“Herkes aynı şeyi düşünüyorsa hiç kimse yeterince düşünmüyor demektir.” Walter Lippmann
Gayrimenkulde Teknolojik Bozulma: Yatırımcıların Alması Gereken Dört Ders

Diğer birçok sektöre benzer şekilde, gayrimenkul, son birkaç on yılda teknolojik gelişmeler tarafından büyük ölçüde kesintiye uğradı. Her zaman olduğu gibi, bu çok rekabetçi işte, teknolojinin hızla benimsenmesi artık tamamen siyah beyaz değil.

Proptech, endüstriye hem kazananlar hem de kaybedenler getirdi ve yeni yatırımcılar bu alanda daha fazla deneyime sahip olanlara karşı bir miktar ayakta dururken, büyük, başarılı yatırımcılar genellikle yeni başlayanlara karşı kaybettiklerini düşünüyor.

Gayrimenkullere yatırım yapmayı planlıyorsanız, rekabetçi ve başarılı olmak için öğrenilmesi gereken önemli dersler var. Bu yazımızda, gayrimenkul sektöründe süregelen teknolojik bozulmanın en önemli dört kazanımına bir yatırımcının bakış açısından bakıyoruz.

Daha deneyimli yatırımcılarla rekabet edebilmek için teknolojiyi benimseyin

İster kişisel olarak yüksek teknolojiden yana olun ister karşı olun, günümüzde büyük veri, otomasyon ve yapay zekanın gayrimenkulde oynadığı rolü inkar etmenin makul bir yolu yoktur. Başka bir deyişle, teknoloji gayrimenkul yatırımlarının ayrılmaz bir parçası haline geldi ve son trendlere dayanarak, uzun vadede her zaman yanınızda olacağına ve yatırımcıların günlük faaliyetlerinde daha büyük bir rol kazandığına inanıyoruz.

Yeni yatırımcılar, bu gerçeğin kendileri için açtığı fırsatları görmeliler. Geleneksel olarak, sermaye gereksinimleri, kaynaklara erişim ve nitelik gereksinimleri de dahil olmak üzere bu sektöre girişin önündeki önemli engeller nedeniyle emlak yatırımları, emlak şirketleri ve büyük şirketler gibi büyük oyuncular tarafından domine edildi.

Bir bakıma, teknolojik bozulma, sayısız proptech girişiminin geniş büyümesiyle bu engelleri kaldırarak daha küçük ölçekli, daha az deneyimli paydaşlara kapıyı açtı. Örneğin, geçtiğimiz on yıl, geleneksel ipoteklere hak kazanmayan veya sadece alternatif finansman yöntemleri arayan yatırımcılara sabit para kredileri ve özel para kredileri sağlayan bir dizi yeni girişimin kurulmasına tanık oldu. ayrıca, veri toplama ve analizini otomatikleştirme ve hızlandırma misyonuyla başka girişimler de kuruldu. Bu girişimler, yatırımcılara, kariyerlerini gayrimenkule adayanlarla eşit bir temele oturtmak için çok ihtiyaç duyulan kaynaklara hızlı erişim sağladı.

Dolayısıyla, bu yeni yatırımcılar için nispeten basit bir derstir. Gayrimenkulde çığır açan teknolojilerin yaygınlaşmasını kendi avantajınıza kullanmalı ve rekabeti geride bırakmak için kullanmalısınız. Bununla birlikte, ihtiyatlı bir yatırımcı olarak, tüm zorluklarınızı çözmeyi vaat eden hiçbir teknoloji şirketine körü körüne güvenmemelisiniz. Bir ürün veya hizmeti araç cephanenize eklemeye karar vermeden önce araştırmalı ve öğrenmelisiniz.

Gayrimenkul yatırımının insani yönünü unutmayın

Proptech'in acemi ve küçük yatırımcılara, daha önce kullanılmayan kaynaklara erişim sağladığına ve yatırımcıların kârlı anlaşmaları bulma ve kapatma oranını hızlandırdığına şüphe yok. Ancak, sektördeki teknolojik bozulmanın ortasında gördüğümüz şey, gayrimenkulün büyük ölçüde insanların işi olduğu ve öyle kalmaya devam ettiğidir.

