"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Gerçek Hayattan Online Ortama Aktarılabilecek Sosyal Medya Becerileri

Sosyal medya çoğu zaman alengirli bir iş olabilir. Çünkü bazı insanlar sosyal medyadan nefret ederken geri kalan diğerleri ise onu normalden fazla sever. Ancak ne olursa olsun herkes, haber kaynağı ve sosyalizasyon markası olan sosyal medyaya artık güveniyor. Hiç şüphe yok ki sosyal medyanın ortaya çıkışı iletişim şeklimizi değiştirdi.

Emlak profesyonelleri için sosyal medya; marka oluşturma, müşteri kazanma ve hatta tüketici pazarlaması için doğrudan bir araç haline geldi. 

Profesyonel anlamda sosyal medya topluluklarında gezinmek bazen zor olabilir. Bir şirketin sosyal medya gafı işlediğine çoğu zaman tanık olabiliyoruz. Daha da kötüsü bir bireyin sosyal medyada işlediği bir gafın iş hayatına nasıl yansıdığını çoğu zaman görebiliyoruz. Bunlar maalesef en yaygın görülen hatalardır ve bu hataların sayısı uzayıp gider.

Çoğu zaman, bunlar masum hatalar olur. Bazen, gerecek hayattaki görgü kurallarını sosyal medya ortamına aktarmakta sorun yaşanır. Oysa sosyal medya kullanımı oldukça basittir ve güvenilir yollardan bir marka oluşturmanın yöntemleri vardır.

Emlak profesyonelleri için sosyal medyanın farklı bir önemi var. Sosyal medyanın ücretsiz sunulan servisleri ile global bir müşteri havuzunun içerisindesiniz. Bu mecralarda kendinizi ve işinizi ön plana çıkartacak bilgiye sahip olmanız iş potansiyelinizi olumlu etkileyecektir.

Emlak danışmanları olarak online ortama taşıyabileceğiniz gerçek hayat becerileri…

Çoğunlukla Konuştuğunuz Gibi Yazın

Bu nokta, beraberinde birkaç uyarıyı getirir. Profesyonel sunumunuz ile kişisel sunumunuz arasında derin bir fark vardır. Müşterilerle konuşurken arkadaşlarınız ile konuştuğunuzdan daha farklı konuşursunuz. İnsanlar bu durumu online ortama da taşıyarak sosyal medyada çoğu zaman formaliteden resmi şekilde konuşmaya çalışır.

Ancak bu durum, potansiyel müşteriler tarafından soğuk karşılanmanıza sebep olabilir. Kasılmalardan vazgeçin. Biraz günlük dilin markanızla uyumlu şekilde kullanılması işinize yarayabilir. Tabi ki kaba dil kullanmamaya özen göstermelisiniz. Noktalama işaretlerine dikkat etmeniz de çok önemlidir. Saygı çerçevesinde ne kadar doğal olursanız o kadar etkili olacaktır.

Online olmak ya da olmamak :)

Gerçekleri Doğrulayın

Bu konuda neyi nasıl yazdığınızdan daha çok, neden bahsettiğinizi bilmeniz önemlidir. İyi bir dilbilgisine sahip olmayabilirsiniz, ama bahsettiğiniz şeyi bilmiyor ve mantıksızca yorumlar yapıyorsanız, işte bu en kötüsüdür.

İnternet çok zengin bir alandır. Bu nedenle aynı zamanda yanlış bilgi haznesi haline de gelebilir. Siz internet ortamına yanlış bilgiler aktaran bir profesyonel olmayın. Makalelerinizi ve yayınlarınızı paylaşırken de, paylaştığınız içeriğin gerçekler ile desteklendiğinden emin olun. Yalanları, efsaneleri ve sahte içerikleri yaymak istemezsiniz. Aynı zamanda diğer yatırımcıları ve okuyucuları incitecek kötü tavsiyeleri yaymak istemediğinizden de emin olmalısınız.

Araştırmanızı yapın ve bahsedeceğiniz konuya hakim olun.

Gerçek Anlamda Samimi Olun

Bu madde kolaydır. Arkadaşça davranın. Birkaç ünlem işareti kullanın, çok abartmamak kaydı ile uygun yerlerde emojiler kullanın. İnsanlar normal hayatta sizinle konuşurken ses tonunuzdan ve hareketlerinizden bazı hisler alırlar. Ancak sosyal medyada konuşurken bunlar yoktur. Bu nedenle yardımcı unsur olan emojileri kullanabilirsiniz.

Bu ortamlarda yanlış anlaşılmalar bolca olur. Böyle durumlara düşmemek için daima konuşmalarınızda saygıyı elde bırakmamanız gerekir. Bir masanın iki tarafında oturup görüşseydiniz de aynı şey söz konusu olacaktı. Karşınızda sizi yanlış anlayan biri olduğunda ona karşı saygınızı bozarak mı karşılık verirsiniz yoksa tam tersi mi?

Müşteriler parmaklarınızın ucunda.

Online İtibarınıza Dikkat Edin

Popüler bir blogtaki makalelerin yorum bölümlerine bakın. Hepsinde olmasa da birçoğunda saldırgan niyetli insanlar görürsünüz. Çünkü internet ortamında bilerek insanları kışkırtmaya çalışan troller mevcuttur. Maalesef isimsiz şekilde istediğini yazabilme duygusu, insanları bu çabalara yöneltebiliyor.

Ne için kullanıyorsanız kullanın sosyal medyadaki itibarınıza dikkat edin. Kızgınlığınızı ve öfkenizi kusmamaya çalışın. Eğer çevrenizden yorum yapmalarını istiyorsanız, bunu gerçekten güvendiğiniz kişilerden isteyin. Çünkü online ortamda hakkınızda yazılan her şey, lehinize veya aleyhinize sonuçlar doğurur ve hiçbirini geri alamazsınız.

DİĞER HABER
21 Ekim 2022