"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Gayrimenkul Sektörünü 3 Pazarlama Tekniği İle Canlandırın

Gayrimenkul sektörünü canlandırmak için kaleme aldığımız bu 3 teknik büyük önem arz ediyor. Tutarlılık, yaratıcılık ve bağlılık olarak adlandırılan bu teknikler pazarlama konusunda oldukça büyük öneme sahip olmasına ra 

Gayrimenkul piyasasında siyasal riskin, doğal afetlerin ve küresel piyasalardaki belirsizliğin yarattığı kaotik ortam danışmanların iş yapabilme becerilerini önemli ölçüde kaybetmelerine sebep oluyor. Gayrimenkul danışmanları kariyer yolculuğunda aynı başarıyı yinelemek ve piyasada oluşan krizle başedebilmek için etkileyici pazarlama kampanyaları oluşturmalı. 

Emlakçılar için bu makalemizde gayrimenkul piyasasını canlandırmak için en kritik ve en önemli 3 maddeyi sizlere anlatacağız. Emlak piyasasında başarısızlıkla sonuçlanan satış sürecinin perde arkasına dikkatle bakarsanız bu 3 unsurun sektörümüzde eksik olduğunu açıkca görebilirsiniz. 

Dikkat edeceğimiz konular; 

Pazarlama geleceği tahmin edip hayalgücünü kullanmaktır.

Pazarlama, yalnızca bir seferlik bir yatırım değil, devam eden bir süreçtir.

Pazarlamada her zaman vaatlerin yerine getirilmesi gerekir. 

Kriz piyasasın da çok az bir danışman topluluğu yaratıcı pazarlama seçenekleri ile başarılı oluyor gerçeğini tekrar hatırlatalım. Oysa ki durgun piyasalarda sizinle etkileşimde bulunmak isteyen daha doğrusu bu kriz ortamında para kazanmak isteyen müşterileriniz var çevrenizde. Esas mesele, kriz piyasasının bir kâr fırsatı olarak algılanmasını sağlayacak biçimde müşterileri organize etmekte.

Tutarlılık

  • Çalışmalarınız için yalnızca yeni bir marka ya da yeni bir web sitesi kurmanız yeterli olmayacaktır. Bunun yerine belirli bir pazarlama planı oluşturmalısınız. Ardından planı hemen harekete geçirmeniz gerekiyor. İşe öncelikle bir pazarlama bütçesi hazırlayarak başlayın. Sonra ne yapacağınızı ay ay planlayın ve bunlar için gerekli bütçeyi bir kenara ayırın.
  • Baskılı medya, dijital ortam hizmetleri, doğrudan posta hizmeti, e-posta hizmeti, sosyal medya ve içerik konusu hizmeti gibi pek çok detayı organize edin. Her bir maddenin ayrıntılı bir şekilde planlamasını yapın. Her biri için ne kadar bütçeniz olduğunu kesinlikle planlayın. Planınız ne kadar doğru yapılandırılmış ise, o kadar kolay takip edilebilir bir hale gelecektir.
  • Ne tarz bir pazarlama yatırımı yaparsanız yapın, uzun vadede bunu sürdürebildiğinizden emin olun. Hatta bunu yapmaya öncelik vermeniz de çok önemli. Her ay bir kartpostal göndermek için örneğin bir çocuklu aileden başladıysanız, duraklama yapmak ya da bunu unutmak için bir mazeret yaratmayın. Pazarlama süreciniz belirlediğiniz hedef kitleyi baz almıyor ise kesinlikle işe yaramayacaktır. Buna inanın. 

Yaratıcılık

  • Öncelikle, ödüllü ya da toplumu yönlendiren bir kampanya yürütmek zorunda olmadığınızı bilmelisiniz. Yalnızca rekabet için daha çok yaratıcı olmanız gerekiyor. Rakipleriniz ile aynı strateji ile ilerlerseniz geri dönüş almayı bekleyemezsiniz. Bu yüzden sadece "doğrudan posta" çalışması yapmak yerine daha etkin bir strateji belirlemelisiniz.
  • Hedef kitlenize ileteceğiniz doğru mesaj konusunu etkili kılmak için, tasarım ve içerik açısından yapılabilecek pek çok şeyin dikkatli bir şekilde analiz edilmesi gerekir. Her bir medya çalışması için de aynı şey geçerli tabii. Markanızın pazarlama sürecinde her parçasıyla gösterilmesini öncelik edinin.
  • Kendinizi yalnızca bir kartvizit olarak tanımlamayın. Farklı bir şey yapın ve kitlenize çok daha etkin ulaşın. Gayrimenkul pazarlamacılığında birbirini tekrar eden pek çok şey var. Yaratıcı olmak, sınırsız olanak yaratacaktır size. Bu yüzden listenizdeki gayrimenkullere odaklanın. Ve hedef kitlenizin duygularını harekete geçirecek yaratıcı reklam içeriklerine yoğunlaşın. 

Taahhüt 

  • Emlak piyasasında başarılı olmanın bir başka kuralı daha var; müşterilerinize taahhütte bulunmak. Yönlendirmeler ve referanslar çok önemlidir bu konuda. Satıcılar için, evlerini değerinde ve en kısa zaman içerisinde pazarlayacağınızı söyleyebilirsiniz örneğin. Tabi bunu sıradan şekilde yapmamalısınız. Taahhüt konusunda maalesef pek çok söz veriliyor müşterilere. Fakat verilen sözler arasında sadece pazarlama ve tanıtım yapma ya da e posta gönderme konusuna yoğunlaşılıyor. Bu yüzden her zaman gerçekleştirebileceğiniz ve piyasanın değişkenliklerinden etkilenmeyen taahhütlerin üzerinde durmanız gerekiyor.
  • Olası durumlarda sürecin daha sağlıklı ve hızlı ilerlemesi için iş ağınızda bulunan profesyonel bir danışman ile iletişime geçebilirsiniz örneğin. En azından bunun çalışmasını müşteri görüşmesi öncesinde yapmanız sizi rahatlatacaktır. Müşterilere verilen sözleri tutmanız bu piyasada var olabilmeniz için önemlidir. Çünkü onlar sonsuza kadar sizi beklemeyecektir. Bu konuya dikkat etmezseniz gelecekte de müşteri bulamayabilirsiniz.
  • Mülkleri iyi bir şekilde pazarlayamıyorsanız ve satıcılara vermiş olduğunuz süreden daha uzun bekletiyor iseniz onları hem zaman kaybına hem de para kaybına uğratmış olursunuz. Aşırı değerlemeye sahip bir gayrimenkulü sırf kaçırmamak adına listenize eklerseniz ve satıcının istemiş olduğu fiyattan satış işlemini gerçekleştireceğinizi beyan ederseniz kendi piminizi çekmiş olursunuz. O yüzden kendinize güvenin ve tutamayacağınız taahhütler vermeyin. Ya da vereceğiniz taahhütleri kesinlikle tutun. 
Başarmaya çalışmayı bırakmanın ve bu üç kuralı uygulayarak başarmaya başlamanın zamanı geldi.

 

DİĞER HABER
25 Ağustos 2023