"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Geleceğin Gayrimenkulleri: 3D Baskılı Evler

Emlakbroker.com ekibi olarak biz, geleceğin nasıl olacağını hayal etmeyi seven ve sürekli gelişmekte olan teknolojiyi merakla takip eden bir ekibiz. Bu merakımız karşımıza yeni ve şaşırtıcı bilgiler çıkartıyor ve bunları sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu makalemizde de size şaşırtıcı bir yeniliği ve geleceğe dair tahminlerimizi sunacağız.

Daha önce gayrimenkul sektörünün gelecekte nasıl şekilleneceğine dair paylaştığımız makalelerimizle karşılaşmışsınızdır. Bu makalelerde sanal gerçeklik turlarından görüntü tanıma teknolojisine kadar pek çok yenilikten ve gayrimenkul sektörüne etkisinden bahsetmiştik. Bu sefer ki makalemizde ise hepsinden daha uç bir noktadan bahsedeceğiz.

Nedir bu uç nokta? 3D yazıcı teknolojisi ile çıktısı alınmış evler yapmak! Bu gerçekten kulağa çok ütopik bir şeymiş gibi gelse de şimdiden dünyada uygulanmaya başlandığını bilmenizi isteriz.

3D Yazıcı Teknolojisi Nedir?

Modern dünyanın yeni aracı olan 3D yazıcı teknolojisi, kısaca katmanlı üretim olarak tanımlanıyor. Bilgisayarınızda tasarladığınız 3 boyutlu nesneleri somut bir gerçeğe dönüştürmenizi sağlayan 3D yazıcı teknolojisi sayesinde tasarımlar katmanlar halinde elinizle dokunabileceğiniz bir gerçeğe dönüşüyor.

Örneğin tasarladığınız protez bir eli, bir çikolata kabını veya bir binanın maketini bu cihazlar sayesinde üretebiliyorsunuz. Normal bir yazıcıda nasıl mürekkep kullanarak yazıların çıktısını alabiliyorsanız, 3D yazıcılarda da örneğin polimer kullanarak bir pencere çerçevesinin çıktısını alabiliyorsunuz.

Elbette hayal gücünün sınırlarını zorlayan insanlık, bu teknolojiyle yapabilecekleri konusunda da sınırları zorlayarak 3D yazıcı teknolojisiyle evler inşa etmeyi planlıyor. Nasıl mı? Gelin birlikte örnekler üzerinden inceleyelim.

3D Yazıcı Teknolojisiyle 1 Günde 10 Bina İnşa Eden WinSun

Çin’de faaliyet gösteren bir firma, dev bir 3D yazıcısında kum, beton ve cam fiber karışımı kullanarak dev bloklar ortaya çıkardı. Ardından oluşturulan bu bloklar, bir gün içerisinde on tane ev inşa edilmek üzere kullanıldı. Oluşturulan her bir binanın üretim maliyeti ise sadece 5 bin dolar oldu. Bu durumda insan, gelecekte prefabrik evlerin yaygınlaşacağı fikrine kapılmadan edemiyor.

Amsterdam’ın Meşhur Kanal Evleri 3D Yazıcılar İle İnşa Ediliyor

Amsterdam’da yapımına devam edilen 3D Baskılı Kanal Evi, öylesine ilginç bir proje ki insanlar tarafından ziyaret edilmesi için buraya turlar düzenleniyor. Çünkü kanal boyunca inşa edilecek olan bu yenilikçi ve çok katlı evler tamamen 3D yazıcı teknolojisi ile ve plastikten yapılıyor.

Dünyanın İlk 3D Baskılı Kalesi

Andrey Rudenko adında bir geliştirici, tam boyutlu bir evi 3D yazıcı teknolojisi ile oluşturmayı hayal etti ve bunu bir kale inşa ederek gerçeğe dönüştürdü. Kendi betonunu üretti ve kendi oluşturduğu 3D yazıcısında hayal ettiği kaleyi inşa etmesini başardı.

DİĞER HABER
17 Ocak 2019