"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Gayrimenkul Teknolojileri Etkinliği ve Sektörün Geleceği

Teknoloji tüm dünyanın çehresini değiştirirken değişim rüzgarlarının gayrimenkul sektörünü etkilememesi imkansız. Görünen o ki taşınmaz satma ve satın almanın geleceği günümüzün garip, karmaşık ve ihtilafa açık süreçlerini ortadan kaldıracak veri odaklı teknolojik gelişmeler  sayesinde daha hızlı, kolay ve ilgi çekici olacaktır. Ve bu yenilikçi sürecin her safhası iki tarafı da anlayabilen, onların endişelerini gidermeyi ve yatırımlarının potansiyel değerini maksimize etmeyi amaçlayan profesyoneller tarafından yürütülecektir.

5000’i aşkın gayrimenkul danışmanlık ve teknoloji şirketinin sektörün geleceğini tayin etmek için San Francisco’da bir araya geldiği INMAN Gayrimenkul Teknolojileri Etkinliği, hiç kuşkusuz sektörün nereye gittiğini görmek isteyenler için doğru platform.

Otomasyon, yapay zeka, sesli komut, devasa veri işleme algoritmaları ve daha nice yenilikçi teknolojiler sektörün dönüşümünde önemli rol oynaması beklenmektedir. Bu göz korkutan ve anlaşılması güç teknolojiler doğru şekilde ele alındığı takdirde sektörel faaliyetleri ve profesyonellerin iş yükünü son derece hafifletecektir.

INMAN Etkinliği'nin sektörün kendisi, bugünü ve geleceği ile ilgili öğrettiklerini özetlemek gerekirse:

1. Satış Sektöründen Çıkıp Hizmet Sektörüne Gidiyoruz

INMAN CEO’su Brad Inman; gayrimenkul danışmanlığının bir ürün/konut pazarlamaya odaklanmaktan çıkıp giderek müşterilerin yeni bir ev ve buna bağlı yeni bir yaşam tarzı karşısında karşı karşıya kaldıkları zorluklarla başetmelerine destek olmaya odaklandığı bir hizmet sektörüne dönüştüğünü ifade etmektedir.

Danışmanların faaliyetlerindeki asıl amacı yeniden belirlemedeki cesaret, inanç ve meraklarının kaynağı eski yaşadığı yerden ve çevresinden kopmuş insanların yeni hayatlarını inşaa ederken nasıl destek sunabilecekleri olacaktır.

2. Teknolojiyi Kullanan Danışman mı, Teknolojinin Kullandığı Danışman mı?

Keller Williams’ın kurucu CEO’su Gary Keller sektörün danışmanların teknolojiyi mi kullanacağı yoksa teknoloji tarafından mı kullanılacağı konusunda kritik bir kırılma noktasının içinde olduğunu ifade ediyor.

Şu ana kadar sektörde kullanılan ileri teknoloji yatırımlarının genel itibari ile danışmanlardan çok programların bizatihi kendilerini ön plana çıkarttığını, bunu PurpleBricks, OpenDoor ve Redfin projelerinde kolaylıkla görülebileceğini ifade eden Keller; sektörün Google, Facebook ve Amazon gibi kendi program ve teknolojilerini geliştirerek kendisini yeniden finanse edebilen yatırımlarından çok şey öğrenmesi gerektiğini belirtti.

3. Biz Yekpare Bir Sektör Değiliz

Dünya genelinde tahmini olarak her yıl 7 trilyon dolar harcanan gayrimenkul piyasası sadece ABD’de GSMH’nin %17’sini oluşturuyor ve her yıl 62 milyar dolar danışman komisyonu ödeniyor. Sektörümüz kendisi ile birlikte pek çok küçük sektörü de sürekli besleyen bir ana damar gibi görülmedilir.

Ticari yapılardan konutlara, yeni konut yapımından emlak yönetimine, kısa vadeli yönelimlerden emeklilik tercihlerine kadar pek çok alanda endüstri kendisini yeniden üreten bir döngünün içerisindedir ve bu döngünün her parçası o alanın profesyonelleri tarafından daha iyi yapılabilmesi için detaylıca ele alınmaktadır. Ve anlaşılmalıdır ki konut herkes için en kilit varlık ve en önemli ihtiyaçlardan biridir bu sebeple de ekonomik göstergelerde ciddi bozulmalar olsa dahi bu sektör yaşamaya ve yaşatmaya devam edecektir.

Önümüzdeki yıllarda PropTech’e her yıl 200 milyon doların üzerinde yatırım yapılması beklenmektedir. Bu da değişimin asla durmayacağını ve “akıllı para”nın doğru noktaya akmaya devam edeceğini göstermektedir.

