"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Geleceğin Pazarlama Yöntemi: Influencer Pazarlama

Emlak sektöründe uzun yıllar boyunca pazarlama stratejileri denilince akla hep aynı yöntemler geldi. Ofis önüne asılan tabelalar ile başlayan pazarlama süreci, basılı reklamlar, doğrudan pazarlama, gösterim siteleri ve interaktif web siteleri şeklinde bir seyir gösterdi.

Geldiğimiz son noktada ise özellikle son 3 yılda olmak üzere çok daha farklı bir pazarlama anlayışının geliştiğini gördük. İnternet üzerinden marka ve hizmet hakkında verilen bilgilerin ağızdan ağıza yayılması ile bilinirliğin arttırıldığı bir pazarlama yöntemini deneyimledik. Bu pazarlama yöntemine yabancı literatürde “influencer marketing” adı veriliyor. Türkçe’de her ne kadar “hatırlı pazarlama” diye çevirenler olsa da bunun tam karşılığı olmadığını düşünerek biz orijinal adını kullanmaya devam edeceğiz.

Influencer pazarlama yönteminde, potansiyel alıcıları etkileyebilecek olan belirli insanlar üzerine odaklanarak pazarlama kampanyaları oluşturulur. Örneğin sosyal medyada fenomen olmuş kişileri kullanarak markanızın bilinirliğini arttırmaya çalışmanız, influencer pazarlamanın bir parçasıdır.

Influencer Pazarlama İstatistikleri

Yeni başlayanlar için öncelikle bu pazarlama yöntemini deneyenlerin nasıl faydalandığını gösteren birkaç veriyi sunmak isteriz:

 • Influencer pazarlama yöntemini kullanan pazarlamacıların yüzde 69’u bu sistemin etkili olduğunu düşünüyor.
 • Pazarlamacıların yüzde 73’ü potansiyel müşteri kazanmak için bu yöntemi uyguluyor.
 • Pazarlamacıların yüzde 76’sı bu pazarlama yönteminin müşteri sadakati oluşturmak için faydalı olduğunu söylüyor.
 • Pazarlamacıların yüzde 93’ü marka bilinirliği oluşturmak için bu yöntemi kullanıyor.
 • Y kuşağı için en fazla etki yaratma gücüne sahip kişiler Youtube yıldızlarından çıkıyor.
 • Etkili blog sayfalarının yüzde 79’u para kazanmak için reklam almayı kabul ediyor.

Bu istatistikler, influencer pazarlamanın neden işimizin bir parçası olması gerektiğini ortaya koyuyor. Ancak bu yöntemi anlamanın tek yolu, onu kendi emlak pazarlama stratejinize uygulamanızdan geçiyor.

Influencer Pazarlama Ne Fayda Sağlar?

Eğer influencer pazarlamanın sağlayacağı faydalar hakkında daha fazla kanıta ihtiyacınız varsa size doğrudan sağlayacağı avantajlara bir göz atabilirsiniz.

 • Düşük maliyetli bir kanal olduğu için etkinliğinden ödün vermeden pazarlama maliyetlerinizi düşürmenizi sağlar.
 • Daha geniş kitlelere ulaşmanıza yardımcı olur.
 • Kendinize belirleyeceğiniz yeni bir hedef kitle üzerinde hızlı bir şekilde etki kurmanızı sağlar.
 • Diğer reklam biçimlerinden daha özgün içeriğe sahip olursunuz ve bu da kişilere daha yakın gelir.
 • Kitleniz üzerinde güven oluşturmak için mükemmel bir etkiye sahiptir.

Influencer Pazarlama Örnekleri

British Airways, alanlarında uzman 100 tane etki gücü yüksek kişiyi uçaklarından birinin içinde toplayarak Silikon Vadisi’nden havalandırdı. Amaç, bu yolculuk boyunca bu kişilerin güçlerini birleştirerek yeni fikirler ve projeler üretmesiydi. Uçak içerisinde toplanan kişilerin kimisi Google kimisi RocketSpace şirketlerindendi. Üç saatten daha kısa süren bu yolculuğun sonunda tam 22 tane yeni proje üretildi ve bu projelerden birkaçı G8 ve DNA zirvelerinde sunuldu. British Airways ise internette ve medyada büyük ses getiren bu kampanyası ile çok sayıda müşteri kazanmaya ve marka bilinirliğini arttırmaya devam ediyor.

Influencer pazarlama kampanyanızın illa ki bu kadar büyük kapsamlı olması gerekmiyor. Apple’ın son reklamlarından birinde genç Youtuberların iPhone ile çektiği kaliteli videoları kullanarak bir reklam kampanyası düzenlemesi de güzel örneklerden biridir.

Son Söz

Influencer pazarlama zaman alıcı bir yöntem olabilir, ancak çabanıza değecek sonuçlar alabilirsiniz. Bu tür pazarlama kampanyalarının en etkili olduğu platformlar, tahmin edebileceğiniz gibi sosyal medya kanallarıdır. Youtube, Snapchat ve Instagram gibi platformlarda fenomen olan etki sahibi kişileri influencer pazarlama kampanyalarınızda kullanabilirsiniz.

Son olarak influencer pazarlama kampanyası oluşturmaya başlamadan evvel kendinize şu soruları sorun:

 • Kimi etkilemek istiyorsunuz?
 • Hedef kitleniz en çok kimlerden etkileniyor?
 • Hedef kitlenizin ve seçtiğiniz etki sahibi kişilerin buluşacağı içerik ne olmalıdır?

Geri kalan kısım ise sadece sizin yaratıcılığınıza kalmıştır. Bu alanda özgürce düşünerek emlak markanızın bilinirliğini zirvelere çıkarabilirsiniz.

DİĞER HABER
04 Ağustos 2020