"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Gayrimenkul Teknolojisinde Gelecekteki Büyük Trendler Neler?

Imprev araştırma şirketi, ABD ‘de iki yılda bir yaptığı "Lider Düşünce  Anketi" ile gayrimenkul liderlerinin kaynaklarını gelecekte nereye yatırmayı planladıklarını araştırıyor.

• Mobil uygulamalar ve sosyal medya, gayrimenkul profesyonelleri için önemli satış noktaları olmaya devam edecek; katılımcılar gayrimenkul portalları ve arama ağı reklamlarının daha az önemli olduğunu düşünüyor.

• Ankete katılanlar, tahmini analitik ve büyük verilere yatırım yapmayı planlıyor; Daha azı yapay zekaya veya sanal gerçeklik platformlarına yatırım yapmayı düşünüyor.

Mobil uygulamalar hala çok çekici ve pazarlama otomasyonu halen artıyor. Ancak gayrimenkul profesyonelleri, sanal gerçekliğin veya yapay zekanın gelişmekte olan teknolojisinin geleceği konusuna temkinli yaklaşıyor.

Bunlar, Imprev'in iki yılda bir "emlak sektöründeki üst düzey yöneticilerin en çok  karşılaştığı önemli zorluklar" konusunda yürüttüğü Düşünce Lider Anketi'nden elde edilen bulguların bir kısmı.

Imprev’in CEO'su Renwick Congdon, çalışmanın giriş bölümünde gayrimenkul liderlerinin yeni teknolojiye yatırım yapmaya çalıştıklarında finansal riskten korunmaya başlamış olduğunu belirtti.

Congdon, “Liderler, bugünkü sıcak teknolojilerin görmeleri gereken yatırım getirisini gerçekten sağlayacakları konusunda net bir düşünceye sahip değil. Çoğu, 'bir sonraki yenilikten' bir adım geride durmayı ve büyümenin potansiyeline sahip olan fırsatları araştırmayı planlıyor." dedi.

Yapay zeka, artırılmış gerçeklik ve giyilebilir teknolojiler emlak endüstrisinde geleceğin trendleri.

Peki yeni trendler ne olacak? Hangi alışkanlıklar unutulacak?

Ankete katılanların neredeyse yarısı mobil uygulamaların beş yıl sonra önemli bir iletişim kanalı olacağı, diğer yarısıysa sosyal medya ve videoların reklam açısından taşıdığı önem konusunda aynı fikre sahip.

  • Ağ arama reklamcılığı ve gayrimenkul portalları daha az coşku yakaladı. Katılımcıların yüzde 24'ü Google Arama Ağı Reklamlarının veya diğer arama ağı reklamlarının önümüzdeki beş yılın en önemli reklamlarından biri olacağını düşünüyor. Katılımcıların sadece yüzde 20'si gayrimenkul portallarının beş yılın en önemli trendi olacağını düşünüyor.

  • Ankete katılan katılımcılara göre basılı ve görüntülü reklamcılığın geleceği belirsiz.

  • Imprev ayrıca katılımcılara, “ortaya çıkan teknoloji önümüzdeki beş yıl içinde işlerine yarayacak mı?” ve “yakın gelecekte farklı teknolojilere yatırım yapacaklar mı?” diye sordu. Analitik tahmine ve büyük verilere yatırım yapmayı planlayanların sayısı, yapay zekaya veya sanal gerçeklik platformlarına yatırım yapmayı düşünenlerden daha fazla.

1-30 Haziran 2017 tarihleri ​​arasında yapılan ankete geçen yıl ABD konut gayrimenkul işlemlerinin yarıdan fazlasından sorumlu olan komisyoncuları temsil eden yaklaşık 2000 gayrimenkul danışmanı katıldı.

Emlak liderlerinin geleceğe baktıklarında çok pragmatik davrandıklarını söyleyen Renwick Congdon, "Yalnızca teknolojiye yatırım yaparak yatırım getirisini artırabileceklerini düşünüyorlar. Bunun gerçekleşmesi için kanıtlanmış bir pazarlama altyapısına ihtiyaç duyacaklar.” diye konuştu.

Geleceğin emlak teknolojileri konusunda yeni trendler neler olacak? Bu konu hakkındaki yorumlarınızı ve görüşlerinizi bizimle paylaşın.

 

DİĞER HABER
10 Ağustos 2017