4. Teknoloji Her Geçen Gün Daha Zeki Olacak

Yeni nesil teknolojiler bir sonraki sürece sizin yerinize “el atarak” zahmetli ve can sıkıcı işlemleri sizlerden daha hızlı ve daha doğru yapabilmek için özenli çalışmalar ile otomatikleştirilmektedir. Büyük veri dosyaları yapay zeka ve otomasyon ile birlikte ele alınarak yeni bakış açıları geliştiriyor ve bu verileri sentezleyerek dikkat çekici yeni veri setlerini ortaya koyabiliyor. Bireysel müşteri gereksinimlerini öngörmeye dayalı yeni hizmet stratejisi hiç kuşkusuz verileri doğru analiz edebilmekle işlevsel olacaktır.

Danışmanlar için pazar verilerine ulaşabilen, döküman yönetimi ve muhasebe yeteneklerine sahip CRM programları vasıtasıyla ihtiyaçları doğru belirlenmiş sisteme kayıtlı potansiyel alıcıların listelenmesi şeklinde kullanılabilecektir. Elbette bu tarz çığır açıcı değişimler zaman yönetimi konusunda problem yaşayan danışmanları pek çok zahmetli süreçten ve yanlış alıcılara yoğunlaşmaktan kurtarabilecektir.

5. Teknoloji Basitleşecek

Sesli komut sistemi yalnızca gayrimenkul sektöründe değil tüm sektör ve alanlarda hayatımızı radikal ölçüde değiştirebilecek devrimsel bir yenilik. Her görevin dokunmatik ekranlar ile cebelleşmekten çıkıp sesli komut ile verilebilme yeteneği süreçleri hiç kuşkusuz ciddi biçimde kolaylaştıracaktır.

Daha fazla öğrenmeye, araştırmaya ve uzmanlaşmaya gerek kalmaksızın basit sesli komutlar ile teknoloji herkes tarafından kullanılabilir hale geliyor. Sesli komut hayatımızdaki teknolojik karmaşıklıkları ortadan kaldırarak herşeyi çok daha basit ve yalın hale getirecektir.

Dakikada 40 kelime yazabilen ortalama 10 parmak klavye personeli yerine pek çoğumuz dakikada 150 kelimeyi rahatlıkla konuşabilmekteyiz. Bu açıdan yaklaşıldığında pek çok günlük işlemde üç yada dört kata varan hızlı olabileceğiz.

6. Şeffaflık Fiyatları Arttırır

Şayet tek bir sesli komut ile ihtiyacıma uygun konutları ve fiyatlarını listeleyebileceksem neden danışmanlara komisyon ödeyelim ki? Bu tarz bir teknolojinin gayrimenkul danışmanlarının komisyon alma oranını düşüreceğini söyleyebilir miyiz?

Evet, gelecek yalnızca konut satımından gelir uman danışmanlar için pek de iyi geçmeyecektir. Ancak tamirat, tadilat, finans yada taşınma gibi onların yaşam tarzlarındaki radikal değişimler ve konut satın alım sürecindeki zorlukların kolaylaştırılması hususundaki destekleyici hizmetlerin sunulmasına dayanan iş modeli ile alınan komisyonlar bugünden çok daha iyi bir noktada olacaktır.

Vija Group’un kurucu CEO’su Vija Williams; müşterilerine bir hizmet listesi sunabildiğinde komisyonlarını daha yüksek tutabildiğini ifade etmiştir.

7. Sırtımızı Teknolojiye Değil Psikolojiye Yaslıyacağız

Gayrimenkul teknolojileri yorumcusu Mike DelPrete katıldığı INMAN zirvesinde insan davranışlarının daima teknolojiye baskın çıktığını ifade ederken sanırım bu hakikate işaret ediyordu. Gayrimenkul sektörüne ne denli teknolojik yenilikler getirilse de daima satın almak kesinlikle duygusal bir süreç ve bu kadar küçük değişkenlere rağmen bu denli yüksek fiyatların ödendiği başka bir sektörün olmaması insanların hayatlarındaki en önemli satın alımları için deneyimli bir yardım elini reddedilmez hale getiriyor.

DelPrete; teknolojinin danışmanları alt edemeyeceğini çünkü insanların daima güvenebilecekleri bir danışmanın fikir ve desteğine ihtiyaç duyacağını ifade etmektedir.

Danışmanların karşı karşıya kaldığı asıl zorluk teknolojik yenilikler ile yükselen Yeni Dünya’da müşterilerine nasıl daha çeşitli ve daha güçlü destek listesi sunabilecekleri ile ilgili mağlup edemedikleri isteksizlik ve üşengeçlikleridir.

DİĞER HABER
13 Şubat 2019