Kârlı yatırımlar yapmak ve başarılı olmak için işin insani tarafıyla bağlantınızı kaybetmemeniz gerekir. Örneğin, sektördeki diğer kişilerle ağ kurmak ve çeşitli profesyonellerden oluşan sağlam bir ekip oluşturmak çok önemli bir rol oynamaya devam ediyor. Teknoloji, sizi en iyi emlakçılarla buluşturmak, sizi en iyi emlak yöneticilerine yönlendirmek ve kiracıları her zamankinden daha verimli bir şekilde taramanıza yardımcı olmak için akıllı bir yola sahip olsa da, onlarla ilişkilerinizin yararına olacak şekilde ilişkiler kurmak size kalmış.

Teknolojinin sizin için her şeyi yapabileceği beklentisiyle gayrimenkul yatırımına girmeyin.

Yatırım portföyünüzü çeşitlendirmek için gayrimenkul teknolojisini kullanın

Farklı yatırımcılar, riske karşı farklı tolerans seviyelerine sahiptir  Bununla birlikte, akıllı bir yatırımcı, portföyünü çeşitli stratejiler, mülk türleri ve pazarlar arasında çeşitlendirerek riski en aza indiren kişidir.

Gayrimenkul dijital dönüşümünün ana avantajı, küçük yatırımcıların bile portföylerine çeşitlilik getirmesine izin vermesidir. Bunun bir yolu, kısmi yatırımlardır. Birincisi, emlak kitle fonlaması platformları, yeni başlayanların birkaç yüz dolar yatırım yapmasını ve konut kiralama mülklerinin bir kısmına veya hatta büyük ticari mülklere sahip olmalarını mümkün kılar. Teknolojinin çeşitlendirmeyi her zamankinden daha makul hale getirmesinin bir başka yolu, ülke dışında ve hatta denizaşırı pazarlarda mülkleri analiz etmek, satın almak ve yönetmek için araçlar ve platformlar kullanma yeteneğidir. Bir yatırımcı artık konumlarıyla sınırlı değildir.

Bu nedenle, yeni başlayan biri olarak, sizin için en iyisini bulmak ve çeşitli stratejiler denemek için teknolojiyi benimsemeli ve aynı zamanda riski de uzak tutmalısınız.

Nihai hedefinizi bilin

Teknoloji, kısmi yatırım ve metaverse gayrimenkul gibi mülk yatırımlarında yeni fırsatlar açtı. Ancak her bireysel yatırımcı için hangi strateji ve yaklaşımın en iyi olduğu sorusuna teknoloji maalesef cevap veremiyor.

Bunun nedeni, her yatırımcının kişisel durumuna, geçmişine, ihtiyaç ve beklentilerine bağlı olarak yatırım yapmasıdır. Geriye, içeriye bir göz atmanız ve bir yatırımcı olarak hedeflerinizin ve isteklerinizin ne olduğunu anlamanız kalıyor. Bunu yolculuğun başında yapmak önemlidir, böylece yol boyunca nereye gittiğinizi bilirsiniz. İster 9'dan 5'e işinizi bırakmak, ister dünyayı gezmek, ister erken emekli olmak olsun, gayrimenkul yatırımlarınızla neyi başarmayı umduğunuzu anladıktan sonra, bu hedefe en verimli şekilde ulaşmanıza yardımcı olacak teknolojiyi benimseyebilirsiniz. 

Teknolojik bozulma, geleneksel gayrimenkul sektörünü dönüştürdü ve yatırımcılar için birçok yeni fırsat yarattı. Bu dijitalleşmeden en iyi şekilde yararlanmak için dikkatli davranarak, çeşitlendirmeyi hedeflerken ve her zaman nihai hedefiniz için çalışırken açık fikirli olmalısınız.

DİĞER HABER
01 Ağustos 2022