"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Golf Fena Halde Gayrimenkul Sektörüne Benzer

‘Hayat futbola fena halde benzer’ sözünü bilmeyenimiz yoktur. Peki, golfü hiç düşündünüz mü? 42 milimetre çapındaki bir topu metrelerce uzaklıktaki bir deliğe bir sopa marifetiyle isabet ettirmeye çalışmak, kısaca golf budur. Gayrimenkul sektörüyle benzerliği var mı? Evet hem de ciddi benzerlikler var.

Satışını sağlamaya çalıştığınız bir gayrimenkul için birçok alıcıyla iletişim kurar, gerektiğinde pazarlık yapar ve çoğu zaman hayal kırıklığı yaşarsınız. Ancak öyle bir an gelir ki çok zor bir vuruş size sayıyı getirir ve o topu deliğe sokarsınız. Golf oyunu ve gayrimenkul sektörünün her ikisinde de vazgeçilmez olan şey, sabır ve azimle denemeye devam etmektir.

Dünyanın en ünlü golfçüleri çok büyük sporcular da olsa eğer onları çalıştıran koçları, fizyoterapistleri ve psikiyatrları olmazsa bu büyük başarıyı elde etmeleri imkânsız hale gelir. Büyük golfçüler gibi büyük emlak danışmanlarına da yardımcı unsurlar gerekir. Günümüz dünyasında hızla gelişen teknoloji, bir emlak brokerının en büyük yardımcısıdır.

Geçen 30 sene boyunca golf sporunda değişen bir şey yok. Otuz sene önce ortalama bir sporcunun yaptığı skor 100 iken, bugün milyonlarca dolar kazanan bir golfçünün yaptığı skor da aynı. Ancak bir emlak profesyoneli ortalama 36 bin dolar kazanırken bir golf antrenörünün kazandığı para ise 290 bin dolardır.

Çünkü doğru stratejileri izleyen golf sektörünün bugün bir golf kanalı var. Ortalama bir golfçü ile ortalama bir emlak brokerının Facebook ve Twitter takipçilerinizi karşılaştırdığınızda golfçünün takipçi sayısının sekiz kat daha fazla olduğunu görebilirsiniz.

Bugün sahip olduğumuz internet, e-posta, sosyal medya, akıllı telefonlar, tabletler, GPS sistemleri, sanal turlar gibi özellikler 30 yıl önceye kadar çok daha fazla insan tarafından kullanılıyor. Ancak günümüzde ortalama bir emlakçının yıl içerisinde yaptığı iş sayısı on biri ancak buluyor.

Golfün sadece topu deliğe sokmaktan ibaret olmadığını anladıysanız, emlak sektöründe bir yer edinmenin de sadece satış yapmakla olmayacağını, belli bir potansiyele ulaşmak için teknolojiyi en son raddesine kadar kullanarak belli bir potansiyele ulaşmak gerektiğini anlamalısınız. Bunu yapmak için iyi bir strateji belirlemeli ve doğru adımlarla hedefe gitmelisiniz.

DİĞER HABER
28 Nisan 2021