"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Gayrimenkul Sektöründeki Deneyim Işığı

Gayrimenkul sektöründe hem başarıyı yakalamak, hem rakiplerimizden farklı bir konuma sahip olmak için okumadığımız kitap, araştırmadığımız mecra, almadığımız eğitim kalmadı diyebiliriz. Emlak profesyonellerinin başarılı olma isteğini ve arzusunu çok iyi anlıyoruz. 

Başarının bir diğer adımı da, daha iyi ve daha verimli olabilmek için çevremizdeki başarılı insanların deneyimlerinden de faydalanmalıyız.

Biz de bu deneyim meselesini farklı bir şekilde inceledik. Kendi alanlarında ya da gayrimenkul sektöründe dünyaca kabul görmüş isimlerin emlak sektörüyle alakalı neler söylediklerini derledik.

Kendinize farklı bir bakış açısı geliştirmek için ve müşterilerinizle yapacağınız görüşmeler sırasında bu kişilerin sözlerini referans olarak kullanabilirsiniz. İnsanlar, başarılı kişilerin söylemlerine daha fazla inanma eğiliminde olurlar.

Zenginliğin Anahtarı Borsa için söylediği bir söz emlak piyasası içinde geçerli, bir taşta iki kuş.

Söze, Forbes’a göre dünya tarihinin gelmiş geçmiş en büyük zengini olan John D. Rockefeller’in “ Amerika’nın büyük zenginleri, servetlerini toprakla yapmıştır” sözüyle başlayalım.

Yine Amerika Ticaret tarihinde önemli yeri olan Marshall Field, gayrimenkulle ilgili olarak “Hemen zengin olmak için en iyi yol gayrimenkul yatırımı olmayabilir ama zengin olmak için tek yol gayrimenkul yatırımı yapmaktır.” demiştir.

Ayrıca ufak bir not; Chicago Üniversitesini Rockefeller kurmuştur. Üniversite arazisini de Marshall Field bağışlamıştır. Rockefeller bağış için, “şimdiye kadar yaptığım en iyi yatırım” demiştir.

İngiliz filozof ve politik ekonomist John Stuart Mill, “Toprak zenginleri risk almadan, uyurken zengin olur” diyerek iştahımızı kabartmıştır.

Günümüze dönelim derseniz, Amerika’da Mali danışmanlık ve ekonomi yazarlığı yapan Suze Orman gayrimenkulle ilgili olarak “Bir ev sahibi olmak zenginliğin anahtarıdır, aynı zamanda kişiye finansal refah ve duygusal güven verir” demiştir.

Türkçeye fakir baba, zengin baba olarak çevrilen kitabın yazarı ve kişisel finans gurusu Robert Kiyasaki, “Gayrimenkul yatırımı, hatta en küçük ölçekte olsa bile, en sade tanımla; kişisel nakit akışını ve zenginliğini inşa etmesi anlamına gelir.” demiştir.

Güvenli Yatırım

Zenginliğin anahtarı olarak görülen gayrimenkul yatırımları aynı zamanda güvenli bir yatırım aracı olarak da kabul edilmiştir.

Amerika tarihinde en fazla başkanlık görevi yapmış ve ülkeyi tarihinin en kötü ekonomik bunalımından çıkarmış, Franklin D. Roosevelet, gayrimenkul yatırımıyla ilgili olarak; “Emlak ne çalınır, ne kaybolur, ne de taşınır. Sağduyuyla alınmış ve yönetilmiş bir gayrimenkul dünyanın en güvenli yatırımıdır.” demiştir.

Amerikalı tv ve radyo yapımcısı, siyasi yorumcu ve girişimci olan Armstrong Williams’ın emlakla ilgili herkesin bilmesi gerektiğini söylediği şey; “En yüksek getirileri, en yüksek değerle ve en az riskle gayrimenkul sağlar.” sözüdür.

Kadın hakları savunucusu ve sosyolog İngiliz kadın, Harriet Martineau, Toprak sahibi olmanın insana verdiği güvenle ilgili söylediği söz “Hayatımda yüzümü gülümseten aklımdaki birkaç şeyden biri de, bir parça toprak sahibi olabilmek düşüncesiydi” demiştir.

Ülkemizin önemli iş adamlarından Vehbi Koç, gayrimenkule yapılan yatırımla ilgili düşüncesini ''Yatırım yapacaksan arsa al, arsa altındır’’ ifadesiyle en güvenilir yatırım aracının gayrimenkul olduğunu belirtmiştir.

Piyasayı Okumak

Her yıl kendisini en zengin ilk 3 içerisinde gördüğümüz dahi yatırımcı Warren Buffet’ın “Piyasa dalgalanmalarını düşmanın olarak değil, arkadaşın olarak gör. Ve kârın çılgınlığına katıl.” sözünün sadece hisse senetleriyle ilgili olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Aynı bakış açısını gayrimenkul sektöründe de yakalamamız gerekir. Bu konudaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Robert Kiyosaki’nin emlak sektörünün genel piyasadan bağımsız olduğunu, “Gayrimenkul sektöründeki problem yereldir. Yerel pazarı anlamınız gerek.” sözüyle daha rahat anlarız.

İngiltere doğumlu ve Avusturalya da tv programcılığı yapan ünlü finans analisti Paul Clithereo, “Emlak piyasasının hangi yönde ilerlediğini anlamak için çalışmaya başlamadan önce, pazar içinde pazar olduğunu bilmelisiniz.” demiştir.

İngiltere’nin ünlü channel 4 kanalında program yapan ve gayrimenkul sektörüyle ilgili  yazdığı kitaplarla bu alanda adından söz ettiren İngiliz gayrimenkul yatırımcısı Sarah Beeny,  “İnsanlar nerede olursa olsun ev almak isteyecekler ve herhangi bir ülkede, herhangi bir pazarda, inşaat sektöründen hep para kazanacak insanlar olacaktır” demiştir.

Fayda mı Kâr mı?

Gayrimenkul müşterileriyle kurduğumuz ilişkileri daha iyi anlamamız açısından Amerikalı pazarlamacı Ray Higdon, “Bir ürün size geldiği zaman ne olduğuna değil, ne yaptığına odaklanmanız gerekir” demiştir.

Engel & Völkers North America şirketinin başarılı Ceo’su Anthony Hitt “Emlak işinde başarılı olmak için her zaman ve sürekli olarak müşterilerinizin ihtiyaçlarını ön plana koymalısınız. Bunu yaptığınız zaman kişisel beklentileriniz de en üst seviye de gerçekleşecektir.” diyerek,  adeta Ray Higdon’ı da selamlamıştır.

DİĞER HABER
17 Şubat 2016