"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Gayrimenkulde Başarının Üç Sütunu

Başarılı bir emlakçı olmak için gerekenleri parçalara ayırırsak, her beceri şu üç ana sütundan oluşur:

  • Gayrimenkul becerileri
  • İnsan becerileri
  • İş becerileri

Ana sütunların her birini kısaca gözden geçirelim:

Gayrimenkul Becerileri

Bu beceriler, fiyatlandırma, bir mülkün gelecekteki yeniden satış değerini hangi önemli faktörlerin etkileyebileceği ve gayrimenkule özel yazılım ve sözleşmelerinizi nasıl etkin bir şekilde kullanacağınız gibi teknik şeylerdir.

Fiyatlandırma sanatı ve biliminin yanı sıra, gayrimenkul becerileri öğrenmesi en kolay üç geniş kategoriden biridir. 

Fiyatlandırma becerileri göründüğü kadar zor değildir. 

How to Sell Your Parents' House With Your Siblings

İnsan becerileri

Konu insan becerileri olduğunda birçok emlakçının kendilerini uzman olarak gördüğünü fark ediyoruz. Daha sonra, bu konuyu derinlemesine incelediklerinde ve uyguladıklarında ne kadar az şey bildiklerini keşfettiklerinde ise şok olurlar.

Emlakçılar genellikle arkadaş canlısıdır. Diğer mesleklere oranla, arkadaş canlısı olmak bu meslekte kesinlikle avantajlıdır. Bununla birlikte, farkında olmadan, daha içe dönük, daha yavaş tempolu veya analitik olan kişilerde genellikle o kadar etkili değildirler. 

Birçok emlakçı, müşterilerinin iletişim stilini yansıtma becerisini geliştirmiştir, ancak bu yetkinlik, bu konuyu anlamanın yalnızca temel seviyesidir. İnsan ilişikilerinde etkili olmak için, farklı kişilik tiplerini gerçekten neyin motive ettiğini dair daha derin bir anlayışa ihtiyacınız var.

How to deal with tricks real estate brokers play - BusinessToday

İş becerileri

Ne kadar organizesiniz? Sağlam sistemleriniz ve prosedürleriniz var mı? Ajandanızı kontrol etme ve işlerinizi halletme konusunda iyi misiniz? Güçlü sunum becerileriniz var mı? 

Bunların hepsi iş becerileridir ve bunların bazılarında veya hepsinde harika değilseniz, yalnız değilsiniz. İş becerileri, tartışmasız en çok ihmal edilen ve bizce, gayrimenkulde başarının üç temel direğinden en önemlisidir.

Çoğumuz emlak dünyasını ve insanları sevdiğimiz için emlakçı oluyoruz. Bu, ilk iki sütunu kapsıyor. Ancak bir emlakçı olmak, beğenin ya da beğenmeyin, siz bir yer gösteren değil bir iş insanısınız ve iş becerilerine herkesten daha fazla ihtiyacınız var.

İşin ironik yanı, iş becerilerinin öğrenilmesinin kolay olması ve hayatınızı çok daha keyifli ve üretken kılarak en büyük etkiye sahip olmalarıdır.

Real Estate Agents: Protecting Your Commission

Becerileri Birleştirmek

Üçüncü sütunda değil de iki sütunda son derece yetkin olmak, paten yapamayan inanılmaz sopa taşıma ve atış becerilerine sahip bir hokey oyuncusu olmaya benzer. Üzgünüz, ama bu sen isen, ilk izlenim, asla büyük liglerde yapamayacaksın. Asla büyük işler sana gelmeyecek!

Bunu gerçekten profesyonel bir emlakçı olarak yapmak istiyorsanız, başarının üç sütunundan öğreneceğiniz son derece rafine becerilere ihtiyacınız var.

Peki, bu yönlerinizi nasıl iyileştirebilirsiniz?

Tüm başarılı insanlar, ister okumak, ister sesli kitap dinlemek, ders almak veya bir fikir grubuna katılmak anlamına gelsin, kendilerini geliştirmek için zaman ayırırlar. 

Üç sütundan birini veya tümünü geliştirmek için ilham alıyorsanız, şu anda kendinizi geliştirmek için takviminizde haftalık bir saatlik yinelenen bir kendinizi geliştirme planlamanızı öneririz. Kendinize haftada bir saat randevu verin, asla ertelemeyin!

İlk randevunuzda ne yapacağınız konusunda endişelenmeyin. Kendinizi kariyer gelişiminize adadığınızda (randevuyu planlayarak), beyninizin arka planda nasıl çalışmaya başladığına ve fikirler üretmeye nasıl başladığına şaşıracaksınız. Zamanı geldiğinde, henüz hiçbir şey düşünmediyseniz, emlakbroker.com kariyer kategorisinde sizin için hazırladığımız faydalı içerikleri okuyun.

Kendinizle gerçekleştireceğiniz bu seans, zayıf yönlerinizi belirlemek için harika bir ilk adımdır. Şu andan itibaren bir yıl içinde (52 hafta sonra), ne kadar ilerlediğinize şaşıracaksınız. Her seferinde bir adım atın, planlayın, üzerinde çalışın. Bu çabalarınızın karşılığında uzmanlık bölgenizde akla gelen ilk isim siz olacaksınız.

Gayrimenkulde büyük bir başarı elde etmek istiyorsanız, 'yeterince iyi'yi kabul etmeyi bırakın.

“Yapabileceğiniz en iyi yatırım, kendinize yaptığınız yatırımdır… Ne kadar çok öğrenirseniz, o kadar çok kazanırsınız.” Warren Buffet

DİĞER HABER
10 Ocak 2022