"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Gayrimenkul Sektörü Hakkında Yanlış Bilgi Algısı Oluşturan Efsaneler Çürütüldü

Esnek çalışma saatleri, bordrosuz bir gelir ve patronun tek kişi olduğu bağımsız çalışma esnekliği emlak danışmanlığını hiç olmadığı kadar daha çekici hale getiriyor.

Ancak bu meslekte birçok avantaj olsa da, birçok endüstri yanılgısı da bulunmuyor değil.

Bu yanılgıların neler olduğunu merak ediyorsanız, sizin için derlediğimiz bu makaleyi okuyabilirsiniz.

1. Mülkiyet guruları en iyisini bilir.

Gayrimenkuldeki en büyük efsane veya dolandırıcılık, yeni başlayanların Youtube'da gördükleri ve sahte nasıl başarılı olunur kursları ve seminerlerine yüzlerce dolar harcadığınız mülk “guruları”dır. Buradaki büyük soru şudur: Neden? Gidip kendileri yapabildikleri ve öğretmekten çok bu işi yaparak daha fazla para kazanabildikleri halde, birisi size “nasıl yapılacağı” konusunda bir kurs satar?

2. Başlamak için çok paraya ihtiyacınız var.

Gayrimenkul yatırımıyla ilgili en büyük efsane, para kazanmak için çok paraya ihtiyacınız olduğudur. Bir gayrimenkul yatırımcısı olarak uygun eğitimle, çok az parayla başlamanın sayısız yolu vardır. Lüks ve pahalı mülklere 1 dolardan 1000 dolara kadar yatırım yapacağınız emlak fintech girişimleri bulunuyor. Gayrimenkule bir defa yatırım yaptıktan sonra ve ne yapacağınızı bildiğiniz sürece, para kazanmaya başlamak çok kolay! 

3. Başarı için bir zaman çizelgesi vardır.

Kazanç sağlamaya başlamak için bir yıl geçmesi gerektiği. Gerçek şu ki, emlakçılık ilişki odaklı bir hizmet işidir. Bu nedenle, birden çok ilişki ve çevre kaynağınızla ne kadar erken iletişim hattı kurarsanız, işiniz o kadar çabuk gelişir ve çalışır hale gelir. Daha da iyisi, günümüzün son derece dijital dünyasında, bu ilişkileri kurmak maliyetli ve pahalı olmak zorunda değil - sadece alakalı ve değerli. 

4. Küçük pazarlarda fırsat yoktur.

Gayrimenkul yatırımı yaparak para kazanmak için hareketli veya gelecek vadeden bir piyasada olmanız gerekir. Hali hazırda büyük bir yatırımcı havuzuna tedarik sağlayan bir piyasaya yatırım yapmak daha güvenli gelebilir. Dünyanın her şehrinde, ister elde tutuyor, ister kiralıyor veya inşa ediyor olun, paranın kıymetini bilen, gayrimenkule başarılı bir şekilde yatırım yapan yatırımcılar var. Anahtar, o pazarı fırsatlarını tanımlayacak kadar iyi öğrenmektir.

5. 9'dan 5'e kadar bir iş.

Çoğu zaman, bu işe 9'dan 5'e kadar bir iş gibi davranan yeni Brokerler ve danışmanlar görüyoruz. Emlak danışmanlığı bir girişimciliktir - işi siz yönetiyorsunuz, işin sizi yönetmesine izin vermiyorsunuz. Emlak bir yaşam tarzıdır, 7/24, 365 gün, yaşadığınız, hayal ettiğiniz ve nefes aldığınız bir iştir.

6. Basit bir iş.

Yeni başlayanların doğru olduğunu düşündüğü gayrimenkul sektörüyle ilgili bir başka efsane, danışmanlık işinin basit olduğudur. Özünde, gayrimenkul karmaşık değildir, ancak bu basit olduğu anlamına gelmez. Başarılı olmak için sıkı çalışma ve kararlılık gerekir. Ayrıca, günümüzün gayrimenkul sektörü, her zamankinden daha fazla sayıda oyuncunun onlara avantaj sağlamak için matematik, veri ve teknolojiyi kullanması ile giderek daha rekabetçi ve karmaşık hale geliyor.

7. Sermaye bulmak, başlangıçtaki en büyük zorluktur.

Gayrimenkul yatırımına başlamak isteyen çoğu insan, en büyük sorununun para bulma olduğunu düşünür. Gerçek şu ki, yapılacak en zor şey mülkleri doğru değerde bulmak ve satın almaktır. Gayrimenkulde para, fırsatları satın alarak yapılır. Doğru fiyata bir mülk satın alırsanız, sermaye veya finansman bulmak çok daha kolay hale gelir.

8. Piyasa istikrarlı ve öngörülebilir.

Eskilerin dünyasında kalan bir söz olan “arsa al, yan gel yat” deyişi yanlış bir yaklaşımdır. Durgunluk gibi piyasa yavaşlaması olduğunda arz ve talep hızla değişebilir ve birdenbire piyasaya %50 indirimle çok daha fazla gayrimenkul gelir. Gayrimenkul almak için sihirli bir piyasa dokunuşu istiyorsanız, kimseye güvenmeyin ve kendi ödevinizi yapın. Bu senin paran ve başka kimsenin değil.

9. İşe yeni başlayan emlakçılar, emlak belgesi=hızlı nakit değildir.

Çaylaklar genellikle emlak belgelerini alır almaz para kazanacaklarını düşünürler. Bu efsane, ilk yılında bir milyon TL kazanan 20'li yaşlardaki danışmanlarla ilgili şehir efsaneleriyle devam ediyor. Gerçek şu ki, başarı hikayesini yazan danışmanın hangi zorluklarla boğuştuğunu ve sahip olduğu değerli bağlantıları atlıyor. Emlak işinde güvenilir bağlantıların kurulması zaman alır ve sıkı çalışmanın karşılığını almak aylar alabilir. Kurşunlar ağaçta yetişmez. 

DİĞER HABER
23 Ocak 2024