"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Gladwell’in 10 Bin Saat Kuralını Açıkladığı Kitap: Çizginin Dışındakiler

Sektörün acımasızca eleştirildiği çok sayıda girişimcilik kitabı satış raflarını doldurmaya devam ediyor ve aralarında hangisinin daha kaliteli olduğunu kestirmek de açıkçası zorlaşıyor. Bu kitapların bazıları spesifik bir konu üzerine yoğunlaşırken bazıları ise farklı ideolojilerin ikna edici özelliklerini sektör çalışanlarına sunuyor. Bizim bu makalemizde ele alacağımız kitap ise size sektörde farklı bir bakış açısı kazandıracak içeriği ile öne çıkıyor.

Kitap: Outliers (Çizginin Dışındakiler)

Yazar: Malcolm Gladwell

Gladwell’in üçüncü akademik kitabı olan “Çizginin Dışındakiler” kitabında, başarının en yüksek noktasına direkt ulaştıran değişkenlikler konu ediliyor. Bu entelektüel araştırmada Gladwell “aykırılıklar” üzerine yoğunlaşıyor. Yani başarıya ulaşmak için normal bildiğimiz anlayışın dışında bir yol izleyen insanlardan bahsediyor. En ünlü ve başarılı sektör liderlerinin nerede doğdukları, nasıl bir kültürde yaşadıkları, sektördeki başarıyı nasıl elde ettikleri, zenginliğe nasıl sahip oldukları ve diğer kültürel farklılıkları gözler önüne seriliyor. Kitapta bunlara örnek olarak Bill Gates, Beatles grubunun üyesi Joseph Flom ve J. Robert Oppenheimer veriliyor. Bu isimlerin olağanüstü iş zekâları, başarıya doğru yükselirken kurdukları stratejileri ve karşı konulamaz etkilerinden bahsediliyor.

Başarının Anahtarı: 10 Bin Saat Kuralı

Gladwell’in ayrıntılı bir şekilde bahsettiği bu isimlerde bulduğu bir ortak nokta var ki o da başarıya ulaşmak için hepsinin inanılmaz çaba göstermesi. Gladwell bunu “10 bin saat” adındaki tezi ile açıklıyor. Bill Gates’in evinin yakınındaki bilgisayar laboratuvarına giderek saatlerce kod çalıştığını ve Beatles grubunun her gün aralıksız 8 saat çalışma yaptığını anlatan Gladwell, bulunduğunuz sektörde en az 10 bin saat çalışarak sektörün ustası ve başarı dehası haline gelebileceğinizi iddia ediyor.

Öyle ki Gladwell bu kuralı ortaya attığından beri araştırmacılar tarafından ilgiyle karşılandı ve bu kuralın uygulandığı zaman ortaya çıkan sonuçları hep birlikte değerlendirdiler. İki yıl önce yapılan bir araştırmaya göre, işinizde saatler harcayarak yaptığınız pratikler sonucunda çok daha fazla başarıya ulaşabileceğiniz ispatlanmış. Daha çok kültürel faaliyetlerde bu başarı oranı artarken, eğitim ve meslekler kategorisinde de önemli farklılıklar gözlenmiş.

Zamanı Çok İyi Değerlendirin

Kitabında zamanın bir stratejik silah olduğunu ve parayla, verimlilikle, kaliteyle, yenilikle eş değer olduğunu anlatmaya çalışan Gladwell, çok çalışarak, inanarak ve neredeyse ömrünü işine vererek başarının en üst tepesine çıkabileceğinizi öngörüyor. Gayrimenkul sektörünün tempolu iş dünyasını ve teknolojiyle birlikte sürekli değişim gösterebileceğini göz önüne aldığımızda Gladwell’in bu teorisi çok etkili olabilir.

Plan Yapmak” konulu diğer yazılarımızı okuyabilirsiniz.

DİĞER HABER
28 Haziran 2016