"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Gayrimenkul ve Büyük Veri: Cennette yapılan bir eşleşme mi?

Büyük veri ile iş dünyasının belirli alanları arasında korelasyon kurmak kolaydır. Örneğin, bir teknoloji şirketinin büyük verilerden yararlanması veya bir yazılım şirketinin bunu son teknoloji bir SaaS teklifi geliştirmek için kullanması mantıklıdır. Ancak gayrimenkulde büyük verinin gerçekten masada yeri var mı? Sektörün içindekiler evet diyebilir - kesinlikle öyle!

Gayrimenkulde Büyük Verinin Rolü

Son 10 yılda, büyük veri gayrimenkul sektöründe giderek daha önemli bir rol oynadı. Bu etkilerin bazıları açıkça görülebilirken, diğerleri radarın altında uçuyor. Bu etkileşimlerden bazılarına ve sektördekiler için ne anlama geldiklerine daha yakından bakalım:

1. Daha Akıllı Karar Verme

“Her girişimde olduğu gibi, konut piyasasının doğasında bulunan bazı riskler var. Bu riskleri azaltabilmek ve çeşitli piyasa trendlerini yönlendirebilmek, kâr elde etmek için çok önemli. Gayrimenkul analitiğinin devreye girdiği yer burasıdır. Aslında, gayrimenkul verilerinin kullanımı içgüdüsel kararları tamamen metrik odaklı uygulamalarla değiştirmiştir. Yatırımcılar artık belirsiz ve denenmemiş stratejiler yerine verilere dayalı kararlar alabiliyorlar.

Büyük veri, yapay zeka ve tahmine dayalı analitiklerin birleşimi, mülkleri aramayı ve karlı olma şansı en yüksek olanlara odaklanmayı çok daha kolay hale getirir. Hiçbir şey olmasa bile, yatırımcıların yüksek riskli olarak kabul edilen mülkleri ortadan kaldırmasına izin verir.

2. Kiracı Seçimini İyileştirir

Kiralık emlak yatırımcıları için doğru kiracıları seçmek, kârlı, uzun vadeli bir yatırım ile nakit akışı sağlayan ve baş ağrısına neden olan bir mülk arasındaki fark anlamına gelir.

Kiracıları sizin adınıza taramak için bir mülk yönetim hizmeti kiralamanın yanı sıra, olası en iyi adaylara odaklanmanıza yardımcı olması için büyük verileri de kullanabilirsiniz. Seçeneklerden biri, kiracının iyi bir kiracı olma olasılığını belirlemenize yardımcı olmak için büyük verilere ve gerçek zamanlı içgörülere dayanan tahmine dayalı emlak veri analitiğidir.

Makro bir perspektiften bakıldığında, belirli analitik araçlar, yatırımcıların önümüzdeki yıllarda kimlerin kiracı olacağını belirlemelerine yardımcı olabilir. Kiracı havuzu iki yıl veya beş yıl sonra nasıl görünecek? Ve bu bilgilere dayanarak, hangi tür kiracıyı hedeflemelisiniz?

3. Verileri Birleştirin

Büyük verilerle ilgili en büyük sorunlardan biri, çok fazla veri kaynağının olmasıdır. Dikkatli olmazsanız, her şeye kafa yormak kolaydır. Ve ironik bir şekilde, çok fazla veri, çok az veri kadar yararsızdır. Ancak gelişmiş analitik ve makine öğrenimi algoritmaları sayesinde, doğru veri kaynaklarını bir araya getirmek ve en farklı bilgi kaynaklarını bile yorumlamak kolaydır.

Örneğin, proje geliştirme için bölgelere ayrılmış az kullanılmış parselleri belirlemek isteyen bir geliştiriciyseniz, imar tabanlı harita uygulamalarını kullanarak önceki işlemlerden veri alabilirsiniz. Ancak tek başına, bu veritabanları size potansiyel hakkında pek bir şey söylemez. 

Gelişmiş analitik, odak alanlarını hızlı bir şekilde belirleyebilir ve ardından belirli bir bölgenin potansiyelini öngörücü bir mercekle değerlendirebilir. Böylece bir geliştirici, arazi kullanım verileri ve pazar tahminleriyle eşleştirilen hiper yerel topluluk verilerine hızlı bir şekilde erişebilir ve geliştirme için en uygun mahalleleri ve bina türlerini seçebilir.

Tüm bu bulgulara dayanarak, geliştirici, değeri daha da artırmak için zamanlamayı, mülk türlerini ve hatta fiyat segmentasyonunu optimize edebilir.

4. Otomatik Değerleme Hesaplamaları

Emlak web sitelerinin bir mülkün değerini bu kadar doğrulukla nasıl tahmin edebildiğini hiç merak ettiniz mi? Otomatik Değerleme Modelleri. Dünyadaki her büyük emlak şirketinin kullandığı bu platformlar (ODM), basketbol sahası rakamları ve ev değerleme tahminleri oluşturmak için milyonlarca listeden veri çekiyor. Bu bilgilere dayanarak, yatırımcılar olumlu bir yatırım getirisi sağlama olasılığı daha yüksek olan daha akıllı teklifler yapabilir.

ODM'ler, bir emlakçının fiyatlandırma konusunda doğru bir tahminde bulunması için yeterli yakın tarihli işlemin olmadığı durumlarda özellikle yararlıdır. Birisi belirli bir pazarda bir düzine farklı mülke bakarsa - muhtemelen kırsal bir pazar - ve yakın zamanda satılmış bir geçmişi yoksa, ODM değeri anlamak için harika bir başlangıç ​​noktası sağlar. ODM, belki bir yatırımcıyı belirli bir teklif fiyatına yönlendirmeyebilir, ancak en azından parametreleri belirler. (Ve satıcının köşesinde benzer bir araç yoksa, kendilerini önemli bir dezavantajda bulabilirler - potansiyel olarak masada para bırakabilirler.)

Rekabet Avantajı Olarak Büyük Veri

Büyük veri, gayrimenkul yatırımının temellerini değiştirmez. Bununla birlikte, erişim, kârlılık ve fırsat gibi şeyleri artırır. Emlak sektöründe Büyük Veriyi kaynak olarak kullananlar, önümüzdeki yıllarda daha fazla kazananlar arasında yer alacaktır.

DİĞER HABER
29 Haziran 2022