"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Gençleşen Emlak Sektöründe Eskiyen Firmalara Önemli Tavsiyeler

Gayrimenkul sektörünün çehresi, son yıllardaki gelişmeler ile birlikte değişmeye başladı ve bu değişim hızlı bir şekilde ilerlemeye devam ediyor. Nedir bu değişim? Gayrimenkul sektörünün gittikçe gençleşmesidir. Sektörün yaş ortalaması her geçen yıl düşmeye devam ediyor. Emlak sektörü, artık sadece yaşını başını almış kişilerin yaptığı bir iş değil. Daha genç ve dinamik bir nesil emlak sektörünü hakimiyeti altına almış durumda.

Bu durum bizlere, teknolojik yeniliklerin ve beraberinde emlak sektörüne kattığı yeni anlayışların bir başka sonucunu gösteriyor. Teknoloji ile birlikte gayrimenkul sektörüne atılan yeni broker ve danışmanların, kurulan yeni firmaların sayısı gittikçe artarken, geride kalan yöntemler ile işlerini sürdürmeye çalışan ve iflas noktasına gelen pek çok köklü emlak firması da sektörden silinip gidiyor.

Öyle ki sadece 2015 yılı içerisinde en az binlerce eski gayrimenkul profesyoneli emlak sektörünü terk etti. 2015 yılındaki emlak profesyonellerinin yüzde kırkı 60 yaş ve altı iken, 2016 yılında ise bu yüzde 30’a düştü. Gelecek 5-10 yıl içerisinde bu oranın daha da düşeceği öngörülüyor.

Rakamlar ve deneyimler böyle bir seyir izleyince, sektörün yaşlıları da endişelenmeye başladı. Sürekli gençleşen ve hatta tüketici profilinin de Y kuşağının tercihlerine göre değiştiği bu sektörde nasıl tutunabileceklerine dair şüpheye düşmeye başladılar. Geleneksel gayrimenkul çalışma tekniklerinin dışında yeni bir algı ile hareket eden genç kuşak, daha az hata yapıyor ve mutsuz olan alıcı-satıcı yüzdesini de aşağı indiriyor. Onlar için her şey yukarı giderken sektörün yaşlıları ise yıllarını verdikleri bu sektörden siliniyorlar.

Y kuşağının dilinden Y kuşağı anlar. :)

Yaşlı Emlak Firmalarının Sektörde Kalabilmesi İçin Tavsiyeler

Genç mezunları işe almak

Yaşlı ve sektöre yıllarını vermiş olan firmaların bu durumla başa çıkma yollarından birisi, şirket bünyesine üniversite mezunlarını almalarıdır. Böylece yeni yüzlerle birlikte firmanıza ikinci bir kariyer başlangıcı yaptırabilirsiniz. Peki, genç nesil neden yaşlanmış bir firmayı tercih etsin?

Eğer Y kuşağının ve gençlerin ilgisini çekmek istiyorsanız, onların aradıkları ve ihtiyaç duydukları şeyleri bünyenizde barındırmanız gerekir. Şirkette yeni uzmanlık alanları oluşturabilir, dinamik bir çalışma ekibi oluşturabilir ve onların tercih edecekleri yeni teknikler için uygun imkanları sağlayabilirsiniz.

Şirketin tüm yapısını gözden geçirmek

İkinci yapabileceğiniz şey ise muhasebe, insan kaynakları, iletişim, yönetmelik, kanun ve daha pek çok karmaşık esaslar üzerinde baştan aşağı güncelleme yoluna gitmenizdir. İnsan kaynaklarını teknoloji ile iç içe çalışan personeller alma konusunda yönlendirebilir, bir nevi iş stilinizi belirleyen yönetmeliklerinizi daha öz ve çağa uygun hala getirebilir, muhasebe işlerinizi dijital kaynaklar üzerine kurmaya başlayabilirsiniz.

Yeni emlak danışmanları edinmek

Daha önemlisi, Y kuşağının ve genç neslin dilinden anlayabilen emlak danışmanları edinebilirsiniz. Belki de firmanızın gidişatını en net şekilde belirleyecek olan kişiler onlardır. Çünkü müşteriler ile iletişime geçen ve onları ikna etmek için çabalayanlar yine onlardır. Eğer emlak danışmanları alıcı ve satıcıları daha iyi anlayabilirse, genç nesle göre çok daha avantajlı konuma geçmenize sebep olabilirler. Çünkü hem köklü bir firma olduğunuz için deneyiminiz göz kamaştırır hem de onların ilgisini çeken yeni nesil elemanlar sayesinde ne istediklerini anlayabilirsiniz.

Sektörü takip eden emlak danışmanlarından yardım almak

Başvurabileceğiniz diğer bir seçenek de yeni nesil emlak danışmanlarından yardım almaktır. Bazen birlikte hareket etmek ve sektörün yeni haline ayak uydurmayı başaran danışmanların fikirlerinden yararlanmak çok etkili olabilir. Siz ne kadar bu sektöre yıllarınızı vermiş olsanız da, artık sektörün yeni bir işleyişi olduğunu kabul ederek, yardım almaktan çekinmemelisiniz.

Ve Son Bir Şey Daha

Yapacağınız bu gibi değişimler, bir kişinin veya çalışanların yükselişi değil, markanızın ve emlak sektöründeki pazarınızın yükselişi olacaktır. Eğer yeni sektörün getirdiklerini takip etmez ve genç nesilden daha avantajlı olacak yöntemleri belirleyip uygulamazsanız, siz de kaybolup gidenlerden biri olabilirsiniz. Daha fazla vakit kaybetmeyin ve harekete geçin…

DİĞER HABER
26 Ekim 2016