"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Gayrimenkul Yatırımcıları Pazar Analizi İçin Yapay Zekayı Nasıl Kullanabilir?

Günümüzde yapay zeka (AI) ve makine öğreniminden (ML) yararlanmadan hiçbir iş tamamlanmış sayılmaz. Yeni kurulan şirketlerden köklü markalara kadar birçok şirket yapay zekayı iş modellerine dahil etmeye başladı bile.

AI, verimli mülk arama, kaliteli müşteri adayı oluşturma ve yardımcı işlemler veya bankacılık yoluyla ev satın almanın geleceğini şekillendiriyor. AI, alıcıların mükemmel evi bulmasına yardımcı olurken, emlak yatırımcıları da AI'yı kendi avantajlarına kullanma ivmesini kazanıyor.

Teknoloji gelişmeye devam ediyor ve bu da gayrimenkul yöneticileri arasında teknolojilerin başarılı bir şekilde uygulanması konusunda endişeler yaratıyor. Özellikle Franchise emlak şirketlerinin bu konuda yetersiz kaldığını söyleyebiliriz.

Kurumsal bir müşteri hizmetleri şirketinin yayınladığı anket sonuçlarına göre, emlak yöneticilerinin %39'unun şimdiden rakiplerinin gerisinde kaldığını ve %34'ünün teknolojiye ayak uydurmanın zor olduğu ortaya çıkıyor.

Bu gelişmeler ışığında gayrimenkul yatırımcıları, yapay zekanın (AI) ve gayrimenkul işinin şeklini nasıl değiştirdiğinin farkında olmalıdır.

Gayrimenkul yatırımcıları yapay zekayı nasıl kullanıyor?

Gayrimenkul, diğer tüm sektörler gibidir: Çağın zirvesinde kalmak için teknolojiyle birlikte gelişir. Ticaret hacminin inanılmaz boyutlara ulaştığı 21. yüzyıla nasıl iş dünyası deniyorsa, şirketler de günümüzde iş akışlarında yapay zeka ve makine öğrenimi uygulamalarını uygulamaya başlıyor.

'Piyasa Uyarlamaları: Gayrimenkul Sektöründe Yeni Büyüme Fırsatlarını En Üst Düzeye Çıkarma' başlıklı bir rapor, gayrimenkul yöneticilerinin teknolojinin yatırımcılar dünyasında yaygın kullanımının altını çizdiğini ve katılımcıların %66'sının teknolojinin yatırım performansı üzerinde dönüştürücü bir etkiye sahip olacağını ortaya koydu. Önümüzdeki beş yıl içinde emlak fonu yönetimi, endüstrisi üzerindeki en büyük etkinin Yapay Zeka (AI) kullanımıyla olacağına inanıyor. Bu çalışmaya katılanların %77'si dönüşümsel etki konusunda hemfikir olurken, şaşırtıcı bir şekilde %83'ü en fazla faydanın AI'dan geleceğini söylüyor.

Hazırladığımız konu başlıkları, emlak piyasası analizinde yapay zeka ile ilgili bir çalışmaya dayanarak, gayrimenkul yatırımcılarının yapay zekayı kendi çıkarları için nasıl kullanabileceğine dair örnekler sunuyor.

Piyasa Tahminleri

Yapay zeka, ekonomik piyasadaki kalıpları tahmin etmek ve tanımlamak için bir araç olarak kullanılıyor. Başarılı bir yatırım stratejisi oluşturmak için, bir emlak yatırımcısı, piyasa türbülansını ve hızlı değişiklikleri erkenden fark edebilmelidir. Dengesiz bir piyasada gayrimenkul alım satımlarının kapanma işlemleri daha uzun sürebileceğinden ve rutin portföy ayarlamaları önemli miktarda zaman gerektirebileceğinden, değişen piyasa koşullarını anlamak çok önemlidir.

Veri analizi

Yapay zeka ve makine öğrenimi, gayrimenkul işlemlerini, verilerini ve diğer bilgileri birçok profesyonel insandan daha hızlı ve doğru bir şekilde işleyebilir ve analiz edebilir. Yapay zeka, makine öğrenimi ve diğer teknolojilerle, pazarı daha iyi anlamak için küresel faktörlerin analizini, bireysel mülkiyet özelliklerini ve müşteri deneyimini birleştirmek mümkündür.

Yapılan bir araştırmaya göre, birçok ticari gayrimenkul şirketi, zamanlarının yüzde 15 ila 25'ini verileri yönetmek ve düzenlemek için harcıyor ve bu da yılda iki ila üç aya eşit bir süreye denk geliyor - daha üretken görevlere harcanabilecek zaman heba oluyor.

Geribildirim Toplama

Gayrimenkul piyasalarının heterojen yapısı nedeniyle, bir şehirdeki belirli bir bölge veya hatta belirli bir mahalle ile ilgili müşteri beklentilerini ve deneyimlerini analiz etmek önemli olabilir.

İş ortamlarındaki hızlı değişiklikler, piyasanın nabzını tutmaya çalışan anket çalışmaları gibi standart yaklaşımları yetersiz kılabilir; ayrıca, anketlerin geliştirilmesi zaman alıcı ve maliyetli olabilir.

Makine öğrenimi ve yapay zeka, müşteri deneyimini değerlendirmek için sosyal ağ gönderileri, yerel haber akışları ve hatta anonim hareket istatistikleri gibi dolaylı bilgileri işleyebilir.

Son düşünceler

Gayrimenkul operasyonlarında ve yatırımlarında hali hazırda yapay zekadan yararlanan pek çok şirketle birlikte, gelecekte bu gelişen pazara uyum sağlamak isteyen şirketler için ortaya çıkan büyük fırsatlar açıkça olgunlaşmış durumda.

Yapay Zeka dünyasında her gün gerçekleşen yeni gelişmelerle birlikte, yatırımcılar, yapay zekanın sahip olduğu ve gayrimenkul işinin şeklini yeniden şekillendirmeye devam edeceği gibi konularda güncel kalmayı düşünmeli ve yapay zekaya dayalı veriler üreten emlak girişimlerinden yararlanmalıdır.

DİĞER HABER
09 Mayıs 2022