Mail listemize abone oldunuz mu?
Gayrimenkul Teknolojisi Geliştiricilerine Tavsiyelerimiz

Gelişen teknoloji ile emlak sektörünü bütünleşik olarak ele alan bakış açımızı yansıtan makalelerimizi okuyan takipçilerimizden bu alanda daha fazla tavsiye vermemiz isteniyor. Tabi ki emlakbroker.com ekibi olarak böyle bir talebin karşılanması için bize danışılmasından son derece memnunuz ve bu talebi karşılamak için elimizden geleni yapıyoruz.

Şu an okumakta olduğunuz makale de bu talebin karşılanması adına hazırlandı. Bildiğiniz gibi gayrimenkul sektöründe ilerlemiş ülkelerde her gün farklı girişimler ortaya çıkıyor. Bu tür girişimlerin ortaya çıkması, her ne kadar emlak danışmanlarına olan ihtiyacın azalmasına neden olduğu yönünde bir fikri ortaya çıkarsa da, bu durumu fırsata çevirmesini bilen çoğu emlak danışmanının bu tarz gelişmelerden kârlı çıkacağı da ortadadır.

Peki, emlak sektöründeki teknolojik girişimler üretmeyi hedefleyen ve bunun için hazırlanan profesyoneller nelere dikkat etmeli? Bu konuda bir adım atarak emlak teknolojisi girişimi için proje üretmek isteyen yenilikçi zihniyetlere, bu sorunun cevabını bulmalarında yardımcı olacak bir dizi tavsiyede bulunacağız.

Piyasayı ve Pazarları Tanımak

Başarılı bir emlak teknolojisi girişimi için emlak piyasasını ve içerisindeki irili ufaklı farklı pazarları tanımak önemlidir. Bir girişim ürettiğiniz zaman bunu pazarlayacağınız alanın boyutu ve etki alanı önem kazanır. Kurumsal yatırımcıları mı orta ölçekli pazarları mı ulusal çaplı büyük şirketleri mi yoksa küçük işletmeleri mi hedefliyorsunuz?

Özellikle Türkiye’deki genel emlak piyasasını ve emlak şirket yöneticilerinin sektöre bakış açılarını düşündüğümüz zaman, uzmanlaşma konusunda adım atmaya pek cesaret gösterilemediğini ve ekip halinde çalışmaların nadir olduğunu görürüz. Oysa bir emlak teknolojisi girişimi hazırlarken, başarıya ulaşabilmek için büyük düşünmek gerekir. Butik danışmanlara değil, ulusal çaplı broker olarak tam servis veren şirketler hedeflenmesi daha mantıklı olabilir.

Ancak şu gerçeği de unutmamak lâzım. Daha büyük pazarlara yönelik hazırlanan yazılım çözümleri, küçük işletmelerde işe yaramazsa, girişimin etki alanı belli bir seviyede kalacaktır.

Ücretsiz Veriler

Bir girişim yapmak istendiğinde, girişimin yapılacağı konuya dair verilere ulaşmak son derece kritik bir öneme sahiptir. İstatistikler, grafikler, yüzdeler, araştırmalar ve daha pek çok veriyi incelemeniz gerekir. Çoğu girişimci bu verilere ulaşmak için araştırma ve istatistik firmaları ile çalışır. Ancak biz, veriye doğrudan ulaşmaya çalışmanın daha sağlıklı olduğuna inanıyoruz.

Örneğin otomatik yazılımları, API ve algoritmalar ile ulaşılan verileri düşünün. Akıllı bina sistemleri, konum hizmetleri ve yerel siteler gibi gelişen veri kaynaklarına bakın. Tüm bunları kullanmaya başladığınızda, ücretsiz verilerin ücretli verilerden daha kapsamlı ve ayrıntılı sonuç verdiğini göreceksiniz.

Eksik Olan İletişimi Sağlamak

Genç yaşlarını çoktan geçen danışmanlar, iş yaparken e-posta, telefon ve yerel ağ kullanma fikirlerinden son derece ürkerler. Faks teknolojisini ise söylememize bile gerek yok. Faks kullanmak sadece genç ve yaşlı emlak temsilcilerini değil tüm temsilcileri ürkütür. Fakat genel olarak nesiller arasında gerçekten bir farklılık söz konusu.

Emlak girişiminde bulunmadan önce nesiller arasındaki bu farklılığın gözden kaçırılması, yapacağınız en son şey olmalıdır. Şimdiye kadar gayrimenkul girişimcileri, hep dosya depolama ve etkileyici grafikler içeren bağımsız bir portal olarak çalıştılar ve iletişim faktörünü göz ardı ettiler.

Bu tarz geleneksel bağımsız portallarda olduğu gibi düşünmeyi bırakın. Slack gibi iletişim platformlarını düşünün. İletişim kurmaya ve işbirliği yapmaya teşvik eden Slack gibi girişimler, size bir örnek olmalıdır. Tekerleği yeniden icat etmenize gerek yok. Var olan girişim projelerinden yola çıkarak ve mevcut eksikliği gidererek fark yaratabilirsiniz.

Talep ve İhtiyaç Yaratmak

Uzun zamandır gayrimenkul girişimcilerinin düştüğü bir yanlış var. Hep gayrimenkul danışmanlığı ve emlak işletmeciliği alanında tek tip çalışmalar üzerine duruldu. Muhtemelen bunun sebebi, eski zamanların ardında kalan yaşlı insanların dünyanın geldiği son noktadaki gelişmeleri takip edemeyeceğini düşündükleri için bu açıdan baktılar. Ancak durum tam tersini gösteriyor. Kısacası geliştiriciler, değişimin aşağıdan gelmesi gerektiğini düşünerek tuzağa düşüyorlar.

Emlak firmaları eğer talep ederlerse istediklerini almasını bilirler. Ancak siz, ortada bir talep yokken, o talebi ortaya çıkarmakla ve sonra bu talebi karşılayacak girişimi üretmekle mesulsünüz. Dolayısıyla emlak ofislerinin nasıl çalıştıkları ile ilgili kendilerine danışmanlık yapmakta olan emlak danışmanlık kuruluşlarına yönelik bir girişimde hangi ihtiyaçların karşılanması gerektiğini bilmeniz gerekir.

DİĞER HABER
26 Mart 2018