"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Gayrimenkul, Sekiz Yıl Üst Üste En İyi Yatırım Seçildi

Gallup araştırma şirketinin yapmış olduğu bir anket çalışmasında, Amerikalılar gayrimenkulü en iyi uzun vadeli yatırım olarak seçtiler. Ankete göre, gayrimenkul, son sekiz yıldır galibiyet serisini sürdürüyor ve sürekli olarak en iyi uzun vadeli yatırım olarak ilgi görüyor ( aşağıdaki grafiğe bakınız):

Bu yıl bir ev satın almayı düşünüyorsanız, bu anket size güven vermeli. Enflasyon bugünkü gibi yükseldiğinde bile, insanlar gayrimenkul gibi bir yatırımın gerçekten parladığı konusunda hemfikir.

Yüksek Enflasyon Zamanlarında Gayrimenkul Neden Büyük Bir Yatırımdır?

Enflasyonun son 20 yılın en yüksek seviyesine ulaşmasıyla birlikte, ev sahipliğinin finansal faydalarını anlamak her zamankinden daha önemli. Artan enflasyon, fiyatların genel olarak arttığı anlamına gelir. Buna mallar, hizmetler, konut maliyetleri ve daha fazlası dahildir. Ancak evinizi satın aldığınızda, aylık konut ödemelerinizi kilitlersiniz ve kendinizi artan konut ödemelerinden etkili bir şekilde korursunuz. 

Sabit oranlı bir ipotek, konut giderlerinin en büyük kısmını aynı ödemede tutmanıza olanak tanır. Elbette emlak vergileri artacak ve diğer masraflar artabilir, ancak aylık konut ödemeniz aynı kalır.

Kiracıysanız, aynı faydadan yararlanamazsınız ve özellikle artan kiralar nedeniyle konut maliyetlerinizdeki artışlardan korunmazsınız.

Enflasyon Dönemlerinde Ev Fiyatları da Yükselir

Bir ev sahibi olarak eviniz, enflasyon sırasında bile zaman içinde değeri tipik olarak artan bir varlıktır. Çünkü fiyatlar arttıkça evinizin değeri de artıyor. Bu da yüksek enflasyon dönemlerinde ev satın almayı büyük bir riskten koruma haline getiriyor. 

Gayrimenkul gibi maddi varlıklar zamanla daha değerli hale geliyor, bu da enflasyonist zamanlarda ev satın almayı paranızı harcamak için iyi bir yol haline getiriyor.

Sonuç olarak

Konut, özellikle enflasyon yüksek olduğunda gerçekten güçlü bir yatırımdır. Bir ipotek ödemesini kilitlediğinizde, konut maliyeti artışlarından korunursunuz ve tipik olarak zamanla değer kazanan bir varlığa sahip olursunuz. Bir ev satın almanın sizin için nasıl büyük bir yatırım olabileceğini daha iyi anlamak istiyorsanız, bugün yerel bir emlak danışmanıyla iletişime geçin.

DİĞER HABER
04 Ağustos 2022