"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Gayrimenkul Sektörünün Roger Federer'i Nasıl Olunur?

Dünyanın en çok adı geçen tenisçisi olmak için büyük ölçüde kuvvet, cesaret ve kararlılık gerekiyor. Federer’in başarısına bakıldığında bulunduğu konuma gelmesinde sportif başarısından çok daha fazla parametre olduğunu görebiliyoruz.

Roger Federer’in zirveye çıkarken izlediği yöntemleri emlak piyasasında ki işlerimiz içinde uygulayabiliriz.

Ders 1: Tutarlı Olmak

Federer 2014 yılında yaptığı bir ropörtajda başarısı için “Sürekli maçlara çıkmak, çevikliğimi ve becerilerimi korumama yardımcı oldu.” demiştir. Emlak sektörü içinde tutarlılık aynı şekilde önemlidir. Müşterileriniz sizde sürekli olarak kaliteli bir hizmet, profesyonel yaklaşım, dakik işlemler ve sektörel bilgi sağlamanızı beklerler. Hizmetinizin kalitesindeki süreklilik art arda gelen başarıları tetikler.

Ders 2: Farklı Stratejiler Geliştirmek

Federer’e baktığımızda hem atak hem de savunma yapabilen bir tenisçi olduğunu görebiliyoruz. Bu özelliği turnuvalarda rakiplerine karşı büyük bir avantaj sağlamaktadır.

Benzer bir biçimde emlak piyasasında iş yapan sizler pazarlama girişimlerinizde hem satış hem de alış pozisyonları için taktik geliştirmeniz gerekmektedir. İhale tarzı satışlarda daha atak davranmalısınız, özel satışlarda ise daha temkinli olarak işlemler yapabilirsiniz.

Oyunu ne zaman ve nasıl oynayacağınızı bilirseniz çok geçmeden hedeflediğiniz başarıya ulaşırsınız.

Ders 3: Sakin Olmak

Başarının yanında başarısızlığın olduğunu da unutmayın. Federer her karşılaşmasında sakinliğini koruyarak kazanmaya odaklanmıştır ancak herhangi olumsuz bir durumda asla kontrolünü kaybetmemeyi de çok iyi bilmektedir.

Küçük başarısızlıkların tutumunuzu değiştirmesine izin vermeyin. Asıl noktaya odaklanın; işinizi büyütmek, referans ağınızı oluşturmak, büyük komisyonlar almak gibi. Bu amaçları elde etmek için ayakları yere basan planlar yapın.

Ders 4: Değişime Ayak Uydurmak

Emlak sektörü sürekli değişen bir pazar, hedef kitlenin değişmesi, kredi faizlerinin inip çıkması, yeni yasal düzenlemeler ve yeni pazarlama teknikleri, gelişen teknoloji bu değişimi sürekli tetiklemektedir. Federer’in zamana ve karşısındaki herhangi bir farklı oyuncuya göre kendini ayarlayabilmesi gibi sizin de gelişmelerden haberdar olarak değişimin gerisinde kalmamanız gereklidir.

Ders 5: İyi Bir Hazırlık

Bu Hem Federer hem de diğer başarılı sporcular için başarının olmazsa olmazı. Federer kazandığı her maçı antremanlarda akıttığı tere ve ruhen ve fiziken iyi bir hazırlığa borçlu olduğunu verdiği röportajlarda dile getirmektedir.

Emlak profesyonelleri içinde bu durum Federer'in çalışma sisteminden farksız. İster satıcı, ister alıcı görüşmesi olsun her görüşmeye çok iyi hazırlanmalı ve görüşme iyi bir hazırlığın neticesinde yapılmalıdır. Görüşmede önceden çıkacak problemleri, soruları, itirazları ve alışverişin getirdiği strese bağlı psikolojik değişkenlikleri hazırlık sırasında çok iyi analiz etmeli.

Ders 6: Hedefler

Federer tenis sporuna başlama amacının çok iddialı bir şekilde açıklıyor "Tenis raketini ilk elime aldığım andan itibaren şampiyon olmayı hedefledim. Sabah, akşam günün her saati bu düşünceyle yaşıyordum."

Federer'in büyük resmi daha başlangıçta çizdiğini ve hayalini gerçekleştirmek çok çalışarak başarının geldiğini görüyoruz. Gerçekçi hedefler belirlemek ve bu hedeflere ulaşmak için yaşanacak olumsuzluklara rağmen planlı ve çok çalışmak gerektiğini biz emlak profesyonellerinin iyi anlaması gerekiyor.

Hayatı ve Başarıları

8 Ağustos 1981'de Basel'de doğdu. 6 yaşında tenise başladı. 12 yaşında tercihini yaptı, tamamen tenise odaklandı. 

'Tarihin en iyisi mi?

 • 1998'de Wimbledon Juniors ve Orange Bowl'u kazandı.
 • 17 yaşında ise dünya gençler şampiyonu oldu.
 • Roger Federer, 237'si kesintisiz olmak üzere 302 haftayla dünya sıralamasında en çok zirvede kalan raket.
 • 17 Grand Slam şampiyonluğu var ve bu bir rekor.
 • Grand Slamlerden Avustralya Açık'ı dört, Wimbledon'ı yedi, ABD Açık'ı beş, Fransa Açık'ı da bir kez kazanan Federer'in iki olimpiyat madalyası var. Federer'in kariyerinde kaldırmadığı ve kazanmadığı kupa olmadığınıda ayrıca belirtelim. 

İstanbul Röportajından;

 • Ben her zaman kazanmaya devam edilmesi gerektiğini düşünürüm. Sürekli yüksek motivasyona sahip olmalısınız. Çünkü yenilmek ve duygusal olarak karışık hâle gelmek, başarının önüne geçer.
 • Benim için başarı, katıldığım her turnuvada yarı finale kalmakla sınırlı olamaz. Kupaları kazanmak ve dünyadaki en iyi oyuncuları yenmek gerekiyor.
 • Sadece tenis oynadığım zaman motive ve mutlu olabileceğimi söyleyebilirim.
 • Nadal ve onun seviyesindeki isimlerle karşılaştığımda kendimi daha iyi hissediyorum. Çünkü o zaman, oyunumu sürekli bir düzen içerisinde tutmam gerekiyor.
 • Bence başarının yolu tamamen çok çalışmaktan geçiyor. Çünkü ben öyle yaptım. Fiziksel ve mental olarak zirveye çıkmanın yolu bu. Sadece yetenek yeterli değil. 
 • Ben hobimi(tenis), işim ve hayatım hâline getirmem sayesinde 15-20 yıldır her günün sonunda hayalimi yaşıyor gibiyim.

Federer, kendini şampiyon olmaya adamış, üstün bir performansa sahip örnek alınan bir sporcu. Onu haber olarak gördüğünüz her yerde bir merak ve heyecan uyandıran bir sporcu. Gerçekten başarısını ve kazanma hırsını örnek almak gerekiyor.

DİĞER HABER
02 Mayıs 2016