"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Genç ve Yaşlı Emlakçılara Verilebilecek Ortak Tavsiyeler

“Başarı, fırsat ile hazırlık bir araya geldiğinde oluşur.” – Zig Ziglar

Harvard Business Okulu meşhurdur ve burada çeşitli araştırmalar yapılarak ortaya ilgi çekici sonuçlar çıkarılır. Geçtiğimiz pazar günü bu okulda okutulan bir kitabı sizler ile paylaşmıştık. Bu okulda yapılan iş ve yaşam ile ilgili bir araştırma sonucunda 10 binden fazla yanıt toplandı ve ortaya çıkan sonuç şöyle oldu:

“Yaşımız ne olursa olsun, düşündüğümüzden çok daha fazla ortak noktamız var.”

O zaman genç emlakçıların, kendilerini sektörde yaşlanmış kişilerden uzaklaştırmaları pek doğru olmaz. Zira onların vereceği tavsiyeler çok değerli olabilir. Tavsiyeler üç yaklaşım sonucu gelir:

  • İnsanların vermek istediği tavsiyeler,
  • İnsanların almak istediği tavsiyeler,
  • İnsanları gerçekten başarılı kılan tavsiyeler.

Biz burada üçüncü sıradaki tavsiyelere odaklanıyoruz. Eğer gençseniz, yaşlıysanız ya da her ikisi olduğunuzu da düşünmüyorsanız, aşağıdaki emlak uzmanlık alanlarının hepiniz için ortak bir zemin olacağına inanıyoruz.

Deneyim Konuları

Bir emlak ekibinde, her ekip üyesinin gayrimenkul sürecini baştan sona çok iyi bilmesi gerekir. Ekibe gelen her yeni üye de bu oyunun her aşamasını öğrenmeli ve bir sonraki seviyeye geçmeden önce bir süreliğine uzmanlık becerilerini geliştirmelidir. Bu şekilde sunduğunuz hizmette tutarlılığı elde edebilirsiniz. Sırf almış olmak için deneyim almayın. Bir emlak işini tamamlamak için gereken her görevin değerini bilin.

Eğitim Zaman Alır

Genç ve yaşlı emlak profesyonellerinin hepsi de eğitim seçeneklerinden yararlanırlar. Kendinize gerçekten yatırım yapmak için hazırlamanın sınırsız değeri vardır. Ancak gayrimenkul eğitimi, sistemlerinizi ve hizmetlerinizi nasıl kullanacağınızı öğrenmek için tek seçenek değildir. Bu konunun içine aynı zamanda koçluk ve danışmanlık da dahildir. Koçluk hizmeti almaya yatırım yapan emlakçıların yıllar içinde ne kadar büyük başarılara imza attıklarını görürsünüz. Başarıya ulaşmak için bazen birilerine hesap vermek iyidir. Kendinize bir akıl hocası bulun. Sizin yaşınız ve akıl hocanızın yaşı ne olursa olsun, öğrenebileceğiniz yerden kaçmayın.

Teknoloji Hileleri

Hatırlayın, bir zamanlar tekerleğin icadı insanın aklını uçururdu. Lokomotif mi? İşte bu, eskiler için yıkıcı bir yenilikti! Eğer teknolojiye izin verirseniz, hayatınız ve işiniz daha kolay ve başarılı hale gelebilir. İş-yaşam dengesi hakkında söylenen çok şey var ama eski okul ile yeni okul arasındaki dengeye ne demeli? Bizim yaptığımız gözlemlere göre, ticari girişimler üzerine eski ve yeni taktikleri birleştiren kişiler çok daha başarılı oluyorlar. Örneğin İzmir’in küçük bir bölgesindeki emlakçı, bir saatlik bir kapı çalma sonucunda beş potansiyel müşteriye ulaşabilir. Elde ettiği potansiyel müşteriler ile bu kişilerin online ortamda yaptıkları aramalardan çıkan ipuçlarını bir araya getirdiğinde ise, rakiplerini alt etmiş olur.

İş-Yaşam Dengesi Şaka Değil

Bu kavram iş dünyasında yeni değil elbette. Ama bir zamanlar yenilik olarak sayılıyordu. Çoğu emlak profesyoneli, günlük koşuşturmalar yaparak daha başarılı olmak, daha büyük işler yapmak, genişlemek, genişlemek ve genişlemek için çabalarlar. Bu noktada durup bir kendinize gelmeniz gerekir. Sıkı çalışmanın arkasındaki amaç nedir? Bir işe başlarken yapmanız gereken ilk şey, çıkış planınızı hazırlamanızdır. İşletmenizin sizi tamamen yutmasına izin vermeyin. Bir çıkış planı yapın ve onu uygulamaktan korkmayın.

İletişim Araçları

İnsanlar, her zaman insan olarak kalacaklar. Düz ve basit… Bir nesil, telefon görüşmesi yapmak yerine mesaj atmayı tercih ediyor olsa da, hayatınızdaki büyük hareketlerden birini yapacağınız zaman mesaj atmayı değil telefon görüşmesi yapmayı istersiniz. Bunu belirli bir iletişim metoduna indirgemeyin. Çünkü iletişim metodları değişkendirler. Başkalarının tercih ettiği iletişim seçeneklerini kullanarak onlarla iletişim kurmaya çalışın. Başkalarının veya kendinizin tercih ettiğine göre değil, onların tercih ettiğine göre hareket edin.

İtibar ve Marka

Bazı emlak şirketleri, kendi topluluklarına amaçlarını, markalarını ve itibarlarını anlatmak için yıllarını harcadılar. Eğer bu işte iyiyseniz, gayrimenkul size bol miktarda para kazandırır. Ama bu işte iyi olan şirketler, her zaman parayı değil müşteriyi birinci sıraya koyanlardır. En başarılı emlak profesyonelleri, genellikle müşterilere daha iyi hizmeti nasıl verebilecekleri hakkında müzakere ederler. Ve bunların hepsi, kendinizi onlara nasıl gösterdiğinizle ve işinizin ilk etapta kazandırdığı değerler ile başlar. Şahsi olarak ve online ortamlarda iyi bir izlenim yaratın. Sağladığınız değeri, iyi bir hizmet ile ve iyi müşteriler ile çevreleyebilirsiniz.

DİĞER HABER
17 Mart 2017