"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Gerçekliği Çarpıtma Sahasında Bulunan Emlakçılar Neden Yalan Söyler? (1)

Bir emlakçının satış yapmak için gerçeği çarpıtmaya çalışması alışılmadık bir durum değildir. Bu gerçekliği çarpıtma eğilimi, belki de emlak sektörünün olumsuz bir itibarla başa çıkmakta zorlanmasının temel nedenidir.

İki bölümden oluşan bu yazı dizimiz, alıcıların algılarını doğru danışmanı bulmasına yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

Dürüst olmayan emlakçıların söylediği en yaygın yalanlar olduğuna inandığımız yalanların bir listesini derleyerek size yanıt vermeniz ve savaşmanız için gereken gücü verecektir.

Bunu Neden Paylaşıyoruz

Emlakbroker.com ekibi olarak, insanlara karşı şeffaf olmaya ve danışmanların yetenekleri ve liyakatiyle hizmet vermesine inanıyoruz. Bu nedenle, emlakçıların söylediği yalanlar hakkında alıcı ve satıcıları uyarmanın ötesine geçmek istiyoruz. Gerçekten de, kendinizi ve sizin gibi gelecekteki alıcıları veya satıcıları koruyabilmeniz için bu sahtekârlık örneklerini tanımanıza yardımcı olmak istiyoruz.

Emlakçıların Satarken Söyledikleri Yalanlar

1. Yalan: Fiyatı Şişirmek

Nedir: Mülk sahiplerine evlerinin gerçekte olduğundan daha değerli olduğunu söyler.
Neden söylüyorlar: Satışlar komisyonlara dayalıdır, bu nedenle teknik olarak bir emlakçının bir mülkü mümkün olduğu kadar çok paraya satması yararınadır. Çoğu danışman, bu ilgiyi işlerinin etiği ve bir mülkün doğru fiyatlandırılmasının eşit derecede güçlü faydaları ile dengeler. Bununla birlikte, bazı danışmanlar mülklerini değerinden daha fazla satarak “sistemi kandırmaya” çalışırlar.
Yapılması gerekenler: Ne zaman bir emlakçı size satış fiyatı konusunda tavsiyede bulunsa, tavsiyelerini desteklemek için araştırma yapmalıdır. Genellikle, bu araştırma karşılaştırılabilir evler veya mülkler şeklindedir. Emlakçınız, benzer değerde olduğunu düşündüğü mülklerin kanıtını sunmuyorsa, şüphelenmelisiniz. Tüm çevre evlerin bir listesini sunduklarında, danışmandan tavsiye ettikleri satış fiyatı aralığını garanti etmesini isteyin. Mülk bu aralığın altında satılırsa, herhangi bir ücret veya maliyet ödemeniz gerekmez. Bu tür bir garantinin nasıl çalıştığını bilen emlakçılar, sizi mülkünüzü aşırı fiyatlandırmaya zorlamadan önce iki kez düşüneceklerdir.

2. Yalan: Düşük Fiyat

Nedir: Bir satıcı danışmanı, daha fazla sayıda potansiyel alıcı çekmeyi umarak satış fiyatından daha düşük bir fiyata bir mülkün reklamını yapar.
Neden söylüyorlar: Emlakçılar bazen bir mülke mümkün olduğunca çok sayıda alıcı çekmek için kasıtlı olarak düşük fiyat verirler. Satış fiyatı teklif edilen fiyattan daha yüksek olduğunda, satıcılar genellikle yüksek fiyatlandırmanın sıcak bir pazar veya bir teklif savaşından kaynaklandığını varsayar.
Yapılması gerekenler: Teklif edilen satış fiyatının beklenen sınırlar içinde olup olmadığını görmek için karşılaştırılabilir evlerde bazı ödevler yapabilirsiniz. Alternatif olarak, satışla ilgili görüşlerini almak için kendi satışınız da dahil olmak üzere satışa dahil olmayan emlakçılara danışabilirsiniz. Bir mülkle gerçekten ilgileniyorsanız, orijinal teklif edilen fiyat üzerinden veya ona yakın bir fiyatı yazılı olarak bir teklif gönderin. Satıcı danışmanı, başlangıçta teklif ettiğiniz rakamdan daha yüksek bir fiyata sahipse, etik olmayan uygulamayı bildirmek için emlak ofisine ve bağlı bulunduğu emlak odasına şikayette bulunun.

