"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Gayrimenkul Sektörünün Geleceğinde Pazarlama Stratejileri [Araştırma]

“Gayrimenkul sektörü liderleri Tahmini-pazarlama analizleri ve büyük veriler gibi yeni teknolojilerin gelecek 5 yıl için büyük fırsatlar yaratacağını tahmin ediyor. Yapay Zeka, Artırılmış Gerçeklik ve Sanal Gerçeklikle Üç Boyutlu Turlar gibi gelişmelere ise henüz mesafeli yaklaşıyor.”

Bu değerlendirme, Imprev’in gerçekleştirdiği sektörel liderlik saha araştırmasında yer alıyor. Araştırmada katılımcılardan gayrimenkul sektörünün geleceğine ilişkin düşünceleri ve sektöre olası etkileri konusunda tahminlerde bulunmaları istendi.

Ankete katılan her 3 gayrimenkul sektörü yöneticisinden 2’si, gelecek 5 yıl içinde Öngörü Analizi’ne yüzde 65, Pazarlama Otomasyonuna yüzde 65 ve büyük verilere yüzde 64 oranında yatırım yapma olasılığı taşıdıklarını belirtirken; katılımcıların yarısından daha azı (yüzde 46) iş yatırımlarını Artırılmış Gerçeklik ve Sanal Gerçeklikle Üç Boyutlu Turlar yöneltebileceğini belirtiyor. Katılımcıların sadece üçte biri (yüzde 30) 2022’ye kadar Yapay Zekaya yatırım olasılığı taşıyor.

Imprev son araştırmasında bazı sürpriz sonuçlara da ulaştı. Bu sonuçlardan belki de en önemlisi sektör yöneticilerinin ilan sitelerinin gelecekte güç kaybına uğrayacağı konusunda hemfikir görünmeleri. Ankete katılanların sadece yüzde 20’si en bilindik ilan sitelerinin 5 yıl daha yaşayacağı görüşünde. Yüzde 48 mobil uygulamaların, yüzde 45 sosyal medyanın ve yüzde 44 de videoların, yani teknoloji üçlüsünün 2022’ye gelindiğinde ilan sitelerinden daha etkili olacağını öngörüyor.

Tahmini analitik, büyük veri ve pazarlama otomasyonu: "In"

Gayrimenkul Sektörü Yeni Teknolojilere Temkinli Yaklaşıyor

2012 yılında başlayan iki yıllık araştırmanın mimarı ve Imprev’in CEO’su Renwick Congdon  “Gayrimenkul sektör liderleri gelecek vizyonlarında hedef odaklı bir yaklaşım sergiliyor” değerlendirmesinde bulunuyor.

“Yalnızca teknolojiye yatırım yapmanın sabit bir yatırım getirisini zorlaştırabileceği, bu nedenle rüştünü ispat etmemiş, son moda teknolojilerden kaçınmak gerektiğini düşünüyorlar” diyen Congdon’a göre yöneticiler hızlı sonuç elde etmek konusunda fazlasıyla baskı altındalar ve bunu için de kanıtlanmış bir pazarlama altyapısına ihtiyaçları var.

Peki gayrimenkul sektörü liderleri gelecek 5 yılda en çok hangi yeniliğe şahit olmak istiyor?

Katılımcılardan yüzde 20’si yani her 5 katılımcıdan biri bu soruya Sistem Entegrasyonu yanıtını veriyor. Bu oranı yüzde 17 ile Otomasyon, yüzde 15 ile de Merkezi Çoklu Listeleme Sistemi takip ediyor. Ana akım gayrimenkul şirketlerinin yöneticileri söz konusu durumun sektör verilerini listelemede kontrolün şirketlerden gayrimenkul danışmanlarının eline geçtiğini gösterdiğini vurguluyor.

Diğer Sonuçlar

Tahmini Analizler Liste Başını Kaptırmıyor

Sektör yöneticilerinin yüzde 74 gibi ezici bir çoğunluğu, yani yaklaşık olarak her 4 yöneticiden 3’ü, gelecek 5 yıl içinde tahmini analizlerinin, gayrimenkul şirketlerinin tercih ettiği en popüler teknoloji olacağını belirtiyor.

Büyük Veriler Şirketler İçin Hala Önemli Olacak

Araştırmada tahmini analizlerin büyük verilerin takip ettiği görülüyor. Sektör yöneticilerine göre büyük veriler, her ne kadar gelişmiş çoklu kaynak veri toplama sistemlerine ihtiyaç duyulsa da, 5 yıl daha pazarlama cephaneliğinin en etkili ikinci barutu olarak kullanılmaya devam edecek.

