"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Gayrimenkul Sektörünü Dönüştüren Üç Dijital Platform

Son zamanlarda inanılmaz evrim geçiren bir pazar varsa, şüphesiz o da gayrimenkul sektörüdür. Yirmi, hatta on yıl önce imkansız olan modern teknolojik yaklaşımlar sayesinde, gayrimenkul profesyonelleri, manzarayı gerçekten daha iyi hale getiren dijital platformlardan yararlanabildiler. Gayrimenkulün yeni dijital çağında emlakçılar bu avantajlardan oldukça memnunlar.

Sektörü dönüştüren düzinelerce büyük dijital emlak platformu var, ancak bugün emlakçılar ve müşterileri için en yıkıcı ve potansiyel olarak canlandırıcı üç tanesine odaklanacağız. Birincisi, konu mülk alıp satarken aracıları ortadan kaldırmak için blok zinciri teknolojisinden yararlanan bir emlak platformu olan Propy.

İkincisi, bir grup olarak mülklere yatırım yapmak için kaynakları bir araya getirmenizi sağlayan bir yatırım platformu olan Realty Shares.

Üçüncüsü, Roofstock, yatırımcıların tek ailelik kiralık mülkleri alıp satmasını her zamankinden daha kolay hale getiriyor. Bu üç büyük dijital emlak platformunun tek başına oyunu nasıl değiştirdiğini inceleyelim.

Dijital platform nedir?

Tam olarak “dijital platform” nedir? Bu terim ne anlama geliyor? Bu bağlamda dijital platform, münhasıran internet üzerinden sunulan ve dijital teknolojiler aracılığıyla erişilen her türlü ürün veya hizmettir. Bu, müşterilere ofis ortamında olduğu gibi yalnızca şahsen erişilebilen ürün ve hizmetler sağlayan bir şirketten farklıdır.

Dijital platformlar, özellikle dijital gayrimenkul platformları, ancak günümüz telekomünikasyon teknolojisinin bugün bulunduğu yere evrilmesiyle mümkün olmuştur. Dijital iletişim artık her zamankinden daha hızlı ve daha güvenli ve bu, gayrimenkul arama, bunlara yatırım yapma ve hatta çevrimiçi satın alma ve satma gibi gayrimenkul sektörüyle ilgili işlerin yürütülmesi anlamına geliyor.

Gayrimenkul için dijital platformların faydaları

Tabii ki tüm dijital platformlar başarılı değil. Bir tanesini hayata geçirmek için çok çalışmak gerekiyor – araştırma sonuçlarına göre, sermayesi ve yeterli ekip çalışmasına sahip olmayan girişimler, başarısız dijital platformların toplam yüzde 58'ini oluşturuyor. Başarısızlıkların geri kalanı, piyasanın neye ihtiyacı olduğunu anlamamaktan kaynaklanıyor. Sonuç olarak, bugün faaliyet gösteren her başarılı gayrimenkul dijital platformu olduğu gibi düzinelerce başarısız olanlarıda var.

Ancak bir dijital platform iş modelini doğru oluşturduğunda, sonuçlar mucizeden başka bir şey değil. Gayrimenkul için dijital platformlar, işlerini büyütmek isteyen emlakçılar ve kazançlı yeni mülkler arayan yatırımcılar için görünüşte sonsuz sayıda fırsat sunuyor. İşte dijital platformları kullanmanın tüm emlak piyasasını dönüştürdüğü en dikkate değer yollardan sadece birkaçı.

Anahtar platformlar

Hem mülk satın almanın hem de satmanın anahtarı, bu mülklerin mümkün olan en yüksek görünürlüğe ve ziyaretçi sayısına sahip olmasını sağlamaktır. Bir mülk üzerinde ne kadar çok göz küresi olursa, el değiştirme şansı o kadar yüksek olur - ve örneğin, müşterinizin evini satmaya yardımcı olmak isteyen bir emlakçıysanız, mülk listesini mümkün olduğunca çok kişinin görmesini sağlamanız gerekir. Yönettiğiniz mülkleri satmak için internetten yararlanmak ve dijital gayrimenkul platformlarını kullanmak, bu riski artırmak için verimli ve etkili bir yöntemdir. Platformda kiralık bir mülkün listelenmesi, söz konusu mülkü tam olarak hedeflediğiniz demografiye sahip potansiyel alıcılara gösterdiğinden, Roofstock buna harika bir örnektir.

Daha fazla potansiyel müşteri

Başarılı bir gayrimenkul profesyoneli olmak istiyorsanız, kendinizi doğru bir şekilde pazarlamanın ne kadar önemli olduğunu bilirsiniz. Çevrimiçi pazarlama tamamen olası satış yaratma ile ilgilidir ve olası satışlar oluşturmak için harcadığınız çabanın en yüksek potansiyel yatırım getirisine sahip olmasını sağlamak için doğru araçlara ihtiyacınız vardır. İnternet pazarlama stratejinizde dijital platformları kullanmak, belirli demografik özelliklere ulaşmayı kolaylaştırarak, potansiyel müşterileri takip ederek onları, müşteri havuzunuzdan yönlendirmek ve sonunda daha fazla potansiyel müşteriyi müşterilere dönüştürmeyi kolaylaştırarak çabalarınızın ödüllendirilmesini sağlar. Sosyal medya platformlarından profesyonel emlakçı sayfalarına kadar potansiyel müşteri oluşturmak için kullanılabilecek çevrimiçi kaynakların sayısı sınırsızdır.

Daha fazla esneklik

Emlak piyasasında başarılı olmanın anahtarı genellikle esnekliğe dayanır. Bu birçok şekilde olabilir ve dijital platformlar, bir ev satın alma sürecini daha hızlı, daha kolay ve daha uygun hale getirerek hem acentelere hem de müşterilere yardımcı olabilir. Realty Shares gibi bir dijital platform, kaynakları bir araya toplayarak ve bir gruptaki mülklere yatırım yaparak gayrimenkul yatırımını daha küçük ölçekli yatırımcılar için daha erişilebilir hale getirerek esneklik sağlamanın en iyi örneğidir. Bu arada Propy gibi platformlar, bu işlemleri hem güvenli hem de şeffaf hale getiren gelişmiş blok zinciri veritabanı teknolojisine güvenerek gayrimenkul işlemleri sürecini hızlandırır.

Sonuç

Teknolojinin gayrimenkul sektörüne yaptığı katkıların listesi uzun ve bitmeyen bir listedir. Bu listenin başındaki katkılar, en son ve en büyük dijital teknolojilerin giderek daha erişilebilir ve güvenilir hale gelmesi nedeniyle endüstrinin köklü evrimsel trendini devam ettiriyor. 

Yine de bu, meşhur buzdağının sadece görünen kısmı. Günümüzün teknolojik araçları ne kadar gelişmiş olursa olsun ve dünyanın her yerindeki gayrimenkul profesyonellerinin hayatlarını kolaylaştıran ve kullanışlı hale getirdikleri için, geleceğin neler getireceğini kestirmek mümkün değil.

Tıpkı bir neslin emlakçılarının, dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar, internet bağlantısı olan herkesin katılabileceği bir mülkte sanal bir gezintiye ev sahipliği yapmayı asla hayal edemedikleri gibi, yarının teknolojik yeniliklerinin şu anda kanatlarında beklemek, geleceğin gayrimenkul profesyonellerine daha da fazla yenilik getirecektir.

DİĞER HABER
05 Ağustos 2022