Mail listemize abone oldunuz mu?
Gayrimenkul Reklam Teknolojisinin Geleceği Neler Gösteriyor?

Geleceğin gayrimenkul reklamlarında kullanılacak teknoloji ne boyutlarda olacak? Hangi seçenekleri kullanmak daha etkili olacak? Bu gibi soruların cevabını, Avrupa’nın seçkin emlak teknolojisi etkinliği olan Real Estate & New Technologies’in CEO’su Herve Parent’in dört anahtar teknoloji olarak bahsettiği seçeneklerde arayacağız. Herve Parent’a göre bu dört anahtar teknoloji, emlak portallarındaki reklamcılığı hızlı bir şekilde yeniden şekillendirecek.

Kısa bir zaman öncesine kadar emlak reklamcılığında yalnızca birkaç kelime kullanılıyordu. Bu birkaç kelime üzerinden gayrimenkul reklamları üretiliyor ve gazeteler ile dergilerde yayımlanıyordu. Ayrıca bu reklamlarda çok fazla fotoğraf bulunmamakla birlikte satır başına ücretlendirme uygulanıyordu.

Ancak sonra internet teknolojisi ile birlikte portallar etkili bir trafik çekmeye başladı ve bununla birlikte daha fazla görsele yönelik reklam stratejileri geliştirildi. Önceleri birkaç fotoğraf ile basitçe ve alelacele üretilen reklamlar ortaya çıktı. Sonra ise gelinen son noktada yüksek çözünürlüklü fotoğraflar kullanmanın öneminin fark edildiğine ve yenilikçi uygulamalar sayesinde herkesin etkileyici görsel gayrimenkul reklamları oluşturabildiğine şahit olduk. Peki, ya bundan sonrası?

Duygular ve bağlılık

Gayrimenkul reklamlarında bir görselin rolü, sadece gayrimenkulün sunumunu sağlamaz. Aynı zamanda görenleri şaşırtan ve onlarda “wow” dedirttiren duygusal bir his uyandırır. Bu duygusal bağlantının ardından kişiler, gördükleri şey ile ilgili harekete geçme isteği duyarlar. Yani onların başta pasif olan tutumları, hemen ardından aktif bir eyleme ve bağlılığa dönüşür.

Görsellerin gücü, etkili ticari ilişkiler oluşturmak için anahtar noktadır. Sadece alıcılara yönelik değil, aynı zamanda satıcılara yönelik olarak da görseller etkilidir. Bu bağlamda gayrimenkul firmaları bu hedefe ulaşabilmek için dört tane reklam teknolojisinden faydalanabilirler: Fotoğraf, Video, 3D ve Sanal Gerçeklik.

Mülk fotoğrafları giderek daha sofistike oluyor

Başta fotoğraf kullanımının emlak reklamları içerisine yerleştirilmesi büyük bir etki yaratmış olabilir. Ancak gelinen son noktada artık akıllı telefonlar üzerinden çekilerek kullanılan sıradan fotoğraflar, potansiyel müşterileri harekete geçirecek kadar büyük etkiler oluşturmuyor. Yani bundan daha fazlasına ihtiyacınız var.

Artık HDR fotoğraflar çekip bunlar üzerinde hassas rötuşlar yaparak çok daha kaliteli fotoğraflar ortaya çıkarmanız çok daha büyük etkiler yaratıyor. Bu durumun farkında olan gayrimenkul profesyonelleri, piyasaya sunulan fotoğraf düzenleme programlarını kullanmayı öğrenerek kendilerini bu konuda geliştirmeye çalışıyorlar.

Y kuşağının teknolojiyi çok iyi özümseyen ve kullanabilen karar vericiler olduğunu bilmekte fayda var.

Lüks gayrimenkuller için etkili olan video reklamları

Film, gerçekten insanlar üzerinden eşsiz bir duygusal etki potansiyeline sahiptir. Özellikle de genç jenerasyon üzerinde çok daha büyük etkileri olabilir. Gayrimenkul videoları da bu anlamda, çok profesyonel bir boyut kazanıyor. Özellikle lüks mülklerin satışında başvurulan video reklamları, ayrıca yabancı müşterileri hedefleyen gayrimenkul profesyonelleri tarafından da oldukça başvurulan bir yöntem olarak öne çıkıyor.

3D vaadi ile gelen muhteşem gerçeklik

İki yıllık deneme sürecinin ve hataların ardından 3 boyutlu sanal turlar, tüm etkileyiciliği ile insanların kullanımına sunuldu ve buna ilişkin çeşitli uygulamalar ortaya çıktı. Sanal turların, mülklerin odalarının dijitalleşmesini tamamlamasının yanı sıra potansiyel alıcıların tam anlamıyla mülke dair bir ön fikir edinmesini sağlama anlamında da büyük katkıları oluyor. Bu sayede potansiyel alıcılar, bir odanın mobilyaları değiştirmek veya duvarları bölmek için zihninde daha kolay planlamalar yapabiliyor.

Sanal gerçeklik boyutu

Sanal gerçeklik turları, potansiyel alıcıların düşündükleri mülklerin çevresinde ve içerisinde gezinmesini sağlaması, gayrimenkul reklamcılığında yeni bir boyutu ortaya çıkardı. Gerçek hayatta bir evin gösterimine gitmişçesine hakiki olan bu sanal turlar, hem alıcılara hem emlak brokerlarına inanılmaz katkılarda bulunabiliyor. Üstelik gelinen son noktada bu teknolojiyi kullanmak çok makul ücretlere dayandırılmış durumda.

DİĞER HABER
23 Ekim 2019