"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Gayrimenkul Yatırımcılarının Vazgeçilmezi Olmanız İçin Bu Yetenekleri Edinmelisiniz

Gayrimenkul profesyonellerinin müşteri ayaklarından birisi de muhakkak emlak sektörüne yatırım yapmayı düşünenlerdir. Onların bütçelerine ve hayallerine uygun olan emlak yatırım seçeneklerini bulmanız ve memnun olmalarını sağlamanız, uzun vadede size devamlı müşteriler kazandırabilir.

Ancak yatırım amacıyla emlak alım satımı yapmak isteyenlere hizmet verirken biraz daha farklı düşünmeniz ve farklı hazırlanmanız gerekir. Çünkü yaşamak için ev alan müşteri ile yatırım yapmak için ev alan müşterinin beklentileri arasında bir takım farklılıklar vardır. Dolayısıyla emlak yatırımcılarını hedefleyen bir niş pazarlamanız varsa, aşağıda sizler için bahsettiğimiz yetenekleri geliştirmenizi öneririz.

Bölgeyi Tanımak

Tabi ki bir emlak danışmanı veya firması için bölgeleri tanımak olmazsa olmaz özelliklerden biridir. Ancak gerçek şu ki gayrimenkul yatırımcılarının ilgi alanına giren çevrenin nitelikleri ile geleneksel gayrimenkul alıcı ve satıcılarının ilgi alanına giren çevrenin nitelikleri arasında farklılıklar vardır.

Yatırımcılar, gayrimenkullerin değerlerini belirlemek için karşılaştırılabilir listelere çok önem verirler. Yerel alıcı bölgelerindeki stilistik seçimler ile daha fazla ilgilenirler. Buna ek olarak yatırımcılar, bölgedeki mülkleri karşılaştırmak için ve bölge piyasası hakkında bilgi almak için de ortalama bir zaman harcamayı kendilerine dert etmezler.

Bu nedenle eğer bölgeye dair size yönelttikleri sorulara güvenilir ve mantıklı cevaplar verebilirseniz, onların yatırım planlarına büyük bir değer katarak gönüllerini fethedebilirsiniz. Bu tarz cevaplar ile müşterinizi etkilemek istiyorsanız, yatırım yapılabilecek bölgeler hakkında kendinizi geliştirmeniz gerekir. Aşağıda bölgenizle ilgili hazırladığımız kısa sorularla(bu sorular çoğaltılabilir) beyin jimnastiği yapabilirsiniz.

 • Değer artış oranları yıllık?
 • Bölge kaçıncı deprem kuşağında?
 • En pahalı satışın gerçekleştiği(listelendiği) gayrimenkul hangisi?
 • Okul ve öğrenci sayısı?
 • Ticaret odalarına bağlı esnaf ve şirket sayıları? Meslek türleri?
 • Yerleşik yaşayan yabancı sayısı? Ve edindikleri gayrimenkuller?
 • Bölgenin değer kazanmasını sağlayacak geleceğe yönelik devlet yatırımları neler?
 • Bu bölgeye neden yatırım yapılmalı?
 • Belediye bütçesi nüfusa oranla yeterli mi?
 • Temel altyapı sorunları çözüldü mü?
 • Son nüfus sayımında yaşanan değişiklikler neye bağlı?
Michael Burry gibi bir yatırım danışmanıyla kim çalışmak istemez. Yatırım Danışmanı dediğin biraz eğlenceli olmalı. Amerikan ekonomisine bahse girecek kadar da cesur olmalı. Burnu iyi koku almalı. :) Büyük Açık filmini seyretmeyenler mutlaka izlemeli…

Güvenilir Bir Ekiple Çalışmak

Her gayrimenkul firması, müşterinin ihtiyaç duyduğunda kaynak olarak doğrudan kendisine ulaşmasından hoşnutluk duyar. Ancak yatırımcıların ihtiyaç duyduğunda doğrudan size gelebilmesi için bazı ek özellikleri bünyenizde barındırıyor olmanız gerekir. Hatta bunun için bir ekip oluşturmanız daha iyi olacaktır.

Örneğin ekibinizde bir müteahhit, bir avukat, bir değerleme uzmanı ve bir kredi sağlayıcısının mutlaka bulunması gerekir. Yatırımcı olan müşteriler ile çalışmak, çoğu zaman bu gibi kişilere başvurmanıza neden olur. Bu gibi durumlarda müşteriler karşısında ne yapacağınızı bilemez durumda olmak yerine, kendi ekibiniz ile göz kamaştırabilir ve güven tazeleyebilirsiniz.

İlgili : BÜYÜK AÇIK: AZ ÖNCE AMERİKAN EKONOMİSİNE KARŞI BAHSE GİRDİN

Anlaşmayı Masaya Taşımak

Yatırımcı müşterilerinizin kalbini en kolay şekilde fethedebilmek, onların cüzdanlarından geçer. Daha açık bir ifadeyle, eğer onların zenginliklerini oluşturmalarında yardımcı olabilirseniz, onların dünyadaki en iyi arkadaşları oluverirsiniz.

Yeni emlak yatırımcılarının en çok endişe duyduğu şey, en kârlı anlaşmayı bulabilmek için yeteri kadar arama çabası gösterip gösteremeyecek olmalarıdır. Çünkü çoğu yatırımcının, bu koşturmacaya ayak uyduracak zamanları yoktur. Pek çoğu tam zamanlı çalışır ve tüm zamanlarını işlerine verirler.

Öte taraftan bir yatırım danışmanı olarak siz zamanın para anlamına geldiğini bilirsiniz. Eğer yatırımcı müşterilerinize, en iyi yatırım seçeneğini bulmak için en detaylı araştırmayı yapacağınıza ve onlara en yüksek kazancı sağlayacak mülkü getireceğinize dair güven verirseniz, o yatırımcının sizinle çalışması çok yüksek ihtimaldir.

"Para Asla Uyumaz"... Sorumsuzluğun bittiği yer.

Bir Numaralı Kural: Kaybettirmeden Kazandırmanın Yollarını Bilmek

Yatırımcı müşteriniz, bir anlaşmayı kaybetme riski ya da hızlı bir şekilde yatırım yapılacak mülkü kazanma anlamında size inanmak ister. Çünkü yatırım bölgelerindeki mülkler çok hızlı bir şekilde değişiklik gösterebilir ve müşteriler sizin bu tarz mülkleri kapmak için yeterli yetkinliğe sahip olup olmadığınızı bilmek ister.

Bir numaralı kural her zaman için geçerlidir: Kaybettirmeyeceksiniz!

Sonuç olarak emlak yatırımcıları, gayrimenkul sektöründeki özel müşteri tiplerinden biridir. Eğer kendinizi bilginin güvenilir bir kaynağı haline getirirseniz, yerel ağınızı genişletirseniz ve onların daha kârlı yatırımlar yapmasına olanak verirseniz, bu tarz müşterilerin kalbini kazanabilirsiniz. Ve yatırımcı tipindeki müşteriler ile çalışırsanız, her zaman için uzun vadeli işler yaparsınız.

DİĞER HABER
09 Ağustos 2021