3. Yalan: “Başka tekliflerimiz var”

Nedir: Satıcı danışmanları, potansiyel alıcılara genellikle "birden fazla teklifi" olduğunu söyler. Bu satır, potansiyel bir alıcı bir evi görüp ilgi gösterdikten sonra veya potansiyel bir alıcı ilk teklifi gönderdikten sonra gelebilir.
Neden söylüyorlar: Bakın, bazen bu iddia tamamen doğrudur. Aylardır piyasada olan bir ev bile bir hafta sonu birdenbire üç teklif alabilir. Piyasa dalgalanmaları, pazarlama çalışmalarının sonuçları ve diğer faktörler, çoklu teklifleri çok gerçekçi bir hale getirebilir. Ancak bazı durumlarda, emlakçılar bu çizgiyi, ya tereddüt eden bir olasılığı teklif vermeye zorlamak ya da potansiyel bir alıcıyı tekliflerini yükseltmeye zorlamak için yem olarak kullanırlar.
Yapılması gerekenler: Bu "yalan" her zaman yalan olmadığı için en iyi stratejinin ne olduğunu bulmak zor olabilir. Basitçe söylemek gerekirse, "birden çok teklif" satırının gerçek mi yoksa sadece bir pazarlama taktiği mi olduğunu bilmek zor. Ancak, iddiayı sorgulamaya veya test etmeye çalışmalısınız. Emlakçıya "XXX$'lık bir teklif göndermemin bir anlamı olur mu?" gibi bir şey sorun. veya “Diğer teklif verenlerin kapora makbuzunu görebilir miyim?” Çoğu durumda, satıcı danışmanı size diğer teklifleri göstermez - hakları dahilinde olan bir şey. Süreçte yaşanan bu oynaklığı test etmekten zarar gelmez, ancak en akıllıca bahsiniz genellikle en iyi teklifinizi bulmak ve mülk sahibine göndermektir. “Başka tekliflerimiz var” iddiası geçerli olsun ya da olmasın, bir ev için makul olduğunu düşündüğünüzden daha fazlasını ödemek için kendinizi baskı altında hissetmemelisiniz.

4. Yalan: “Evinizi satın almak isteyen biri var.”

Nedir: Bir emlakçı, şu anda evini satmayan bir ev sahibine başvurabilir ve bu taktiği, evlerini listelemeye teşvik etmek için kullanabilir.
Neden söylüyorlar: Bu taktik, emlakçıların bazen müşteriler için balık tutmak için kullandıkları bir stratejidir. Bir danışman sizinle temasa geçer ve ardından bu taktiği kullanırsa, bunun nedeni evinizi satışa çıkaracağınızı ummalarıdır - nedeni, emlakçının tek yetkiyi alma isteğidir.
Ne yapmalı: Bu yalanı yutmayın sadece gargara yapın. Çünkü, bu emlakçının elinde evinizi satın almak isteyen birileri yoktur. Sadece satışa çıkardığınızda mülkte ilgi yaratmayı umuyorlar. Ancak, alıcılardan ilgi görselerdi, neredeyse her zaman yaptıkları gibi, evinizin reklamını yapmalarına gerek kalmazdı. Bu ifadenin geçerliliğini test etmek istiyorsanız, emlakçıdan bir teklif isteyin veya en azından ne zaman müşteri getireceklerini sorun. Sonuçta, neredeyse hiç kimse görmediği bir evin manzarasını satın almaz.

5. Yalan: “Her zaman mülkünüzü sahnelemelisiniz.”

Nedir: Evin alıcılara daha çekici görünmesini sağlamak için mobilya düzenlemesini ve dekoru kullanma sanatı olan sahneleme, bir satıcı için güçlü bir mekanizma olabilir. Araştırmalar, evinizin piyasada harcadığı süreyi azaltabileceğini ve olası satış fiyatınızı artırabileceğini gösteriyor. Evreleme o kadar etkilidir ki, uzmanlar bunu profesyonelce yaparak geçimini sağlayabilir. Bazı emlakçılar da ek bir ücret karşılığında evinizi sahneye koyacaktır.
Neden söylüyorlar: Size evrelemenin gerekli olduğunu söyleyen danışmanlar genellikle bu işi ekstra ücret karşılığında yapıyor. Sizden mümkün olduğu kadar çok para almak istiyorlar. Evi yeniden sahneleme, kasanızdan daha kalın bir çekle çekip gidecekleri anlamına geliyorsa, faturanızı gereksiz hizmetlerle doldurmaya ve şişirmeye hazırlar demektir.
Yapılması gerekenler: Bir evin satılıp satılmayacağı veya yeniden tadilat yapılması gerçekten gereklimi sıklıkla tartışılan bir konudur. Bu nedenle, pahalı evrelemenin, bir alıcının mülkünüze olan ilgisini veya talep edilen fiyatın üzerinde ödeme yapma istekliliğini çoğu zaman etkilemeyecektir. Yine de, evreleme bir satıcının emrinde güçlü bir araç olabilir, ancak her zaman gerekli değildir ve zaten evden taşındıysanız kesinlikle buna değmez. Bir danışman, sahnelemeyi, göz önünde bulundurabileceğiniz potansiyel bir seçenek yerine, bir "yap ya da boz" taktiği olarak sunmaya çalışırsa, farklı bir emlakçıyla çalışmayı düşünün.

DİĞER HABER
17 Kasım 2021