Pazarlama Otomasyonu Sıkıntılı

Gayrimenkulde sektör yöneticilerinin yüzde 67’si, gayrimenkul danışmanlarının gözünde, Pazarlama Otomasyonunun, gelişen teknolojiler arasında hala önemli bir konumda yer alacağı düşüncesinde. Araştırma, şirketlerin ise teknolojiden “Bir tıkla tam otomatik pazarlama” beklentisinde olduğunu ortaya koyuyor. Bu ise sanıldığı kadar kolay değil.

Sırada Yapay Zeka, Sanal Gerçeklik ve Artırılmış Gerçeklik Mi Var?

Gelecek 5 yılda bu teknolojilerin popülerleşmesi yönünde bir beklentiniz varsa biraz daha sabretmeniz gerekecek. Araştırmada, sektör profesyonellerinin yapay zeka, artırılmış gerçeklik ya da sanal gerçekliğin yaygınlaşacağına olan inancı biraz düşük görünüyor. Bununla birlikte artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik, sıralamada yatırım payı bakımından yapay zekayı küçük bir oranla geride bırakıyor.

Gelecekte de Öncelik Yatırım Getirisi

Sektör profesyonelleri, pazarlama stratejilerinin gelecek 5 yıldaki etkililiği konusunda, güvenilir ölçümleme tekniklerine yatırım yapmaya isteklilikte birleşmiş görünüyor.

Araştırmaya katılanların yarıya yakını pazarlama faaliyetlerini efektif kullanımı konusundaki yeteneklerini geliştirmeyi umut ettiğini belirtiyor. Yüzde 31’i pazarlamaya yaptıkları yatırımın getirisini ölçebilecek tekniklere sahip olduklarını ve 2022’ye kadar da bu konudaki altyapılarını geliştireceklerinin altını çiziyor.

“Bu Bir İlandır” Ölüm İlanına Dönüşüyor

Gayrimenkul şirketleri bugüne kadar gazete ve dergi reklamlarına milyonlar harcadı. Ancak artık bu aşkları tamamen ölmediyse bile azalıyor diyebiliriz. Katılımcıların yüzde 60’ı yazılı basına verilen reklamların öneminin, gelecek 5 yılda gayrimenkul sektöründeki pazarlama stratejileri arasında gittikçe azalacağına inanıyor. Ancak yöntem tamamen terk edilecek gibi de görünmüyor. Belki hala terk edilmiş bölgelere basılı reklam bırakmaya çalışan bir iki gizli aşık kalmış olabilir.

Araştırma Hakkında

Imprev’in gerçekleştirdiği Gayrimenkul Kanaat Önderleri Saha Araştırması 1-30 Haziran tarihleri arasında, Amerikan emlak piyasasındaki alım satımların yarıdan fazlasını gerçekleştiren aracı kurumların 200’e yakın üst düzey yöneticisi ile yürütüldü. Katılımcı şirketlerin yüzde 26’sının bünyesinde, 100 veya daha az, yüzde 42’sinin 101 ile 500 arasında, yüzde 21’inin ise 1000’den fazla gayrimenkul danışmanı görev yapıyor.

Her yıl gerçekleştirilen ve gayrimenkul sektörünün en anlaşılır verilerinden kabul edilen anket  üst düzey yöneticilere ve şirketlere önemli zorluklarla mücadele etme, sektör liderleri ile görüş alışverişinde bulunma ve çözüm önerilerini tartışma olanağı sunuyor. Araştırmaya, http://www.imprev.com/future-of-marketing-study bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Imprev Hakkında

Gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteren pek çok saygın marka, piyasa rekabet koşullarında geri plana düşmemek için Imprev’in Otomatik Pazarlama Servisleri’ni dikkate alıyor. 2001 yılında kurulan Imprev aracı kurumlara yazılı basın, dijital ve sosyal medya pazarlama paketleri sunarak tanıtım stratejilerinde marka tutarlılığı oluşturmalarına katkı sağlıyor. Imprev’in her 3 haftada bir güncellenen platformunda RE/MAX, Realty World ve Coldwell Banker’ın da aralarında olduğu yüzlerce gayrimenkul ajansı yer alıyor. Imprev hakkında daha fazla bilgiye www.imprev.com bağlantısından ulaşabilirsiniz.

DİĞER HABER
17 Ağustos 2017