikanızı ayırmanız yeterli olacaktır.

Open House etkinliklerinizi mutlaka canlı yayınlayın.

Open House Etkinliği İçin Canlı Yayın Yapmak

Facebook’un gayrimenkul pazarlaması için kullanılan bir diğer özelliği de canlı yayındır. Ancak pek çok gayrimenkul profesyoneli, canlı yayının kullanılabileceği en iyi seçeneğin Open House etkinlikleri olacağının farkında değildir.

Düzenlediğiniz bir Open House etkinliği sırasında canlı yayın yaparken, ziyaretçileri tek tek gezerek kısa sorular yöneltebilir ve etkinliğin ana konusunu oluşturan mülk hakkındaki reaksiyonlarını paylaşmasını isteyebilirsiniz.

Bu canlı yayını yaparken, bir pazar günü yürüyüşü gibi olmamasına, aksine bir festival ve kültürel bir etkinlikmiş gibi olmasına dikkat etmeniz gerekir. Bir fuar muhabiriymişçesine röportajlar yapmalı ve etkinlik hakkında izleyicilere bilgiler vermeniz mükemmel bir etki yaratabilir.

Video ve canlı yayın dediğimiz seçenek geleceğe yönelik bir özellik değildir. Video günümüzün en etkili yöntemlerinden biridir. Ondan faydalanmaktan çekinmeyin.

Son Sözler

İki milyar kullanıcısı olan bu kadar geniş bir sosyal ağın nimetlerinden yararlanmamak, bir emlak broker/danışmanının ve gayrimenkul firmasının bakış açısını yansıtamaz. Özellikle nesnelerin interneti denilen yapının hızla yol aldığı dördüncü sanayi devrimi çağına girmek üzere olduğumuz şu günlerde, teknolojinin her köşesine hakim olmak zorundayız.

İş dünyası ve sektörler, henüz bilişim çağına alışamadan önümüzde duran maker çağına geçiş yapmak durumunda kalacaklar. Eğer bu geçiş sırasında yok olup gidenlerden biri olmak istemiyorsak, artık teknolojiye hakim olmanın yollarını aramamız gerekiyor.

DİĞER HABER
25 Ekim 2016