“Herkes aynı şeyi düşünüyorsa hiç kimse yeterince düşünmüyor demektir.” Walter Lippmann
Gizli Sos: Milyon Dolarlık Evler Nasıl Satılır?

Bazı emlak uzmanlarına lüks gayrimenkulleri satmak son derece zor gözükürken bazılarının hızlıca satıp bir sonrakine geçtiğini görürsünüz. Peki, bunun sırrı nedir? Neyi farklı yaparlar da listelerindeki lüks evler hızlıca satılır?

Özellikle piyasaların durgun olduğu bu günlerde lüks bir evi satmak da tabii ki daha zor olabilir. Ancak lüks evleri satarken de dikkat edilebilecek bazı hususlar var.

Bugünkü yazımızda bu konuya değinmek ve lüks evlerin satışı sırasında kullanılabilecek bazı tüyolar vermek istiyoruz. 

Bir Sır: Daha fazla pazarlama değil, daha etkin pazarlama

Milyon dolarlık bir evi yavaş bir piyasada satmak için daha fazla pazarlama aktivitesine girmeye gerek yoktur. Sadece daha etkin bir pazarlama ve reklam kampanyası gerekmektedir. İşte size etkin pazarlama kampanyanızda uygulayabileceğiniz bazı ipuçları;

  • Marka Etkisi

Günümüzün piyasalarında lüks markalar birer para birimi gibi oldu. Evin kalitesi ve içerisinde kullanılan lüks markalar hakkında mutlaka konuşacaklardır. Bu nedenle emlak uzmanlarının lüks evleri listelerine eklerken onlara etki etmiş her türlü markayı da bilmeleri gerekir. Evin mimarı, tasarımcısı, mühendisi, kullanılan mutfak, banyo ekipmanları hepsinin marka ve özelliklerini bilmeli ve pazarlamada kullanmalısınız.

Satış listenizdeki bir gayrimenkulde ne kadar çok lüks marka kullanılmışsa fiyat değerlemesi doğru orantıda artış gösterecektir..

  • Evin sadece özelliklerini anlatmak yerine evle ilgili hikayeler anlatın

Müşterilerinize evin sadece özelliklerini anlatmak yerine onlara evle ilgili hikayeler anlatın ve evin özelliklerini de bu hikayelerin içerisinde belirtin. Evin alt alta özelliklerini dinlemek yerine sanki evde yaşarmış gibi evle ilgili hikayeleri dinlemek müşterilerin duygularına hitap edecektir. Anlattığınız hikayelerle evin canlanmasını sağlayın. Sadece özellikleri sıralamayın bir hikaye yaratın.

Evi müşterinin gözünde canlandırın, orada yaşadıklarını hayal ettirin.

  • Bir yazarla anlaşın

Günümüzün teknoloji dünyasında bir fotoğraf bin söze bedel deseler de evlerin tanıtımı sırasında yazarlarla anlaşmak ve evin hikayesini oluşturmak son derece etkili olur. Pek çok emlak uzmanı fotoğrafların altına kendi metinlerini koyar, ancak evin hikayesini dile getirmede bir yazarın kaleminin inceliklerine ve dilinin kıvraklığına ihtiyacınız vardır. Evin tüm özelliklerini ve lüks öğelerini bir hikayenin içerisine yerleştirerek müşteriye sunan yazar, müşterinin evin içerisinde adeta yaşamasını sağlar.

Müşteri evin içerisinde yaşamanın ne demek olduğunu bir kere anladıktan ve hissettikten sonra gerisi çok daha kolaydır.

  • Evin doğru perspektiflerden görüldüğünden emin olun

Lüks bir evi pazarlamak istiyorsanız tabii ki reklam imkanlarından da yararlanmanız gerekir. Reklam deyince iki konu son derece önemlidir. Evin hangi reklam mecralarında tanıtılacağı ve nasıl doğru tanıtılacağı bu iki konu önemlidir. Emlak uzmanları genellikle lüks emlak ile ilgili ilanları gazeteye verirler. Bunun yerine, eğer bölgenizde bulunuyor ise emlak ile ilgili dergilere reklamlarınızı verebilirsiniz. Lüks konutların tanıtıldığı mecraları araştırarak reklamlarınızı o mecraya vermek daha doğru olur.

Bir başka konu ise evin doğru tanıtılıp tanıtılmayacağıdır. Metinleri yazara yazdırarak metinlerin kaliteli ve evi en iyi tanıtan metinler olduğundan emin olabilirsiniz, ancak aynı şey fotoğraflar için de geçerlidir.

Kaliteli fotoğrafların işinin ehli fotoğrafçılar tarafından doğru perspektiflerden ve doğru ışık altında çekilmesi gerekir. Lüks ev için en uygun saatte çekilecek kaliteli resimler evin daha da güzel görünmesini sağlar.

  • Pazarlama konusunda cimri davranmayın

Lüks evlerin pazarlanması sırasında tabii ki cimri davranmamak gerekir. Bir milyon dolarlık bir evin reklamını 200 bin dolarlık bir ev ile yan yana koyarsanız istediğiniz müşteri kitlesini yakalayamazsınız. Mutlaka evinizin reklamını yapacağınız mecranın ona uygun olarak seçilmesi gerekir. Bir milyon dolarlık bir evi satmak istiyorsanız tabii ki ona göre bir reklam kampanyası planlamalı ve reklam konusunda cimri davranmamalısınız.

Yaratıcı bir pazarlama yapabilmek ve doğru hedef kitleye ulaşabilmek için listenizdeki lüks gayrimenkullere özel hazırlayacağınız bir pazarlama bütçesi oluşturmalısınız. Burada göstereceğiniz başarı bir sonraki lüks gayrimenkulleri tavsiye yoluyla portföyünüze eklemenizi kolaylaştırmış olacaktır.

  • Pazarlama da algı gerçekliktir

Üst düzey bir emlak uzmanı olarak sizin sorumluluğunuz, lüks evinizin potansiyel alıcınızın beklenti ve isteklerini karşıladığı algısını yaratmaktır. Lüks gayrimenkullerin pazarlamada sağladığı avantajlar bir hayli fazladır.

Özel yüzme havuzu, şehrin merkezinde teraslı bir dubleks, büyük bir bahçe, eşsiz manzara, bulunduğu muhit, kullanılan marka ürünler, ünlü ve kariyer sahibi komşuları vb. tüm bunlar lüks sınıfının tamamlayıcı birer parçalarıdır. Lüks algısı yaratmak burada anahtar konudur. Bunu yaratabilmek için etkin bir reklam ve pazarlama stratejisine ihtiyacınız olacaktır.

Ayrıca lüks gayrimenkulleri pazarlama teknikleri yazımızı da burayı ziyaret ederek okuyabilirsiniz. 

DİĞER HABER
27 Eylül 2022