"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Gayrimenkul Sektörünün İtibarını Onarmak ve Korumak

Gelişen teknoloji ile birlikte gayrimenkul profesyonellerinin ününde bir sarsılma olup olmayacağı son zamanların en çok tartışılan konularından birisidir. Aynı konu her emlak profesyonelinin bireysel iş hayatında da kendilerine sormaları gereken bir sorudur. Çünkü bu işte olumlu üne sahip olmak her şey demektir. Eğer emlak profesyonelleri, performanslarını geliştirmek ve onu korumak istiyorlarsa, iyi bir üne sahip olmak zorundadırlar.  

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki daha olumlu üne sahip olan firmalar, daha iyi müşterileri cezbetme potansiyeline sahiptir. Onlar daha fazla kazanma olanağına sahip olurlar ve daha fazla değer kazanırlar. Aynı zamanda onların müşterileri de daha sadık ve daha verimli olur. Çünkü piyasa, bu tür şirketlerin gelecekteki büyümelerine ve sürekli kazanç sağlamalarına daha çok inanır.

Yapışan Olumsuz Algının Giderilememesinin Sebepleri

Yine de gayrimenkul firmalarının ve bireysel emlak brokerlarının can çekiştiği konu, kötü üne sahip olmaları nedeniyle üzerlerindeki bu algıyı bir türlü değiştirememeleridir. Bunun en yaygın sebebi, kedi gittiğinde farenin bey olmasıdır. İşe yetkin olanlar giderse, sektörü ele geçirenler daha deneyimsiz kişiler olur. Müşterilere daha az deneyimli kişilerin hizmet vermesi ise müşterilerde genel anlamda emlak danışmanlarına karşı olumsuz bir algı oluşmasını sağlar.

Bu kötü algının bir türlü giderilememesinin sebeplerine daha iyi niyetle bakan görüşler de mevcut. Pek çok emlak danışmanı, bir hata yapana kadar mesleğin gerçek değerinin ne olduğunu anlamıyor. Çünkü bir anlaşmadan elde ettikleri nakit para veya masadaki yemler nedeniyle çok meşgul durumdalar. Bu durum, gayrimenkul profesyonellerinin uzun vadede kendilerine zarar verecek bir adaya oy vermelerine benziyor.

Emlak danışmanlarının üzerlerine yapışan kötü algıdan bir türlü kurtulamayışlarının diğer bir sebebi de yanlış iletişim kurmakla ilgilidir. Çünkü araştırma sonuçları, müşterilerin en çok bundan şikayet ettiğini gösteriyor. Emlak danışmanlarına dair yapılan şikayetlerin neredeyse yarısı, onların yanlış iletişim kurmalarına yöneliktir.

Kötü bir şöhret neler kaybettirir, iyi bir şöhret neler kazandırır?

- Kötü bir şöhret, sizi müşterilerden ve diğer profesyonellerden uzaklaştırır.

- Kötü bir şöhret, diğerlerinin sizi kötülemesine neden olur.

- İyi bir şöhret, büyük bir pazarlama stratejisini temsil eder.

- İyi bir şöhret, başkalarına daha iyi bir performans göstermeleri için ilham verir.

Daha fazla para kazandıran iyi bir şöhret nasıl inşa edilir?

- İhtiyacınız olan gerçek yetenekleri yansıtın: Bilgi sunma, hizmet verme ve müşteri talebini karşılama gibi…

- Müşteriler, yanlış danışmanları anlaşmadan sonra terk eder. Doğru danışmanlarla ise ömür boyu çalışır. Onlarla ömür boyu çalışmaya gayret gösterin.

- Yatırımcı müşteriler, paralarını güvende hissettikleri için sizinle çalışırlar. Bir şey yapacağınızı söylediğinizde size gerçekten inanmak isterler.

- En iyi danışmanlar, en çok tercih edilen ofislerde çalışanlardır.

- En iyi şöhrete sahip olan danışmanlar, her durumda dik durabilenlerdir.

İyi Bir Şöhrete Sahip Olmak İçin Başvurabileceğiniz Yollar

- Kendinize karşı dürüst olun. Ne tür bir emlak profesyoneli olmak istiyorsunuz? Başkalarının omzundan bakan mı yoksa profesyoneller topluluğunun üyesi olan bir danışman mı?

- Kendinizi eğitin. Hizmetinizi ve niteliklerinizi iyileştirmenin yollarını sürekli olarak değiştirin.

- Kişisel markanızı yaratın.

- Bir ün yönetimi hizmeti edinin.

- Kendiniz gibi profesyonellerle olan ağınızı genişletin.

- Müşteri için doğru olanı yapın.

- Ününüzü takip edin. Anketler yapın.

- Kısa vadeli kararlardan kaçının.

- Katılımcı olun. İşiniz sadece satışla bitmez. Derneklere, seminerlere ve etkinliklere katılın. 

- Sesli konuşun. Bir şeyler yanlış gidiyorsa, siz doğrusuna örnek teşkil edin. Mesleği temsil ettiğinizin farkında olun.

DİĞER HABER
10 Haziran 2020