“Herkes aynı şeyi düşünüyorsa hiç kimse yeterince düşünmüyor demektir.” Walter Lippmann
Gayrimenkulün Geleceğini Değiştirecek Dört Teknoloji

Bir gayrimenkul geliştiricisi olarak son 30 yılda birçok değişiklik gördüm. Teknoloji emlak sektöründe her zaman önemli bir rol oynamasa da, bu son birkaç yılda özellikle müşteriler için önemli ölçüde değişti. Gelecek zamanda gayrimenkul satın alma, satma, finanse etme ve yatırım yapma şeklimizi değiştirmeye devam edecek dört teknoloji.

Hisse Senedi Kitle Fonlaması

Kitle fonlaması, yatırımcı genelinde yatırım fırsatlarını demokratikleştirdi. Tarihsel olarak, gayrimenkul geliştiricileri sermayeyi nasıl artırdığımız konusunda sınırlıydı, ancak kitle fonlaması eski kuralları tamamen bozdu. Bu sistem, başlangıçta geleneksel yoldan sermaye artıramayan daha küçük geliştiricileri cezbetti ve bu da tekliflerini yatırımcılar için daha riskli hale getirdi. Şimdi, büyük geliştiricilerin dünyanın her yerindeki ticari gayrimenkul projelerini finanse etmek için kitle fonlaması platformlarını kullandığını görüyoruz.

Bu değişim, bir zamanlar kurumsal yatırımcılarla sınırlı olan büyük gayrimenkul projelerine yatırım yapabilen bireysel yatırımcı için çok avantajlı. Daha büyük, daha deneyimli emlak şirketlerinin kitle fonlaması platformlarına katılması ilgiyi artırır çünkü yatırımcılar daha iyi getiri ile daha az riske sahiptir. 

Blockchain

Blockchain, gerçek dünya varlıklarının dijitalleştirilmesinde önemli bir rol oynuyor. Pek çok insan blok zincirinin kripto para birimi dünyasında nasıl kullanıldığına hala aşina değilken, konu gayrimenkul olduğunda, gayrimenkul işlemlerine güvenlik, şeffaflık ve verimlilik getirebilir. Blockchain'in sektöre yardımcı olabileceği en önemli yol, mülklerin tokenleştirilmesidir.

Tokenizasyon, bir mülkün bölünmesi için kripto para biriminin kullanımını ifade eder ve onu bir blok zinciri ağında depolanacak takas edilebilir hisselere veya jetonlara dönüştürür. Geliştiriciler için tokenleştirme, sermaye artırmak için daha fazla özgürlük ve esneklik sağlayabilir, yatırımcılar fonlarını verimli bir şekilde hareket ettirebilir ve mülk sahipleri özkaynaklarını daha etkili bir şekilde yönetebilir - özellikle likidite ve transfer edilebilirliğin her zaman bir sorun olduğu kısmi mülkiyet satışında. Gayrimenkul yatırımlarının en büyük dezavantajı her zaman likidite olmuştur. Blockchain teknolojisi ve tokenizasyon ile, geçmişte mümkün olmayan, gayrimenkulde likidite sağlayan bu varlığa dayalı para birimlerinin ticaretini yapan ikincil piyasalar olabilir.

Yakın zamanda gayrimenkul satın almak isteyenler için kripto para birimini kabul etmeye başlayan emlak şirketleri var. Kripto para biriminde çok fazla kazanç var bu nedenle emlak geliştiricileri geleceğe uyum sağlamak zorunda kalacaklar.

Dijital Konut ve Paylaşım Ekonomisi

Paylaşım ekonomisi, insanların gayrimenkul de dahil olmak üzere birçok satın alma türüne bakış açısını değiştirdi. İnsanlar mülke tam zamanlı bir konut olarak bakmak yerine, onu maliyetleri karşılamanın, eşitlik oluşturmanın ve nesiller boyu zenginlik yaratmanın bir yolu olarak görüyorlar. Airbnb tarzı diğer web tabanlı platformlar bu düşünceyi destekleyen emlak girişimleri oldu. Ve bireylerin mülklerini ortalama günlük fiyata geleneksel uzun vadeli bir kiralamadan daha fazlasını kazanabileceği ispatladı. Günlük kiralık pazarı bir evin kısa vadeli kiralamalar olarak pazarlamasını daha da kolaylaştırdı. Alıcılar için bu esneklik, varış noktalarında ikinci evlere olan talebi artırdı ve konut ile misafirperverliği harmanlayan şehir merkezlerindeki yeni projelerin arkasındaki itici güç oldu.

Müşteri açısından, kiracı büyük mutfağı, yemek masası ve konforlu yaşam alanları olan bir rezidansta kalabilir veya tatil yapabilir, ayrıca lüks bir otelin sunduğu tüm hizmet ve olanaklara sahip olabilir - Hem alıcılar hem de kiracılar için bir kazan-kazan ekonomisi. 

Sanal ve Artırılmış Gerçeklik

Sanal gerçeklik (VR) ve artırılmış gerçeklik (AR) teknolojileri, gayrimenkuldeki en belirgin ve popüler trendlerden bazılarıdır. Pandemi karantinaları sırasında, işlerin her zamanki gibi ilerlemesini sağlamak emlakçılar için çok değerliydi. Teknolojiyi etkin kullanan emlak şirketleri, dünyanın her yerindeki olası alıcılara mülkleri göstermek ve satmak için hem Zoom hem de VR gözlüklerini kullanıyordu.

Bir evin 3D renderlarını veya 3D modeli görmek bir şeydir, ancak VR ile alıcılar kendilerini hemen uzaya taşıyabilirler. Çoğu zaman insanlar bir görselleştirmenin gerçek hayatta nasıl görüneceğini ve hissedileceğini hayal etmekte zorlanırlar. Bu teknolojilerle, alıcılar herhangi bir yere gitmek zorunda kalmadan odaları istediği açıdan gezebilir, ölçebilir ve hatta evin manzaralarını görebilirler.

Bu teknoloji gelecekte gayrimenkul satma şeklimizi değiştirmeye devam edecek. Karlı bir günde bir emlak ofisine adım attığınızı ve VR aracılığıyla yaşayan tropikal tatil köyünü deneyimlediğinizi ve ardından soğuğa döndüğünüzü hayal edin - sizce bu teknoloji, hareket etmeyi daha da cazip hale getiriyor mu?

DİĞER HABER
29 Haziran 2022