“Filozoflar dünyayı yalnızca yorumlamışlardır, oysa sorun onu değiştirmektir.” Karl Marx 
Gelecekte Gayrimenkul Danışmanlığını Neler Bekliyor?

Sabırsızlık, üzüntü, hayal kırıklığı ve belirsizliklerden, bilinmeyenlerden duyulan derin korku gibi insanî zaafiyetlerin hükmettiği alıcıların hayatlarındaki en büyük satın almayı yaptığı bir sektörden, diğerleri ile kıyaslandığında en büyüğünden yani gayrimenkul sektöründen bahsediyoruz. Ve bu sektörü dönüştürmek için geleceğin teknolojileri ile günümüzün dönüşen taleplerini mercek altına alan, danışmanların dünyasına fütürist bakış açısı kazandıran Brad Inman’dan söz etmek istiyoruz.

Brad Inman, ilk kez Avustralya’da düzenlenen ve gayrimenkul ile teknolojinin kesiştiği dünyanın ilk ve en büyük gayrimenkul teknolojileri fuarı olan ve kendi adını taşıyan INMAN Connect’i her yıl San Francisco ve New York’da düzenleyerek sektörel dönüşümü inanılmaz biçimde hızlandırdı.

Inman, kendisi ile yapılan söyleşide gayrimenkul sektörünün teknolojik dönüşümler konusunda yanlış bir bakış açısına sahip olduğunu; esasında danışmanların alım-satım ve kiralama faaliyetlerindeki can sıkıcı noktalara dikkat kesilmeleri, teknolojiden istifade ederek bu sorunlara çözüm üretme ve sundukları hizmetin kalitesini arttırmaya yoğunlaşmaları gerektiğini ifade etti.

Wall Street mi Main Street mi?

Finans dünyasının merkezi Wall Street, ev alma imkanı olmayan herkese kredi açarak emlak balonunu şişirmiş ve nihayetinde ABD ekonomisini belirgin durağanlığa sokan mortgage krizine sokmuştur. Bu krizi ise kendileri için avantaja çevirmek isteyen Wall Street bankaları, düşen ev fiyatlarını fırsat bilerek portföy risklerini gayrimenkul alarak kapatmak istemişlerdir.

Tüm bu devasa satın alım süreci, büyük bankaların gayrimenkul alımının aslında ne denli karmaşık bir iş olduğunu ve kendi sistemlerinin bunu kaldıramayacağını öğrenmeleri ile sonuçlandı. Bankaların yaşadığı büyük emlak problemleri Silikon Vadisi’ni o günden bu yana bu konudaki sorunlara çözüm bulmaya itmeye başlamıştır.

Ve nihayet şu an Amerikan bankalarından bazıları, aktif olarak ev alım satımı yapan bu sayede finansal sistemin risklerinden müşterilerini korumak isteyen ve bunu onlar için çok kolay ve stressiz hale getiren gayrimenkule dayalı risk sermaye fonları oluşturmuş vaziyettedir.

Aylar sürebilecek satın alma aşamaları ile ilgilenmeyen, bunun yerine tek bir tuşa basarak konutu satın alabilmek isteyen Wall Street yetkilileri bu işe ciddi miktarda para yatırmakta, inovatif konut alım çözümlerini desteklemektedir.

Örneğin evlerini açık arttırma suretiyle internet müzayedesinde satışa çıkaran, alıcıların kapora yatırarak teklif verdiği ve ihale sonunda en yüksek fiyatı verenin evi aldığı satış türlerine giderek daha fazla rastlamaktayız.

Fiyatların belki de satıcı yönünden cazip olmadığını, bir süre konut pazarında danışmanlar vasıtasıyla beklemenin daha yüksek fiyata satmasını sağlayacağını düşünsek de bu tarz bir satışın da bir takım faydalar barındırdığı açıktır.

“Uzun ve zahmetli, aylar kimi durumda bir yılın üzerinde sürecek bir ev satış sürecine katlanmanıza gerek olmayacak. Pazarlama ödemesine ve masraflarına gerek yok, insanlara evinizi göstermek için rahatınızı bozmanıza da. Sadece parayı banka hesabınızda görün ve taşınmak için yeni bir ev bakınmaya başlayın. Bu bazı insanlar için çok çekici olabiliyor.”

Veriler Kim Olduğunuzu Söyler

“ABD’de satış için ev gösterimi genelde Pazar günleri dört saatliğine müsaade edilen bir aktivite ve alıcı olarak evi ziyaret edenler evin tüm eşya ve detaylarına bakabiliyor. Bu ev sahipleri için korkutucu bir güvenlik açığı yarattığı gibi danışmanlar için de bir risk.”

Inman, ev gösterimi öncesinde potansiyel alıcılara parmak izi yada göz tarama testi gibi güvenlik testleri uygulayarak sabıka kaydı sorgulaması yapmanın portföy alma, ciddiyet ve profesyonlliğinizin anlaşılması ve nihayet güven verebilme konusunda ciddi faydalar sunacağını ifade etmektedir.

Trust & Stamp şirketi, satışa sunduğu evleri parmak izini okutarak giriş sağlayabileceğiniz kilit mekanizmaları ile donatmaktadır bu sayede internet üzerinden kapora yatırdı iseniz gidip parmağınızı tanıtıp evi görebiliyorsunuz.

“Verileri artık inovatif biçimde, hayatlarımızı değiştirecek ve sorunlarımızı hızlıca çözebilecek şekilde kullanabilmeliyiz. Dosya dolaplarından, eski klasör raflarından kurtulmamızın vakti geldi.”

Teknoloji, Franchise Gayrimenkul Bayiliğinden Beklentileri Değiştiriyor

Tüketiciler için hayatı akılalmaz biçimde kolaylaştıran ve onları sektörün diğer tarafındaki insanlara karşı giderek güçlendiren teknoloji, aynı zamanda danışmanların da franchise aldıkları şirketlerin eski ve modası geçmiş tekliflerinden daha fazlasını arzulamalarına sebep olduğunu görüyoruz.

Danışmanlar, kişisel olarak teknolojiden çok daha fazla yararlanıyorlar, bu sayede doğru kullanılan teknolojiler işlerin çok daha hızlı ve etkin sonuçlanmasına, müşterilere sunulan hizmetin kalitesinin artmasına yardımcı oluyor.

“Gayrimenkul franchise şirketleri, ağı içerisinde bulunan danışmanları eski klasik metodları ile yetinmeye mecbur bırakıyorlar ve bu geri kalmış sistem dayatması ister istemez onlar için can sıkıcı soruları gündeme getirmektedir. Bir franchise bayiliğinin danışmanına faydası nedir? İşte bu soruya cevap veremez noktaya gelmek üzereler.”

DİĞER HABER
14 Haziran 2019