"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Gayrimenkulün Geleceği: Danışmanlar Hala Bir Rol Oynayacak mı?

Emlakçılar olmadan bir gelecek olacak mı?

Kısa cevap hayır. Emlakçıların yakın zamanda Hazar kaplanı veya Guam uçan tilkisinin yolundan gitmesi pek olası gözükmüyor. Yine de, emlakçılara olan talebin önümüzdeki on yılda azalması muhtemel görünüyor. Aslında, yazı zaten duvarda. 

Emlakçı İhtiyacı Neden Azalacak? 

Son on yılda, emlak portalları da dahil olmak üzere bir dizi büyük emlak şirketi, ev sahiplerine yalnızca nakit tekliflerle yaklaşmaya başladı. Bazı durumlarda emlak şirketleri, mülkünü listeleyen satıcılara nakit emlakçı olarak teklif verdi. Ayrıca, henüz mülklerini piyasaya sürmemiş olan satıcıların dikkatini çekmeyi başardılar.

Açık olmak gerekirse, bu uygulama yeni değil. Mülk sahiplerine yalnızca nakit teklifler sunan yatırımcıların uzun bir geçmişi var, ancak koşullar geçmişte çok farklıydı. İlk olarak, uygulama yaygın değildi. İkincisi, bu sadece nakit anlaşmaların çoğu, sıkıntılı mülkler ve haciz öncesi veya hacizde olanlar üzerinde yapıldı. Son olarak, kapatılan anlaşmaların neredeyse tamamı piyasa değerinin altındaydı. Mevcut piyasada bu artık geçerli değil.

Yatırımcılardan gelen bazı yalnızca nakit teklifleri hala sıkıntılı mülk sahiplerini veya haciz veya haciz öncesi mülk sahiplerini hedef alırken, bu tür anlaşmalar artık yalnızca nakitle yapılan anlaşmalardan oluşmuyor. Yatırımcılar, giderek artan bir şekilde, piyasaya kaliteli mülkler koyan mülk sahiplerini hedef alıyor. Hatta bazı durumlarda, henüz mülklerini piyasaya sürmemiş, ancak konut fazlası düşük olan yüksek talep gören bir bölgede yaşayan mülk sahiplerinin bile peşine düşüyorlar. En önemlisi, yatırımcılar artık yalnızca nakit anlaşmalar için genellikle piyasa değeri veya daha yüksek rakamlar ödüyor. 

Çoğu ev sahibi için, piyasa değerinde veya üzerinde yalnızca nakit teklif, bir kazan-kazan senaryosudur. Evleri için piyasa değeri veya üzerinde bir değer elde etmenin ötesinde, evlerini sergilemek için gereken zaman ve paraya yatırım yapmak zorunda değiller. Daha da iyisi, satıcılar geleneksel olarak emlakçı ücreti ödediğinden, süreçte %4'e kadar tasarruf sağlarlar. Ve bu nedenle danışmanlara olan talep azalıyor olabilir.

Bir yatırımcı bir mülk üzerinde sadece nakit bir anlaşma teklif ettiğinde ve bir ev sahibi teklifi kabul ettiğinde, en az bir danışman bir anlaşmayı kapatma fırsatını kaybeder. Eğer ev hiç ilanda listelenmemişse, iki danışman potansiyel olarak gelir kaybetmiştir.

Danışmanların Değerli ve Talepte Kalacağı Yerler

Yukarıdaki senaryo, danışmanlar için iyi bir haber olmasa da, trend devam etse bile - ve olacağından şüpheleniyoruz - iki nedenden dolayı danışmanların sonunu hecelemek pek mümkün görünmüyor.

İlk olarak, bazı satıcılar her zaman evlerini satışa koyacaklar. Bu durum özellikle lüks pazarında devam edecek gibi görünüyor. Ortalama bir gelire sahip aile, yalnızca nakit bir teklifi kabul etmeyi ve evlerini hazırlama ve birden fazla görüşme zorluğunu atlamayı daha uygun bulsa da, bu, pazarın lüks tarafındaki mülk sahipleri için nadiren büyük bir endişe kaynağıdır. Lüks mülk sahipleri, evleri satışa çıkarıldıktan sonra evlerinde yaşamıyor. 

İkincisi, güven sorunu var. Bir asırdan fazla bir süredir insanlar, mülk alıp satmalarına yardımcı olmak için emlakçılara güveniyorlar. Tüketici alışkanlıklarını değiştirmek zaman alır (örneğin, bazı tüketiciler hala dijital ticaretten rahatsız olurlar). Gayrimenkul alıp satmanın yüksek riskleri göz önüne alındığında (çoğu müşterinin yapacağı en büyük satın almadır), birçok müşterinin bir aracıyla çalışırken, doğrudan bir yatırım şirketiyle anlaşma yapmaktan daha rahat hissetmeye devam etmesi çok muhtemel görünüyor. 

Bir Danışman Olarak Nasıl Rekabetçi Kalınır? 

Bir emlakçıysanız, gelecekte başarılı olmak, net bir değer önerisine sahip olmakla ilgili olacaktır. En iyi danışmanların herhangi bir emlak işlemine daha fazla güven ve uzmanlık getirdiğini biliyoruz.

Bir emlakçı olarak, müşterilere bu güven ve uzmanlığın gerçekte ne kadar değerli olduğunu göstermeye hazır olun (örneğin, evlerini daha yüksek fiyattan satmalarına ve daha düşük fiyattan satın almalarına nasıl yardımcı olabilirsiniz). 

Gelecekte, danışmanların oldukça çevik ve güncel kalması gerekecek. Danışmanlara olan ihtiyacın azalmasıyla piyasada rekabet şiddetli olacak ve yüksek düzeyde çevik kalmak kişinin başarısının anahtarı olacaktır. 

DİĞER HABER
21 Ekim 2021